Bu evleri kim kiralıyor? 25 bin lira kira

www.sahibinden.com

Ayda 25 bin lira kira verebilecek kişi o evin sağladığı tüm faydalara haiz bir evi satın alacak güce sahiptir. Eee kim kiralıyor bunları öyleyse?

Gunaydin, herkes bizim kadar fakir degil

  • balpolen  (15.08.19 12:37:18)
genelde firmalar karşılıyor, firmalara karşılatıyorlar. kendi firması da olabilir, çalıştığı firmada olabilir.

gerçi şimdi aklıma geldi, futbolcularda herhalde kiralık evlerde oturuyorlardı, klup ödüyordu.
  • mete kudur  (15.08.19 12:37:29)
Şöyle düşün: 25 bin kirasi olan ev en aşağı 8-10 milyon liradir. İyi ihtimal tabi bu. Adam böyle bir parayı neden taş duvara gömdüm ki daha çok kazanabiliyorsa? Misal siz 10 milyon lira ile aylık 50bin lira kazanç elde edebiliyorsunuz. O 10 milyonu 4 duvara mi yatirirsiniz yoksa kirada oturmaya devam mı edersiniz? Daha ucuz yerde oturamaz mi? Hayır oturamaz. Prestij meselesi. Fiat ile Mercedes ikisi de aynı amaca hizmet ediyor. Ama herkes Fiat kullanmıyor.

  • allah yazdiysa bozsun  (15.08.19 12:40:48)
ayb +1
para kazanmayı bilen adam parayı betona gömeceğine daha çok gelir getirecek kanala aktarır. bizim çapımızdaki evler için bile geçerli bu ama bizde o parayı çevirebilecek vizyon, tecrübe vs. yok.

  • orijinal nick bulamadim  (15.08.19 12:43:25)
adwokat, balpolen, mete kudur,allah yazdıysa bozsun ve tsubasa dışındaki herhangi biri olabilir.

  • tsubasa  (15.08.19 12:44:33)
Ev kiralamak ev almaktan daha karlı olabiliyor çoğu zaman. Bir de haiz kelimesi i haliyle kullanılır. E haliyle değil.

  • i ve been mistreated  (15.08.19 12:46:31)
Buraları hayata ev almak amacıyla çıkılmış bir serüven gözüyle bakmayan insanlar kiralıyor.

Ayda 25bin lira kirası olan bir yerin normal şartlarda piyasadaki satış fiyatı 6 milyon liradır. Alım gücü sonsuz olmayan, parasını döndürme/değerlendirme kaygısı olan hiçbir kimse de 6 milyon tlyi verip bir ev almayacaktır. Çünkü bizim milletimizdeki genel düşüncenin aksine ev almak, elle tutulur bir yatırım değil. Ev alıp oturmak hiç değil. Ev almanın yatırım kabul edilebileceği tek senaryo bir evin, bir sebepten ötürü normal değerinin altına bir fiyattan satılıyor olması olabilir.

Şöyle düşünelim
6 milyon tl paranız var. Bu evi alıp içine oturabilirsiniz, kiralayıp ayda 25 bin lira verebilirsiniz.
Aldığınız senaryoda 6 milyon tlniz kayboldu ve likit olmayan, gayrimenkul piyasasının gelecekte yapacağı hareketlere göre uzun vadede para kazandıracak bir yatırımınız oldu.
Kiraladığınız senaryoda 6 milyon tlniz hesabınızda duruyor. Aylık kira bedeliniz 25bin tl de, bu paranın %0,4'ü. 6 milyon tl'yi ayda sadece %1 kazandırabilecek bir şekilde değerlendirirseniz, getireceği para 60bin tl. İki buçuk aylık kiranız yani.

Şimdi bu durumda almak mı mantıklı, kiralamak mı?
  • cay koy geliyorum  (15.08.19 12:50:04 ~ 13:04:53)
Aylık 5bin dolar bile etmiyor. Biz fakiriz diye fazla geliyor da bu paraya new york'ta, londra'da stüdyo daire bile tutamazsın. Senin dediğin muhtemelen çok güzel bir evdir. Oyna devam.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (15.08.19 12:52:11)
25 binlik olmasa da yakın bir meblağa kiraladığım bir ev var benim de. garsoniyer amaçlı kullanıyorum genelde, bazen de kaçıp kafa dinliyorum.

  • bobinhoo  (15.08.19 15:14:28)
araplar.

  • Neill  (15.08.19 15:32:04)