bir projede benden

Tutar mı tutmaz mı bilemedim, bir site açsak ya da uygulama.
Uygulamanın adı "askıda iyilik var" orada da mesela kıyafet, kırtasiye malzemeleri vs satılıyor.
kişi satın aldığı şeye +1 olarak ürün ekleyebiliyor ya da ürün değil para eklemek istediğinde +10 tl bağış yapıyor ve bu bağışlar bir havuzda toplanıyor. zaman zaman hasta hayvanlara, kütüphaneye, kırtasiye malzemesine muhtaç çocuklara, bir yaşlıya vs gibi her ay farklı bir yere gidiyor para ve uygulama üzerinde "Geçen ay ne yaptık?" diye bir bölüm oluyor. Tamamen şeffaf.
Herkesin ismi, bağış tutarı vs görünüyor. Tabii ismim görünmesin diyenler nick oluşturabilir ya da İSİMSİZ olarak gösterebilir ki isimsizler arada kaynamasın. Ayrıca bağış makbuzları, eşyaların kargo görüntüleri vs ekleniyor uygulama/site içerisine.
İşte böyle bir platform oluşturma fikri aslında senelerdir aklımda var ama tutar mı? Çok paraya mal olur mu? Nasıl yapmak gerekir bilemedim işte.
Sizin fikirleriniz neler?

güven sağlanana kadar çok emek verirsin. Ben güvenmem.

  • kimlanbu  (02.08.19 14:48:14)
iyi de bağış/para toplamak için yasal izin gerekmiyor mu? siz belirli bir amaçtan da söz etmiyorsunuz, devamlılık arz edecek bir uygulamaymış. yasal yönü çok uğraştırabilir.

ayrıca kabalık etmek istemem ama fazla temelsiz geldi bana. fazla karışık. satılacak malzemeler nereden tedarik edilecek? ürün yelpazesi nasıl olacak? bağış yapan ya da ekstra ürün alan kişilerin aldığı ürünlerin nereye, ne zaman verileceği nasıl belirlenecek? diyelim ki ben dokuz arkadaşımla birlikte kırtasiye malzemesi aldım ve birer tane de ekstra aldık... 10 tane kırtasiye malzemesi oldu. bunlar ne zaman, nereye verilecek? şeffaf diyorsunuz ama o an ihtiyaç olmadığı için vermediniz diyelim, ben size "aldığım kırtasiye malzemelerinin nereye gittiğini neden göstermiyorsunuz" dediğimde nasıl cevap vereceksiniz? "şimdilik ihtiyaç çıkmadı, henüz bir yere göndermedik" derseniz size "o zaman niye bağış yaptık ulan" demeyecek miyim?

başlangıç için iyi olabilir ama mevcut haliyle fazla belirsiz her şey. daha kapsamlı bir plan ve programa ihtiyaç olursa bir ihtimal tutabilir. bu haliyle kimse zahmet edip de öyle bir şey yapmaz. bağış yapmak, maddi yardımda bulunmak isteyenlerin tercih edebileceği bir sürü vakıf var. neblim adam darüşşafaka'ya, mehmetçik'e, tema'ya, tev'e sallar 20 lirayı işine bakar. bu kadar belirsiz ve temelsiz bir projeyle uğraşmaz kimse.
  • der meister  (02.08.19 15:24:35 ~ 15:25:55)