Teyzemin kocasının teyzemden eşim diye bahsetmesi

Bizle konuşurken teyzeme eşim diyor. Art niyetle yapıyor olabilir mi? Çok itici buluyorum ben, ismini söylesen nolacak yiyecek miyiz?

ağız alışkanlığıdır o.

  • cern de cayci olmak vardi  (01.08.19 14:33:05)
ne desim mahmut mu desin ben anlamadım ki.

  • kuzey li  (01.08.19 14:42:51)
Çok ayıp etmiş senin yanında böyle yapmaması lazım. Hiçbir insan eşinin yeğeni yanındayken eşinden eşim diye bahsetmemesi lazım. Zira insanlara eşi olduğunu beyan eden eşim kelimesini kullanırsa insanlar -ki onların konuyla bir alakası yok- irrete olabilirler. Düşman başına dostlar.

  • kablelvuku  (01.08.19 14:44:02)
ne insanlar var yuh !

  • AlsterWasser  (01.08.19 14:44:30)
Taşlanmalı bence.

  • kulagina kupe olsun  (01.08.19 14:47:30)
Eşim diyor derken, eşim diye mi sesleniyor. Yani mesela içerideki eşine seslenirken Ayseeel diyeceğine, eşiiiiim mi diyor. Eğer böyleyse eşiiiim demek tabii pek sık rastlanılan bir şey değil. Yok arkadaşların dediği gibiyse, ona sık da rastlanılır.

İki türlü de garip değil ama. Eşi sonuçta. Mahmut mu desin? +1
  • nasıl yani  (01.08.19 14:53:24 ~ 14:53:34)
Ağzını burnunu kır bi daha diyemesin

  • lcha  (01.08.19 14:59:51)
ya şimdi hepiniz gömmüşsünüz de şöyle bi düşününce, kendinizi yerine koyunca biraz saçma oluyor.

yani ben eşimden bahsederken eşimi tanıyanlara adını söylüyorum. eşimi tanımıyorsa "eşim" diyorum. ama tanıdıklara "eşim" dediğimi düşününce tuhaf geliyor yahu.

oğluma annesinden bahsederken "eşim" demiyorum, adını söylemiyorum, "annen" diyorum. düşünsenize oğluma annesinden bahsederken "eşim seni çağırıyo git bi bak" dediğimi, asdfhsdk komik lan. ya da eşimin kardeşiyle konuşurken "ablan" demek veya ismini söylemek yerine "eşim" demek... ne bileyim acaip geldi bana da.

yine de art niyet olduğunu sanmıyorum, ağız alışkanlığıdır.
  • kibritsuyu  (01.08.19 15:08:05)
@kibrit bence soruyu anlamadılar.

Amca ve yeğenler, baldızlar, bacanaklar oturmuşsunuz, amcanız anlatıyor: "eşim de tübitak'tan kabul aldı, eşimin hiç öyle alışkanlıkları yok."

Normal mi yani bu cümleler size göre?
  • diffarentiationation  (01.08.19 15:16:50)
şimdi şöyle bir şey de var. insanlar yakınlarından bahsederken onlara nasıl hitap ediyorlarsa, başkalarına da öyle anlatıyorlar. düşündükçe gelişiyor.

ben eşime adıyla hitap ediyorum normalde, tanıyan birine de eşimden bahsederken adıyla bahsediyorum.

ama küçük teyzeme "hede teyze" diye hitap ediyorum, başkasına da anlatırken "hede teyzem" diye bahsediyorum, adıyla değil.

ben nasıl hitap ediyorsam, başkasına da öyle bahsediyorum. yani evde eşime adıyla hitap edip, tanıyan diğer akrabaya bahsederken "eşim" demiyorum.

yani bu evde de karısına "eşim" diye hitap ediyorsa mümkün olabilir.
  • kibritsuyu  (01.08.19 15:26:58)
yakinlarla sohpet sirasinda ismini kullanmak yerine esim demesine anormallik puanim 6/10

sizin bunda art niyet aramaniza anormallik puanim 9.5/10

eniste teyzenizi baskilamaya calisan bir karakter de o yuzden mi iskilleniyorsunuz acaba? esim diyerek kadini kendisine bagli bir varlik gibi gostermeye calistigini mi dusunuyorsunuz?
  • jimicik  (01.08.19 15:27:49)
Art niyet olduğunu sanmıyorum kaldiki sadece teyzeniz/eşim demesinden anlamayaniliriz

  • all girls dream  (01.08.19 15:57:37)
insan gerçekten hayret ediyor.
mahmut demesin de, "teyzen" desin mesela.
ki normal insan diyalogu bunu gerektirir.
bunu normal karşılamak bence biraz garip.
tutup dayımın karısı dayım için bana "eşim" dese, "dayım yani?" falan derim.
zaten Türkçe ifadesi olarak da yanlış, çünkü bahsi geçen kişi yani teyze "senden" olan taraf.
dışarıdan gelen teyzenin kocası.
yani ifade edilirken karşıdaki kişiye göre düşünüldüğü için onun eşinden önce, teyzelik özelliği ön planda olmalı.
en kötü ihtimalle adı geçmeli.

kibritsuyu +1
hatta "düşünsenize oğluma annesinden bahsederken "eşim seni çağırıyo git bi bak" dediğimi" kısmına sesli güldüm :)

annemin bir arkadaşı vardı.
benle yaşıt bir oğlu var ve adı "umut".
telefonda konuşurlarken umut eve gelince, "oğlum geldi" derdi.
annem de "bu da bir cins" diye tuhaf karşılardı devamlı "oğlum, oğlum" diye bahsetmesini, çünkü o benden adımla söz ediyordu doğal olarak.
tuhaf gerçekten.
tuhaf ve samimiyetsiz bir yanı var.

kaldı ki, "eşim" kelimesini ben resmi olunmayan insanlara karşı kullanıldığında da antipatik bulan biriyim.
"karım/kocam" diye bahsedilmesi bile bence daha iyi.

yani hem "eşim" resmiyeti, hem de karısının kendi yeğenine "eşim" diye bahsetmek iki katı komik ve saçma
itici bulunması çok normal, hatta ben olsam şakayla karışık ya da onun anlayacağı herhangi bir tarzda "yahu eşim diyip durma şu kadına, komik oluyor" falan der, bu gidişata son vermeye çalışırdım.
  • blatta hiberna  (01.08.19 20:18:25 ~ 20:22:45)