Hayatımda hiç hayvan bakmadım ve köpek sahibi olmak istiyorum

Anlık değil, gidip yarın almayı planlamıyorum böyle 2 sene içinde falan almayı planlıyorum. Öncesinde neye göre buna uygun olup olmadığımı nasıl anlayabilirim mesela?

Evde kaç kişi yaşıyor çalışma saatleri neler bu soruların cevabı önemli

  • tabasco  (01.08.19 13:35:14)
@tabasco, tek başınayım abi. Çalışma saatlerim en az 8 saat, ama projeme göre 10-14 saat arası da çalışabiliyorum (2 sene içerisinde ne olur bilmiyorum tabi).

  • noluyo yaa  (01.08.19 13:38:01)
O iki senelik süre içinde her gün (hafta içi, hafta sonu, hastalıkta, sağlıkta, yağmurda, çamurda) ama her gün aynı saatte, dışarı çıkıp 1 saat dolaş.
Yapamıyorsan vazgeç.

  • Mirket  (01.08.19 13:40:48)
Yok abi tek kişi esnek çalışma saatlerine olmadığı sürece o iş sana ve hayvana işkence. Bir hatun olacak evde mutlaka bu iş için

  • tabasco  (01.08.19 13:42:22)
öncesinde anlayabilmen adına net bir parametre bulunduğunu söylemek zor bence. her halükarda olması gereken şeyler var ama; öncelikle sabır, çokça sevgi, gerektiğinde fedakarlık yapabilme iradesi. özel olarak ise bir köpekle yaşayan insanın köpeğine karşı davranışlarında tutarlı olması, onu iyi gözlemleyebilmesi ve böylelikle ihtiyacını karşılayabilmesi. ya da gerektiğinde hem davranışlarını geliştirebilmek hem sağlık sorunlarını anlayabilmek vb. sebepler için bol bol okuma yapabilmesi vs. bunlar teferruat ama. ilk sayılanlar varsa diğerleri de oluyor zaten. muhteşem bir bağlılık bu. o duyguya sahipseniz elinizden geldiğinin en iyi şekliyle bakmaya çalışacaksınızdır zaten.

tek yaşayanların köpek sahibi olmasına olumsuz bakanlar olabilir; ben buna katılmıyorum. köpek dediğin canlıya sürekli insan gerekir, birileri her an ona şebeklik yapmalı, eğlendirmeli gibi bir kaide yok. eğer evdeki zamanını verimli geçirirsen zaten köpek hayatından çok memnun şekilde yaşar. ben de tek yaşıyorum ve bir adet danam var. gündüzleri köpekler bolca uyumayı tercih eder zaten; evde olsan dahi keyfini bozamazsın hehe.

ancak, teksen yavru sahiplenmemeni önerebilirim. çünkü yavruluk sürecinde çokça evde bulunman gerekecek, temel eğitimleri verene kadar zamanının büyük bir bölümünü ona ayırman şart olacak. ha diyorsan ki en az 1 ay evde takılabilirim vs., tamam, denenebilir. onun haricinde en azından 1 yaşının üstünde bir köpek ile daha rahat bir şekilde ilişki kurabilir ve birbirinize adapte olabilirsiniz.
  • brena  (01.08.19 13:49:02)
bari sokaktan al da azalsın 1 tane.

  • bonanza  (01.08.19 13:50:19)
@tabasco, abi bir ilişkim yok, olmasını da istemiyorum. Köpek bana dostluk yapsın ben de ona yapayım istiyorum. Küçüklüğümden beri de istediğim birşey zaten.

@brena, çok sağol yorumun için. Ben de zaten bi tane tembel bi cins istiyorum ki ben yokken daha az sıkılsın.

@bonanza, o işin teferuatı artık. Ben bi kendimi tam köpek bakabileceğime ikna edeyim, ondan sonra hangi cins/nereden alacağımı düşünmeye başlarım.
  • noluyo yaa  (01.08.19 14:00:13)
Ben ayni saatte ve yalnizca bir saat cikmiyorum kopegimle. Günde 2 saati sadece ona ayırırım. Birlikte yüzeriz, dışarı çıkarız, hafta sonları oyun grubuna ya da eğitime götürürüm ya da kendim yeni şeyler öğretirim, eski bildiklerini pekiştirmesini sağlarım vs...

Her gün 4 saatten cok tek kalacaksa ya köpekle ilgilenebilecek bir bakıcı ya bir gezdirici ya da tanıdık olması şart. Hatta yedeğin de yedeği olmalı, benim bıraktığım tanıdığım hastalandı mesela ve mahallemdeki gezdirici tatile çıktı aynı tarihte. Erteledim planlarımı. Köpege uygun bir yerde yasıyor musunuz, disaridaki sosyal hayatınızın ne derece parçası olabilir?

Uygunluk bence eşittir sorumluluk sahibi olabilmek. Bu sorumluluğu alıyorsanız, kendinize uygun bir köpek bulursunuz elbette.

brena’nin yazdiklarina katilmiyorum. Her kopek oglen uyumaz, her kopek tek bir insanla sosyallesmekten memnun yasamaz.

İlk kopeginizi bir yas ve üstünde sahiplenin derim. Ergenligidir, bebekliğidir zor dönemler.

Bu süreçte kopek bakımı hakkinda da okuma yapabilirsiniz. Okudugunuzda tutarsız isteklerden arinirsiniz. Örnegin 30m2 evde messy yasayan ve hareketsizligi seven bir insansaniz gidip çoban kopegi sahiplenmenin yanlis oldugunu anlarsınız.

Düzeltme: Imla.
  • buf-e kür  (01.08.19 14:10:23 ~ 16:34:10)
Yalnız ve meşgul insana köpekten ziyade kedi uyar.

  • d max  (01.08.19 16:12:29)
ben de büf-e kür'ün yorumuna katılamıyorum.

öncelikle kişinin tek yaşaması, köpeğin yalnızca tek bir kişiyle sosyalleşeceği anlamına gelmiyor. tüm hayatı boyunca tek bir insanı görecek demiyoruz elbette; sadece asli olarak bir kişinin sorumluluğunu üstlendiği durumlarda da, çok rahat şekilde köpeğinizi mutlu tutmak mümkün olacaktır.

burada kilit nokta zaten önceki cevabımda belirttiğim kriter: sahip olduğunuz zamanı verimli ve kaliteli geçirmek. bu yalnızca sevgi vermekten geçmez; onu yoracaksınız, yüzmeyi seviyorsa ve imkanınız varsa yüzdüreceksiniz, köpek parklarına götüreceksiniz, at-getir oynayacaksınız, diğer köpeklerle sosyalleştireceksiniz vb. ayrıca eğitim vereceksiniz, böylece aranızdaki ilişkiyi de daha sıkı hale getireceksiniz.

bu arada, her köpek öğlenleri uyumuyor dense dahi, çok büyük bir kısmı uyuyor evet. elbette cins de önemli; gidip aşırı hareketli, küçük/orta ırk avcı bir köpek alırsanız onun enerjisini atmanız daha da zorlaşacaktır. ancak genelde evlerimizi açtığımız, bekçi köpeği niteliğinde olmayan özellikle orta/iri ırk köpekler diğer saatlerini daha sakin geçirmeye yatkın oluyorlar. bu uyku depresif bir uyku da değil; zaten diğer saatleri dolu dolu geçtiyse "yaşasın evim, yaşasın koltuğum, oh biraz da şurada yatayım" uykusu. hatta bu yüzden siz evdeyseniz dahi rahatını bozmak istemeyebiliyor. keyif alıyor nitekim.

hatta evde olduğu için uyuduğunu iddia edenlere özellikle hep bahçede bakılan köpekleri gözlemlettiriyorum. zannediliyor ki bahçede bakılan köpek full-time koşup oynuyor. yok öyle bir şey. onlar da gayet köşeye çekilip siesta modunda takılıyorlar.

ha son olarak, çok seyahate çıkan biriysen, tekrar düşünebilirsin kararını. güvenilir biri bulamadıktan sonra sürekli köpeğini başkalarına bırakmak mümkün olmayacaktır. ki ben o konuda çok şanslı olmama rağmen, seyahatlerimi planlarken olabilecek en asgari düzeyde ondan ayrı kalacak şekilde hareket ediyorum. hatta bazı planlarımdan dahi vazgeçiyorum.
  • brena  (01.08.19 17:05:20)