Araç klimaları

Farklı marka araçların ya da farklı serideki araçların klimaları fark eder mi?
Örneğin bmw’nin tüm serilerindeki klima performansları aynı mıdır 1 serisi vs 5 serisi mesela?
Ya da renault daki klima sistemiyle mercedesinki aynı mıdır?
Bu arada performanstan kastım daha hızlı üfler mi değil, daha rahatsız etmeden üzerine üflemeden soğutabiliyor mu?

baya fark var hem de. honda freni bosalmis kamyon gibi soguk uflerken, mercedes usul usul buz gibi havayi akitiyor ortama.

  • brkylmz  (19.07.19 09:54:28)
klima kalitesi sessizliği havanın temizliği yön kontrolü vs. üst sınıf mercedeslerde düğme dahi oluyor ızgarayı kapatmak için hava gelmesin diye.

benim arabamda otomatik klima var örneğin. arabanın sağ tarafını buz gibi soğuk, sol tarafını 30 derece sıcak üfletebiliyorum. ya da araç içi sıcaklığını 23 dereceye ayarlıyorum yaz kış hiç ellemiyorum o gerektiği kadar sıcak gerektiği kadar soğuk veriyor.

sonuç: klima aynı arabanın aynı modelinde seçtiğin pakete göre dahi değişiyor.
  • reanarchy  (19.07.19 10:15:33)
Aracın marka, model ve sınıfına göre klimanın da özellikleri değişiyor, arkadaşlar belirtmiş zaten ama ben de yazayım bir çok segment araç kullanmış birisi olarak, C sınıfı bir araçta klima genellikle tek ayar düğmesi ile kontrol edilir klimanın şiddeti ayarlanır o kadar ama E sınıfı ve üstü araçlarda sağ/sol ayrı ayarlandığı gibi arka koltuklar da ayrıca ayarlanabilir mesela. E sınıfı araçlarda klima bariz şekilde daha sessiz çalışır ortamı yavaş yavaş soğutur/ısıtır. En önemlisi üst segment araçlarda arka koltuklar için ayrı bir klima kontrolü vardır.

  • solo  (19.07.19 10:19:30)
o dediğin rahatsız etmeden soğutma olayı e ve s kasa mercedeslerde var.

  • alperz  (19.07.19 10:32:50)
Octavia'da motor durunca (start-stop) klima'nın kompresörü de duruyor. İçerisi fazla ısınırsa motoru tekrar çalıştırıyor. Yine VW gurubu olan bir üst segment Passat'larda ayrı klima motoru olduğu için klima hiç durmuyormuş. Bence büyük rahatlık.

  • zombi  (19.07.19 11:00:35)