Bitcoin'e bakış açınız nedir?

Malumunuz üzere Bitcoin yine bir yükseliş bandına girdi, hemen her yerde Bitcoin şöyle yükseldi böyle yükseldi haberleri görmeye başladık muhtemelen daha fazla görmeye de devam edeceğiz.

Benim sorum şu, Bitcoin'e sizin bakış açınız nedir? Kimisi için bitcoin 21. yüzyılın en büyük ponzisi, kimisine göre mevcut kapitalist sistemde kendine köşe kapamamışlar için yeni bir enstrüman, kimilerine göre ise devletlerin baskıcı ve tekelci sistemine bir baş kaldırı. Siz Bitcoinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

bitcoin ponzi değil. milyarlarca dolar işlem hacmi olan bir piyasa. bildiğiniz gibi teknik analizin çalışması için birden fazla ayı ve boğanın çatışması gerekir ki bu bitcoinde oldukça fazla var. bitcoinin tek sorunu bir anda popüler olup gereğinden fazla yükselmesi oldu sonra büyük yatırımcılar bir yere kadar yükseltip satış yaptılar. bu satış bir anda lak diye olmadı düzeltmeli düşüşler oldu bu da teknik analizin ve bahsettiğim birden fazla ayı boğa çarpışmasının bir ürünüdür. yeteri kadar düşüp teknik açıdan gerçek fiyatına yaklaştıktan sonra bir süre hareketli ortalamalarını toplaması için zamana ihtiyacı vardı. bu noktada birçok haber çıktı bitcoin öldü bitti ponzi kaybettik tarzında. bu haberlerin aslı astarı yoktur. bu arada insanların bitcoin öldü bitti sat sat sat demesi büyük yatırımcının bir oyunudur, insanlar ağlarken büyük yatırımcı 3 bin dolarlardan bitcoin toplamıştır. neyse sadede gelelim dediğim gibi zamana ihtiyaç vardı, yeteri kadar zaman verildi bir süre sonra yataya bağladı, yeteri kadar vakit geçiren bitcoin haliyle uygun zamanın gelmesiyle tekrar yükselişe başladı. şimdi ise umut edeceğimiz tek konu tekrar eskisi gibi hızlı yükselmemesi ve gerçek fiyatından fazla uzaklaşmaması olur. öyle olursa tekrar sert bir düşüş dalgası gelip insanları baya bi üzecektir. ama bir yandan zaten sistem bunun üzerine kurulu. (küçük yatırımcıyı ütmek)

  • tabii lan manyak mısın  (22.06.19 15:31:35 ~ 15:32:23)
hepsi birden. Bitcoin'in kendisi müthiş bir şey başlattı, ama geleceği illa bitcoin hatta blockchain bile olmak zorunda değil. DAG gibi farklı yapılar da var.

Ponzi kısmı şöyle, çok boş beleş projeler bull market sırasında milyon dolarlar topluyor, milyon dolarlık ekonomi yaratıyor ve sonra batıp gidiyor. Evet bu açıdan doğru. Fakat geleceğin Google'ı Amazon'u da bunların arasından çıkacak.

Devletlere başkaldırı olayı... bilemiyorum. Yani evet kimsenin haberi olmadan para veya bilgi taşımak çok kolay artık, fakat şimdilik en nihayetinde bir ülkenin borsasına para sokup dolar/euro/tl bir "fiat" currency alıp harcamak zorunda kalıyorsun. Onu alırken de kimlik bilgini, iban'ını veriyorsun. Henüz orada değiliz yani.

Fakat büyük bir fırsat orası doğru. Çok büyük kazançlar elde edilebilir(çok büyük kayıplar yaşanabileceği gibi), yazılımı öğrenilerek geleceğe yönelik acayip işler yapılabilir. Henüz 1990'lardaki "internet"e bakıyoruz bence. 10-20 yıl içinde esas olayı anlaşılacak.

Sadece parasal açıdan diyorsan, şimdiye kadar 3 kere oldu dördüncü cycle da yaklaşıyor. 100x 1000x yapan tokenlar oluyor, kimisi projesi ve tokenomics'i cidden iyi olduğu için, kimisi ponzi/pumpdump şeması. Bitcoinin kendisi dipten 20-30x yapabiliyor. Ben bu sefer 60k ila 150k arası tahmin ediyorum. Fakat sonrasında %90a varan düşüş geliyor, eğer aynı olursa.

İmza: Geçen bullda çok kazanmış ve bear'de de çok kaybetmiş biri.

Edit: bu arada ponzi kısmına bir şey eklemek istedim, Türk'ler kolay yoldan para kazanmak için nerede ponzi var onu buluyorlar. Deex'çi Holo'cu bir tayfa var, zamanında da Bitconnect'çiydi bunlar. Bir şeyi sadece Türkler çok övüyorsa arkana bakmadan kaç. Ayrıca yatırım yapacaksan market cap nedir öğren. Yine bizim milletin bilmediği şeylerden. Adam "tanesi 0.01 dolar, 1 dolar olsa ohoo" diyor. Fakat circulation supply, market cap olaylarından habersiz. Biraz okumadan öğrenmeden yatırım yapma lütfen. Özet olarak, bilerek yaptığında her şey mantıklı. Mesela ICO'lar scam derler, ben de başta korkmuştum ama sonradan tüm paramı öyle kazandım. Ama seçmeyi bilmek uzun bir süre gerektiriyor. İnsan bilmediği şeyden korkar. Ama hiç korkmadan bilinçsiz girdiğin şey de seni mahveder.
  • nhk ni youkosu  (22.06.19 15:36:56 ~ 15:46:12)
macera, bilinmezlik, yuksek risk ve gerilim sevdigim icin bitcoin'i seviyorum. ne olacagini bilmiyorum. kimse de bilmiyor. yapilan hicbir fiyat grafigine ve kehanete guvenmiyorum. guvenilmemeli.

bitcoin ani yasama sanatidir.

bence bitcoin'in guzelligi kural tanimazlik ve bilinmezlik.
  • Leonardo~Da~Vinci  (22.06.19 15:46:53)
Çok güzel cevaplar geliyor buna bağlı olarak kullanıcılardan bağımsız sorulara devam edeyim,

Misal ilk cevapta "gerçek fiyatından fazla uzaklaşmaması" gibi bir ifade var buna göre olması gereken nominal değeri ne olmalı ki insanlar oturdu fiyat desinler?

Sonraki cevapta Bitcoin'in fiat karşılığı hala bir beklenti savı var, yani paraya dönüştürmek zorunda kaldığın sürece Bitcoin bir işe yaramaz düşüncesi hala hakim diğer taraftan Günümüzde kullanılan paranın da bir geçmişi olduğu aşikar, insanlar bir zamanlar takas yöntemi kullanıyorlardı :) Yani bir ödeme aracının doğum sancıları belki de içinde bulunduğumuz durum.

Macera, Yüksek Risk ve Heyecan, bu bildiğimiz Forex olmuyor mu? :D
  • solo  (22.06.19 15:52:04)
@solo 20-50-100-200 günlük hareketli ortalamalar ve fiyat olabildiğince birbirine yakın olmalı. benim gerçek fiyat kıstasım budur. bir başkasının başka bir görüşü olabilir.

  • tabii lan manyak mısın  (22.06.19 15:57:55)
forex'e hiç girmedim ama, bitcoin veya ether/ltc'yi kaldıraçlı şekilde oynarsan tam o kaldıraçlı forex kafası oluyor sanırım. Çok pis ama çok da heyecanlı bir şey.

bu arada, tepeyi kestirebileniniz varsa veya tekniğiniz varsa söyleyin bu sefer ATH'ye yakın bir yerden short'layalım btc'yi :) ben sanırım ma144 veya 200'ün altına düştüğü zaman shortlayacağım.
  • nhk ni youkosu  (22.06.19 16:14:14 ~ 16:14:51)
Bitcoin özelinde konuşacak olursak, bir şeye yatırım yapılabiliyor olması onu "Para" yapmıyor. Yatırım yapan insanların sayısı, çokluğu, piyasasının derinliği vb. o şeyin değeri için çok önemli ancak değişim ve servet saklama için bunlar tek başına yeterli değil.

Hemen her şey üzerine yatırım yapılabilir, burada bence önemli bir fark yatırım yapılan şeyin gerçekle ne kadar bağı var. Örneğin insanlığın geliştikçe daha fazla avokado tüketeceğini görüp avokadoya yatırım yapabilir; paranızı avokado yetiştiricilerine ortak olmak için harcayabilirsiniz. Ya da daha soyut bir seviyeye çıkar, Güney Afrika'nın bir ülke olarak geleceğini parlak görüp paranızı Güney Afrika devlet tahvillerine yatırabilirsiniz. Skalanın diğer ucunda gerçekle somut bağı olmadan "Fiyatı artacakmış" dürtüsüyle yatırım yapılan şeyler var. İnsanların Bitcoin'e ponzi demelerinin arkasında da sanıyorum bu yatıyor. Ponzi şemasının ne olduğu belli; Bitcoin de tabi ki bir ponzi şeması değil. Ancak "Fiyatı 100.000 dolar olacak" fikrinin arkasında "Çünkü çok yaygınlaştı, herkes ona yatırım yapacak" dışında somut bir fikir yoksa yine aynı kısır döngüye giriliyor. Ayrıca yatırım, kazanç beklentisiyle yapılır ve o kazanç yoktan varolmaz; Bitcoin'in Ponzi olmaması; çok göz önünde olması, çok ünlü insanların ona yatırım yapması vb. bir tür "Daha büyük aptal" (Greater fool theory) yapısı oluşmadığı anlamına gelmez.
  • salihdt  (22.06.19 18:33:46 ~ 23.06.19 08:28:13)
bakış açım yok
ucuzken alıyorum, pahalı iken satıyorum
hepsi bu
  • dafuq  (22.06.19 19:07:24)
eskiden temkinli yaklaşırdım. şimdi ise çöp diyorum. balinalar istedikleri gibi şişirip patlatıyor. küçük balıklar ya bu uğurda yem oluyor ya da balinanın kuyruğunda batmadan devam etmeye çalışıyor.

blockchain teknolojisi belki geleceğin teknolojisi ama bitcoin'in kendisi tam bir tuzak ve geleceğin ödeme teknolojisinde yerini tam anlamıyla alamayacak bir birim.
  • false pretension  (22.06.19 19:40:59)