Modem ve internet sorusu

Selam.

Tt kullanıyorduk ve sürekli anlık kopmalar oluyordu. Uydunet’e geçtik. Kendi altyapısı var. Teşedünya da vardı evde kolay oldu. Yeni modem verdiler. Eskiden evin içerki odalarında çekmiyprdu. Neyse aldık. Ne kopma var be çekmeme sorunu. Aradan 5-6 ay geçti. Yine içerki odalardan çekmiyor. Ve, mesela twitter refresh yapıyorum yapmıyor 1 dk falan. Wifi bağlı gözüküyor telden ama internet olmuyor. Sonra düzeliyor. En son eve atom bombası atıcam o olacak. Yok mu bu işin çözümü. Ne yapsam? Nası twspit ettirsem sorunu. Arıyorum. Eleman geliyor 1 dakika bir şey yapıyor gidiyor. Sonuç değişmedi şu zamana kadar.

Apartmandaki kutudan eve cat6 çektirsem mi? Elektrikçi yapar mı? Bir de bunun üstüne var mı önerebileceğimiz çekim gücü özellikle kuvvetli modem. 3+1. Aman aman da büyük değil. Modem de ortada duruyor nispeten. 150-160 m2 falan ev. Napsam da şu işi çözsem bilemedim. Bıktım kaç zamandır.

Dostum bir sürü olau var bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım anlamazsan mesaj at bana.

Öncelikle modem 2.4 ghz ise internete bağlıyken bluetoothla aletlerle çakışır ona dikkat et.

Modem paneline gir modem bant genişliğini 20mhz olarak ayarla. (2.4 ghz ise yine)

Kanal ayarını otomatik yap.

Modeme bağlı olan aletleri incele.

Modem ayarlarını değiştirdikten sonra bütün aletleri unutturup tekrar bağlan modeme.

Bunlar da sorunu hafifletmezse yeni modem almak şart. Modem aslında en önemli aletlerin başında ve parası neyse verilmeli. ISS’ler dandik modem verip böyle anlaşılamaz sorunlara yol açıyor. Modem alacaksan 5ghzlere bak. Modem sıkıntısı hafiflerse router alıp destekle. Fakat büyük ihtimal dediklerimi yaparsan router’e ihtiyacın kalmaz.
  • dismainpula  (03.06.19 15:23:25)
ilk önce olayın modemin kablosuz gücünden mi kaynakladığını tespit etmeniz gerek.
modeme bir cat6 kabloyla bilgisayardan bağlanıp deneyin bakalım nasıl. eğer kabloyla iyiyse demek ki modemin kablosuz yeteneği kötü, bir wireless router bak (çünkü kablonet modemleri piyasada çok az ve neredeyse hepsi berbat), ve modemden ona ver kabloyla bağlantıyı, kablosuzu router yaysın.
eğer kabloyla da kötüyse interferans falan değildir, kablonete arıza bildiriminde bulunun, ısrarcı olun.
eğer kablonet kullanıyorsanız, apartmandaki kutudan cat6 çektirmek mümkün değildir çünkü anten kablosu kullanır.
  • gkhncnzdgn  (03.06.19 16:23:30)
bu arada 5ghz'e çıkınca kapsama alanı artmaz, bilakis düşer ama o kapsama alanı içerisinde ağa bağlı cihazlar arasında veri iletişimi hızlanır, dolayısıyla daha fazla kapsama alanı için 5ghz iyi gelir diye düşünmeyin. sadece o bantta yayın yapan cihaz sayısı diğerine kıyasla az olacağı için şimdilik iyidir.

  • gkhncnzdgn  (03.06.19 16:26:49)