[]

multiple inheritance java nedir ?

Merhaba çoklu kalıtım konusunu anlamaya çalışıyorum.
şöyle bir nesne oluşturma şekli var.

public class test{

public static void main(String args[]){

sayısal_öğrencisi ali = new sayısal_öğrencisi( new bilgisayar_mühendisliği_öğrencisi());

}

}


Nesne oluştururken new den sonraki constructor metodunun içine parametre giriyor bu nasıl mümkün olabiliyor bunu anlayamıyorum.
Teşekkürler.

 
Oncelikle Java'da multiple inheritance destegi yok, onu belirteyim. Kodun gerisini gormeden net yorum yapmak mumkun degil fakat anlamaya calistiginiz konu zannedersem composition.

Bundan once multiple inheritance'nin ne oldugundan bahsedeyim:
class Teker { ... }
class Motor { ... }
class Araba extends Teker, Motor { ... }

Gordugun uzere Araba class'i hem Teker'i hem Motor'u inherit ediyor. Fakat bunu javada yapmak mumkun degil cunku extend ifadesi kendisinden sonra sadece bir tane class'in varligina izin veriyor. Yani java sadece single inheritanceye izin veriyor. Mesela C++'ta buna benzer bir sekilde multiple inheritance yapmak mumkun. Bu sayede Araba class'i hem Teker'in hem de Motor'un fonksiyonlarini/degiskenlerini kullanabilecekti. Java'nin buna izin vermemesinin bazi sebepleri var, dil tasarlayanlarin secimi bu yonde. Genel itibariyla izin verilmemesinin sebebi olarak "diamond problem" one surulur, yazip arastirabilirsiniz.

Yukaridaki ornekten giderek compostionu aciklayayim. Yukaridaki gibi classlari inherit etmek yerine sunu yapabiliriz:
class Teker { ... }
class Motor { ... }
class Araba {
public Teker teker;
public Motor motor;
}

Sonucta araba dedigimiz sey teker ve motora sahiptir, onlardan gelmez. Yani Motor ve Araba arasindaki iliski Memeli ve Insan arasindaki iliski gibi degil.

Verdigin ornekteki classlar tam olarak neyi ifade ediyor bilmiyorum ama buradan gordugum kadariyla yukarida acikladigim iki durum icin de pek anlamli seyler ifade etmiyorlar.
  • yasli ateist  (26.05.19 11:56:03) 
@yasli ateist merhaba geç gördüğüm için özürdilerim teşekkürler.Yararlanıyorum.


  • aristotelesin berberi  (31.05.19 21:53:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.