başkasının derdini dert edinmekten sı-kıl-dım :(

Merhaba,
Başka insanların derdini kendi derdim gibi sahipleniyorum. Geçen gün eşimin iş yerine biri görüşmeye gitmiş, eşi de işsizmiş ama kızın deneyimi az diye olumlu bakmamışlar falan. Ne yiyip ne içecekler diye rahat 1 saat ağladım. Hep böyleyim, insanların, hayvanların derdini kendi derdim gibi sahipleniyorum. Bu durum artık ciddi yormaya başladı beni psikolojik olarak. Çünkü mütemadiyen ağlıyorum . Saçma ve komik göründüğünün farkındayım sanki derdim yokmuş da dert edinmeye çalışıyormuşum gibi geliyor dışarıdan bakınca ama öyle değil aslında.
Biraz olsun umursamaz olmayı nasıl başarıyorsunuz? Bunu kendi başıma yapabilir miyim yoksa psikolojik destek falan mı almam lazım?

umursamamayi basarmaktan ziyade, neden aglama krizlerine girecek kadar kafaniza taktiginiza yogunlasmalisiniz. eger ortalama bir 'kafaya takiyorum, uzuluyorum bu insanlara' durumu olsaydi farkli olabilirdi ama sizinki daha travmatik.

gercekten derdiniz olmayabilir, kendi dertlerinize odaklanmak istemediginiz icin baskalarinin dertlerine odaklaniyor olabilirsiniz, odaklandiginiz dertler sizde bir travmayi tetikliyor olabilir, aslinda icinden cikamadiginiz bir travma yasamis olabilirsiniz (postpartum, taciz, agir depresyon vs.) ya da yalnizlik ve gorunmezlik hissiniz mevcuttur ve baskindir ve bu sekilde baskalarinin bu anlarda size ilgi gostermesi ile bu histen kurtuluyorsunuzdur. bir suru sebebi olabilir yani. neden oldugunu bulmadan 'umursamiyorum' demekle olacak sey degil.
  • kassiopeia  (13.05.19 14:34:48)
Aslinda umursamamaktan cok burqda sinirlarin ic ice gecmisligi var. Saglikli sinirlara sahip degilseniz, otekiyle bir ic ice gecme hali yasiyorsaniz, sizin nerede bitip nerede basladiginiz belli olmazsa bu tarz karmasalar yaşanabilir, yoksa tabii ki diger insanlarin dertlerine uzulmek normal bir sey bir cogumuz uzuluyoruz ama bunu kendi hayat olayimizmiscasina agir yasamiyoruz. Ama bunun icin ne yapmak gerekir derseniz, saglikli sinirlar insa etmek cok muhim ve kallavi bir mesele, ona odaklanacak seyler okumakla baslayabilirsiniz belki.

  • red g  (13.05.19 15:15:32)
dert edinmek yerine eyleme geç

  • bir soru sorcam  (13.05.19 15:22:13)