Fotoğrafa resim diyenlere duyulan öfke

Özellikle internette birisi fotoğrafı kastederek resim diyince bazı kişiler çok büyük bir öfkeyle "o resim değil fotoğraf bi kere!!!" diye kızıyor. TDK'nin resim'in sözcük anlamlarından biri olarak fotoğrafı kabul etmesi bir yana, ben asla anlamıyorum bu gereksiz öfkenin sebebini.

Bi kere kelime anlamıyla fotoğraf "ışıkla çizilmiş resim" gibi bir anlama geliyor Yunancada. Onu geçtim İngilizce'de de photo yerine picture kullanılıyor ve ben bir İngiliz ya da Amerikalı'nın "It's not a picture, It's a photo!!!" diye kızdığını görmedim kaç yıldır uluslararası internet ortamında dolanıyorum.

Hayır bi de fotoğraf yerine resim kullanılıyor olması bence dilin zenginliğini de artırır. Sonuçta bi kelime başka bir kelimeyle ifade edilebiliyor.

Siz ne diyorsunuz buna? Benzer tepkiler veriyor musunuz? Veriyorsanız niye? Tamamen merak ettiğim için soruyorum yani niye karşı insanlar fotoğraf yerine resim denmesine.

TDK sitesindeki resim tanımı: bit.do/tdkresim
eksiup.com

o tür insanlar dile kendi bilgilerinin düzeyinden bakıyorlar, oysa hem resim hem fotoğraf diyebilmenin zenginlik olabileceğini düşünmüyorlar. Bana kalırsa resim daha şiirsel ve edebi. O yüzden fotoğraf yerine resmi arıyor insan dizelerde.

  • olaylar olaylar  (08.05.19 16:37:05)
fotoğrafçı olarak ben fotoğraf diyorum. resim dediğimde aklımda canlanan elle çizilmiş bir görsel oluyor. ama ne kastettiği gayet açık bir şekilde resim diyen kişiye tutup da resim değil fotoğraf demiyorum.

  • eeb  (08.05.19 16:40:58)
baya 10 yıl kadar önce ben de resim değil fotoğraf falan yapıyordum da sonra saçma olduğunu anladım çünkü fotoğraf da bir resim. de da yazımına falan da söyleniyordum çok onu da yapmıyorum millet ne derse desin diyorum. takılmamak lazım böyle şeylere, takılanlar da abartıyor ya da bildiğini göstermeye çalışıyor bence artık yanlış da bilse. geçen bir kızla konuşuyordum neler izliyorsun falan dedim netflixte şu bu diziyi izliyorum, şunlar bunlar diyor. Dedim onları bilmiyorum, aa dedi hemen bi netflix edin lasjdlaskdjlk ya bende netflix olmadığını nereden biliyorsun :D 2-3 senedir netflixim var 10 15 senedir yabancı dizi izliyorum, 100 tane dizi söylerim bir iki tanesini anca bilir bi böbürlenmeler falan. var yani insanlarda şunu biliyorum bunu yapıyorumculuk

  • senolll  (08.05.19 16:43:28)
Fotoğraf yerine resim denilince dunya durmuyor. Burada mesele yanlis yapmalari degil. Yanlis yapanlarin cahilliklerinden dolayi bu sinir.

Bazi kodlamalar var kafamizda cunku. Nedir o? De, da baglacini ayiramayan, fotografa resim diyen, degil kelimesi yerine deyil yazan kisiler hep ortak bir profile sahip tipler. Ayni tipler. Soyledikleri degil, bu tiplerin kendisi sinir bozuyor.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (08.05.19 16:54:55)
bence mantıklı ya. resim elle yapılır fotoğraf makinayla.

  • ipmus90  (08.05.19 16:56:39)
@deveyi diken adamin ta kendisi

tamam de/da ayrımına, deyil'e falan ben de kıl oluyorum. Çünkü onlar yanlış kullanımlar(aynı şekilde yalnış ya da yanlız yazanlara da uyuz oluyorum). Ama işte tdk'ye göre ya da kelimenin anlamına göre fotoğraf yerine resim demek yanlış değil :) Bi cahillik de yok ortada. Hatta dilin zenginliği var
  • nundu  (08.05.19 17:01:51)
her fotograf bir resimdir ama aksi soz konusu degildir.

"resim degil fotograf" diyenler fotografcilar oluyor genelde. dil gonulluleri degil.

photoshoplari ifsa eden bir sayfa seren serengil'in fotografiyla dalga gecerken "resim de degil o bi kere, fotograf :*" yazmisti. ss ile alakasi olmayan biri olarak altina "resim denmesinde bir sakinca yok" demistim, hepsi ustume yurumustu.

yani bu ukalalari duzeltiyoum ama savasamam.
  • supergirl  (08.05.19 17:04:58 ~ 17:05:36)
etimolojik ve filolojik olarak ikisi de doğru, buna bir şey diyene gülüyorum, içten ama.

  • Big bada bum bum  (08.05.19 17:12:44)
de/da ayrımı ile "deyil" ve "yanlız" meselelerini nasıl aynı kefeye koydunuz ben bilemedim. ilki doğrudan anlamın bambaşka bir düzleme kayması ve kullanan kişinin kendi algısında da sorun olduğunu gösterirken, diğer kullanımlar sadece hatalı kullanımlardır. biri "deyil" yazdığında hiç kimse "değil" haricinde bir şey anlamaz. en fazla özensiz veya dil sorunları olduğunu gösterir o kadar.

"resim" üst kullanımdır hem fotoğrafı hem tabloyu vb. kapsar. öyle tepki vermem, tepki vereni de bozarım. bu arada "sana yağı" dediğimde hayır o "luna" diyenlerden zerre farkı yoktur gözümde.
  • re noreno  (08.05.19 17:18:31 ~ 17:19:04)
ben de kadin - bayan takintisina sinirlenenleri anlamiyorum, hakaretmis gibi duzeltiyorlar ya " bayan degil kadin" diye

  • exlibris  (08.05.19 17:22:18)
@exlibris o konuda tepki gösterenlere hak veriyorum tam bir social justice warrior olduğum için ya sdhhds çünkü kadın bir cinsiyetken bayan bir hitap şekli ve cinsiyet gösteren yerde kullanılması genelde kadın-kız ayrımından ve kadınlığın ayıplanmasından kaynaklı. Buna laf edenler de aslında bu şekildeki bakış açısına laf ediyor. Kadın kadındır anlamında yani.

  • nundu  (08.05.19 17:24:49)
çok takılacak bir şey değil. kelimeleri yanlış yazana, imla hatası yapana da aynı duyarlılığı göstermeni dilerim. en azılı gramer nazilerindenim bu arada, dediğin şeye hiç dikkat etmedim.

  • diffarentiationation  (08.05.19 17:41:18 ~ 17:42:30)
fotoğraf yerine resim kullanabiliyorsun
ancak
resim yerine fotoğraf kullanamıyorsun

nasıl bir dil zenginliğiyse artık!
  • otopsicocugu  (08.05.19 20:00:26)
Eskiden özel mesajla yazarlara imla hatası yaptığı söylenirdi sözlükte, şimdi altında laf sokma yarışına giriyorlar. Sözlüğün tiwittera benzemeye çalışmasının üzücü sonucu. Laf sokma merakı da ilk chat programlarına kadar dayanıyor zaten sosyal medyada. Sözlüğün jargonu özgündü, kendini bozarak kötü yaptı. Nbr knk xdxd şeklinde mesajlaşan insanlar linç fırsatı doğdu mu dahi anlamındaki deye kafa atıyor. Enteresan kafalar ya. Nefret herhalde.

  • hasmetizm 2046  (08.05.19 20:14:07)
@otopsicocugu

Fotoğraf resmin altkümesi çünkü.. Resme niye fotoğraf diyelim alakasız şeyler ama fotoğraf bir çeşit resim diyebiliriz.
  • nundu  (08.05.19 20:50:19)