[]

"the more"?

He took every opportunity of visiting the zoo, and the more he saw of the
creatures that seemed to have stepped out of the remote past, the more his fascination grew, until it embraced all reptiles.

cümledeki "the more"u nasıl çevirebiliriz?

 
x oldukça y oluyor/olur.
aslında bu "the more x the more y" şeklinde iki "the more" kullanılan bir kalıp.

misal "the more I see you, the more I like you"

tr: "seni gördükçe daha da seviyorum"
  • bohr atom modeli  (30.04.19 12:54:15 ~ 12:55:05) 
"... gördükçe hayranlığı daha çok arttı" ya da "... gördükçe daha da büyülendi" şeklinde çevirebilirsin.


  • sir gawain  (30.04.19 12:54:27) 
The more I listen, the more I understand; ne kadar çok dinlersem; o kadar anlıyorum.

The more .. the more.. kalıbı. biri diğerini etkiliyor.

"daha çok gördükçe.... , daha da (o kadar daha) arttı ... ."
  • bilemedik biz onu  (30.04.19 12:57:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.