Aux kabllosu

Bu aux kablolari denilen şey 3.5mm çıkışlı kablolar mı oluyor?

Bunların bazısı 3 bğumlu bazısı 4 boğumlu.

www.hepsiburada.com

4 boğumlu bu. Neden bu fark var acaba? Benim hoparlor çıkışı bazen 3 boğumluları kabul etmiyor.

stereo - mono farkı.

biri tek kanal ses taşır, diğeri 2 kanal.
sağ ve sol hoparlörden gelen sesler farklı olur stereoda.
  • işimdeyim gücümdeyim  (28.04.19 19:13:14)
teşekkürler.

4 boğumlular stereo oluyor o zaman oyle değil mi?

nl.aliexpress.com

soyle bir sey ariyorum ama trde yok gibi. çift tarafı da 4 boğumlu olan kablo bulabilir miyim trde?
  • Jeckson  (28.04.19 19:42:14)
stereo-mono farkı değil.

mono iki boğumlu olur (biri ses, biri ground), stereo üç boğumlu olur (sağ ses, sol ses, ground).

dört boğumlu olanlar ses dışında başka özelliği de taşır. örneğin dört boğumlu kulaklığın dördüncü boğumu, kablo üstündeki ses açma kısma, şarkı atlama vs. işini gören butonun boğumudur. muhtemelen usb üzerinden cihazı kontrol imkanı sunuyordur.
  • kibritsuyu  (28.04.19 20:13:53)
trs 3 boğumlu olan
trrs 4 dediğin
(t:tip , r:ring, s:sleeve)

genel adı bu, böyle aratabilirsin.

Mesela mikrofonlu kulaklıklar(kibritsuyu'nun dediği gibi ek özellikli) trrs olur. Mikrofonu mu o taşıyor yoksa ses ayarları vs mi bilmiyorum.

Ama TRS olup mikrofonlu göremezsin mesela. Normal şartlarda etkilememesi lazım bu arada, trrs uzatma kablosuyla da gayet ses uzattım. Diğer iletken kısmı kullanmadığı için (ve diğer kısımlarda da yanlışlık olmadığı için) sorun olmamalı sanki.

Ama işin fiziksel/elektiriksel altyapısını bilen biri açıklasa daha iyi.
  • nhk ni youkosu  (28.04.19 20:41:55)