neden koy sutu?

kaynatmadan icilebiliyor mu? kaynatinca da denature oluyor ne protein kaliyor ne baska bir besleyiciligi.

Brusella, tuberküloz vs kapmanın dayanılmaz çekiciliği <3

Şaka maka en güzeli pastörize uzun ömürlü süt. Köy sütü bu çağda içilmez.
  • nundu  (26.02.19 14:13:19)
içilemiyor, kaynatmak gerek bakteri, hastalıklardan arınması ve kötü çiğ tadının kaybolması için. fabrikasyon olmadığı için doğal denebilir, en azından insanlar doğal diye düşünüp tüketiyor. Şahsen kaynamış ılımış sıcak sütü içmekten büyük keyif alıyorum, bir de sanırım market sütünden yoğurt yapılmıyor, bu da etken.

  • dayl  (26.02.19 14:13:35)
Köy sütünde bakteri var da çiftlik sütünde yok mu sanıyorsunuz? Pastörizasyon veya ısıl işlem yoksa hepsinde enfeksiyon riski var.

Köy sütünde en azından hayvan dışarda otlayabiliyor. Sütün kalitesi için önemli bir etken.

Bir diğer etken de hayvanın daha az hormon ve antibiyotik iğnesi alıyor olması köy sütünde. Tabi çiftçisine göre değişir. Entegre tesislerde bir ineğin o kadar yoğun stoklamada hastalık kapmaması imkansızdır, o nedenle de antibiyotik kullanımı çok fazladır. Üstelik kar marjını yükseltmek için hayvana steroidler ve sütü kesilmesin diye(aşırı stresten) bir dolu hormonlar enjekte edilir.

Son yıllarda artan jinekomastinin sebeplerinden biri de budur.

Pastörize köy süt veya bir başka deyişle AB standartlarında organik süt (düşük ısılı pastörizasyon) satın alabileceğiniz en iyi süttür. Ki bu bile iyi değildir aslında.
  • bos gezenin bos ustasi  (26.02.19 14:50:44)
tadını seviyorum daha romantik.

  • for day to break  (26.02.19 15:34:55)
Sütun beslenme için bir olayı yok ki zaten yağdan başka. Oradan alacağın proteinin alasını diğer besinlerden alırsın.

  • doxanikee  (26.02.19 15:44:48)
@doxanikee, iyot ve kalsiyumu unutma.

  • for day to break  (26.02.19 15:53:51)
sutun ne kadar besleyici oldugu epeydir tartisilan bir durum. artik cocuklara bile icirmeyen insanlar var. bunu da bir arastirmak onemli. ben sadece kefir icin kullaniyorum ve sutten daha besleyici oldugunu dusunuyorum hem de bagisikligi arttiriyor.

  • kassiopeia  (26.02.19 16:24:12)
Kalsiyum lazimsa brokoli, protein lazimsa mercimek, soya, baklagiller ve cok az pismis deniz mahsulleri vb

Oksidatif gidalar yuzunden vucudun kalsiyumu idrar yoluyla disari atar obur turlu.

Neden kalsiyum hapi kayniyor eczaneler saniyorsunuz? Millet kova kova peynir, sut, yogurt yiyor halbuki.
  • bos gezenin bos ustasi  (26.02.19 16:36:06)
aynısını düşünüp almıyordum köy sütü. ama şu kısım saçma, her şeyin hazırından kaçmıyor muyuz? yani asırlardır atalarımız inekleri, keçileri sağıp içtiler, şimdi onların sütlerinin toplanıp, demir yığını bir makineye aktarılıp, bekletilmesi, içindeki maddelere etki etmez mi sence?
sağlıklı yaşama inanan bir tanıdığım demişti, pastörize işleminin ne kadar uzun ve sıkıntılı, sütü su kıvamında bırakan bir şey yapıyor diye. şimdi bakıp da o kısmın açıklamalarına teknik olarak girmeyeceğim.
ama ben topraktan çıkanı, içine koruyucu madde girmemiş olanı seviyorum. her sabah yediğin peynirin içindekilere bir bak. ne maddeler yazıyor, ne koruyucular. köy sütünü arttırıyor ve peyniri de hazır almıyorum ben artık. o kadar çok koruyucu vüducuna gireceğine, içeceğin süt sağılan kaptan sonra 15 kaba daha gireceğine, ilk elden olmasa da en yakın elden al.
kaynatınca ne protein kalıyor, ne besleyiciliği demişsin. pastörize ve kutulama işlemlerinin kaynatmadan daha az zararlı olduğunu düşünmüyorum.

hayat koruyucular, pastörizeler arasında devam eden bir şey değildi. son yirmi yıldır böyle ama olmamalı. yiyecek endüstirisinin tek amacı en ucuz ve en uzun süre dayan şekilde sana gıdayı işlemden geçirip, paketleyip vermek.
asla her şeyi bırakıp doğaya kaçalım demiyorum. ama yoğurdunuzu da hazır almayın, jelatin yemeyin. reçelinizi de bir zahmet yapın-yaptırın-yapandan alın.
  • lovemyself  (26.02.19 16:48:21)
Koyluler basiyor igneyi antibiyotigi hormonu.
Hem de veteriner bile cagirmiyorlar, yasli bi amca kendi alip yapiyor kafasina gore.

Zaten silaj misir yediriyor cogu, o misirin da ne oldugu nereden geldigi mechul. Ne kadar kuflu belli degil.
  • acemi  (26.02.19 17:37:41)