İsviçre & Almanya Mühendis Maaşları ?

Savunma sanayi sektöründeki vakıf firmalarının birisinde 10 yıldır yazılım mühendisi olarak çalışıyorum. Yurtdışında bulunan bir firmadan iş teklifi aldım ve Ingolstadt/Almanya veya Zurich/İsviçre ofisleri için maaş beklentimi soruyorlar.

Bu ülkelerdeki maaş skalalarını bilen var mı ? Bu iki ülke için benim deneyimimdeki birisi için yıllık net maaş ne civarda olmalı ? Almanya için 60K Euro, İsviçre için 100K CHF demeyi planlıyorum.

Aylik net 5000 den asagisi az olur senin deneyimin icin.

  • lion de la Turquie  (18.02.19 21:56:56)
Su ve benzeri sitelerden eyaletlere gore skalalar var: www.gehalt.de

  • buf-e kür  (18.02.19 22:00:38)
O kadar tecrubeye 60k euro brut az.

12 maas uzerinden olacaksa 60k net iyi.
  • kuehles blondes  (18.02.19 22:07:32)
net maas soyleme anlamazlar. sen net 60k dersin onlar brut 60k anlarlar. almanyada vergi oranlari nasil bilmiyorum ama zurihte %22-25 gibi bir vergi orani ile hesap yaparak brut soyle. brut 100k istedigini dusunursek aylik eline net yaklasik 6000 frank gecer. tek isen ve ev arkadasi ile ev tutarsan rahat rahat yeter. yok ailen ile geleceksen en az 2000-2500 frank kiraya vermen gerekir. kisi basi 500 frank saglik sigortasi. internet elektrik, su, isinmaya aylik 150 frank olarak hesaplayabilirsin. kisi basi 30-40 frank da mobil olarak hesap et. aylik 100 frank ulasim ucreti. 750-1000frank arasi da market masrafin olur.

  • crucio  (18.02.19 22:55:50)
almanyada net maas soylersen anlamazlar cunku herkes icin net maas farkli. evli isen 95.000 yillik brut, evli degil isen 110.000 yillik brut 60.000 net maasa gelir ki bu rakamlar almanya ortalamasini cok cok ustunde rakamlar. almanyada 10 yillik tecrubeli yazilim muhendisleirnin maaslari genelde 65.000 ile 85.000 arasinda oynar. tecrube ve uzmanliga gore bu rakam elbette artabilir.

  • emrahday  (19.02.19 00:56:01)
ücret ile ilgili bircok kriter var. is teklif eden firma engineering services yapiyorsa nispeten az veriri, supplier ise iyidir, direkt oem ise süper.
bavyera pahalidir, almanya ortalamasinin üstünde istemek gerekir.
Ingolstadt icin yeni baslayan mühendis maasi: 45-50k brüt.
sizin tecrübenize, uzmanliginiza, calisma alaniniza göre degisir. ben 85k civari istemenizi öneririm.
elinize gecen net maas bekarsaniz brütün yüzde 60i. evli ve esiniz calismiyorsa yüzde 70i civari düsünebilirsiniz.

ig metall sendikasi bavyera maas cizelgesini arayin nette, orayi kistas alin.

isvicre icin bir fikrim yok, ama zürih'in ne kadar pahali oldugunu arastirin önce, konaklama ücretlerine, temel gider masraflarina bakip öyle karar verin.
  • antopoloji kusu  (19.02.19 11:59:30 ~ 12:01:03)
Evliysen ve esin calismiyorsa brut maasin %36'si vergiye gidecek. Bekarsan kesinti daha da fazla olacak.%50 ye Yakin vergi kesintisi oluyor bekarsan sanirim.
Tavsiyem glassdoor'a bakin oncelikle.Ben olsam 100 bin Brutten fazla isterdim karsi tarafi cok urkutmeden.1000-1400€ civari kira odeyeceginizi de dusunun.

Turkiyeden kacayim da ne olursa olsun diye alinmis degil, sizi mesleki olarak ileriye tasiyacak bir karardir umarim.
  • turkuaz  (19.02.19 12:47:28)