LCD TV'yi Monitör Olarak Kullanmak

Grundig marka dandik bir lcd var elimde. VGA kablo vasıtası ile monitör olarak kullanıyordum.

Bilgisayarımı değiştirdim ve yeni bilgisayarda VGA çıkışı yok. HDMI ile bağlandığımda ise çamur gibi bir görüntü hasıl oluyor. Hem renkler, hem metinler tam göz bozacak cinsten.

Cleartype, görüntü ayarları, çözünürlük ayarları hiçbir şekilde kar etmedi. HDMI vasıtası ile düzgün görüntü nasıl alabilirim?

Kablo kötüyse alamayabilirsin çözünürlüğü düşür bakalım iyice, düzeliyorsa ben haklıyım. Düzelmiyorsa bilemem.

  • bos gezenin bos ustasi  (13.02.19 14:35:05)
Düzelmiyor :(

  • joker hakki  (13.02.19 14:47:01)
televizyonda keskinlik/sharpness ayarı varsa değiştirmeyi deneyebilirsiniz, azaltmak işe yarayabilir.

  • gkhncnzdgn  (13.02.19 14:54:21)
tv de bilgisayar için daha uygun olan bi hdmi çıkışı vardır. benim samsung'da öyle misal.

tv'deki diğer hdmi'ları dene
  • washe  (13.02.19 14:56:41)
hdmi kablo kalitesi düşük olabilir mi?
bazı kötü kablolarda görüntü atlama gibi olaylar oluyor çünkü.
imkan varsa başka bir hdmi kablo ile denemek, olmuyorsa hdmi > vga dönüştürücü kullanmak en hızlı çözümler.
  • angelofdeath  (13.02.19 14:58:46)
Seçeneklerde bir yerde input sekmesinde taktığınız hdmi girişinin (hdmi1, hdmi2 vs. hangisine taktıysanız) PC olarak ayarlandığına emin olun. Benim monitörde mesela "input label" olarak geçiyor bu seçenek. Birçok marka monitörde böyle bir ayar yapmadan aletlerin kendini bilgisayar için kalibre etmediğine şahit oldum, o markada da vardır muhtemelen.

  • panzerkampfwagen iv  (13.02.19 23:42:05)