akademik ilanlar hakkında

bugünden başlayarak geçtiğimiz son 5-6 ay içinde tüm üniversitelerin verdiği akademik ilanlara baktım, bölümüm için toplamda 6 adet araştırma görevlisi ilanı gördüm. (lisans son sınıf öğrencisiyim)

1.bu nasıl bir rakam sizce? bölüm mütercim tercümanlık/çeviribilim. yeni bir bölüm sayılır ama son yıllarda birçok yerde açılmış. kadro ihtiyacı olan/olacak bir bölüm denebilir mi? yoksa tam tersi mi?

ya her ne kadar yıllar içinde sayısı artmış bi bölüm olsa da örnek veriyorum tarih, türk dili, mühendislik vs. gibi her yerde olan bölümlere göre sayısı oldukça az, dolayısıyla akademisyen ihtiyacı da az olan bir bölüm. bunun iyi mi kötü mü olduğundan da emin değilim gerçi. rakiplerin az olması, bölümün olduğu en iyi üç üniversiteden birinden mezun olmam avantaj olabilir mi?

2. baktığım ilanların içinde yalnızca birinde 50d kapsamında atanacaktır yazıyordu, bunun belirtilmediği ilanlarda kadronun kalıcı olduğunu mu varsayıyoruz?

3. bölümün araştırma görevlisi kadrosu dışında, ingilizce öğretim görevlisi ilanlarına da baktım. asıl istediğim o çünkü. bu ilanların çok daha fazla olacağını düşünmüştüm ama yalnızca 2 tane gördüm, yine son 6 ay içinde.

bin tane özel üniversite açıldı hepsinde hazırlık var, devlet üniversitelerinde de çoğunda hazırlık var, seçmeli ya da zorunlu ingilizce dersi alan bölümler var vs. o yüzden daha çok açılan bi kadrodur diye düşünüyordum, neden öyle değil?

bunun daha kolay olacağını düşünmüştüm açıkçası bölümde arş. görevlisi olmaktan, ama daha az ilanı çıktı. linkedin'de english instructor yazınca çıkan profillere bakmıştım; herkes müt.ter/edeb/öğrt. üçünden birinden mezun olmuş, yine üçünden birinden yüksek yaparken/yaptıktan sonra üniversitede öğretim görevlisi olmuş. olana kadar özel kurumlarda çalışılmış vs. ama yıllaaar boyunca değil öyle, genç insanlar yani hepsi. bölümüme çok bayılmadığım için bu seçeneği daha yakın görmüştüm kendime ama dediğim gibi ilan sayısının azlığı düşündürdü beni. bu konuda ne dersiniz acaba? inşallah bi şeyler dersiniz :(

teşekkürler şimdiden.

Son 6 aya cok bakma. Temmuzdan-Araliga kadar ilan cikmadi yonetmelik gelecek diye. Butce aciklanmadigi icin Ocak ayinda da cikmadi. Bolumle ilgili cok bilgim yok, ona bilen cevap versin.

2- Hayir. Tum ars gor kadrolari 50/d artik. Belirmesi onemli degil.
  • evrim halkasi  (06.02.19 18:28:15)
ceviri bölümleri özelinde konusursak:

1- son 5-6 ayda 6 tane ilan cok bile. cogu mütercim tercümanlik bölümünün kadrosu halihazirda dolu, yeni elemanda alinmiyor. alanlar da arastirma görevlisi ilani vermiyor cünkü arastirma görevlisi alirsan, o arastirma görevlisinin yl doktora yapacagi yer yok. diyelim ki mersin üniversitesine kadro actin bir tane, aldıktan 1 ay sonra ben istanbula yl doktora yapmaya gidiyorum diyecek 5 yil gelmeyecek. o zaman aldigin eleman senin isine yaramayacak.

2- son bir yildir yök kadrolarla ilgili bir cok degisiklik yapti, kim neye göre kadro isteyecegini şaşirdi. o sebeple cogu üniversite dogru düzgün kadro basvurusu yapmadi. üniversitelere kadro tahsisi önce cumhurbaskanligi yetkisi altina alindi, cb izin vermeden kadro acilmayacak dendi, sonra yetki hala cb'da ama simdilik yök kullansin dedi. yök de yetkisi olmayip sorumlulugu olan bir işin altina girmek istemiyor. o da agirdan aliyor kadro işlerini.

3- okutmanlik kadrosu istiyorsan eger, okutmanlik kadrolarında en az yl sarti getirildi, neredeyse tüm üniversiteler yl olmayan eleman almiyorlar, bir de cogu en az 2-3 sene üniversite düzeyinde deneyim istiyor. bu sebeple disaridan okutman olarak girmen cok zor, bir üniversitedeki okutman digerine basvuruyor, oraya geciyor. bunun bir sebebi de güvenlik sorusturmasi. eger hali hazirda devlet memuru degilsen, ilk defa memuriyete baslayacaksan güvenlik sorusturmasina tabi olacaksin, bu da (simdilerde daha kisalmakla beraber) en az 3 ay ile 1 yil arasında degisen bir süre kadroya girdigin halde göreve başlayamiyorsun demek. ama halihazirda bir yerde okutman isen bir baska devlet üniversitesine gececeksen, güvenlik sorusturmasina tabi degilsin. hemen başliyorsun. bu sebeple üniversiteler okutman kadrosunu aciklarken disaridan kimsenin giremeyecegi sekilde kadro aciklamayi tercih ediyorlar.

3- özel üniversitelerde durum daha farkli, daha kisisel iliskilerle yürüyor. sinavlarda torpil konusunda herkes devlet üniversitelerine yükleniyor ama özel üniversitelerdeki hocaların cv lerini acin bir okuyun lütfen, nereden nereye gelmis insanlar. torpilin hası özel üniversitelerde dönüyor.

4- akademik kariyer istiyorsan, tercihen yurtdisinda yl a başla, bitir, sonra tekrar düsünürsün. hala istiyorsan devam edersin.
  • proteus  (06.02.19 18:58:01)
"bu sebeple üniversiteler okutman kadrosunu aciklarken disaridan kimsenin giremeyecegi sekilde kadro aciklamayi tercih ediyorlar."

bunu hiç anlamadım. "gizli" şekilde mi açıklanıyor yani, nasıl oluyor ki o?
  • aydonno  (06.02.19 19:23:11)
koşullari ona göre belirliyorlar.

  • proteus  (06.02.19 22:52:26)