Şahıs firması& evi ofis yapmak & deli sorular

Merhaba

1) şu an oturduğum evin kirasi 900 . Bankadan yatirioyrum. Evi şahıs firmasının adresi gostersem kirayı stopajla 1200 mü ödemem gerekecek.
Bu durumda sanal ofis göstermek daha mı karlı

2) şahıs firmasında 1000 TL den fazla fatura kesilmiyor mü

3) bir bilgisayar alsam 1000 TL +180 lira KDV. Şahıs şirketim.olursa bu KDV yıl devletten geri alabiliyor muyum

1. hayır, kiranın %30 stopaj olarak devlete ödeyeceksiniz kira değişmez
2. kesilir
3. evet
  • çok hızlı 2 ile çarpabiliyorum  (31.12.18 23:27:48 ~ 23:28:10)
@cok hızlı bilgisayarı satmak için değil de şirkete demirbaş alacağım KDV yı nasıl alacağım yanlış anlatmış olmayayim

  • seyyar satıcı  (31.12.18 23:29:56)
tamam sorun yok, şirkete gider gösterebileceğin belli başlı kalemler var. teknoloji olur, ufak tefek işte lambadır, kablodur vs. olur ama mutfak masrafı olmaz mesela, alkol olmaz, boya badana olmaz vs. vs. muhasebecin daha net bilgi verir.

şirkete bir bilgisayar alıp kdvyi devletten alırsın, cep telefonuda alıp kdv iadesi alırsın sorun yok ama yıl içinde 5 tane telefon alamazsın mesela eğer maaş ve sgk ödediğin elemanın yoksa
  • çok hızlı 2 ile çarpabiliyorum  (31.12.18 23:39:43)
Stopaj %20’dir. Brüt rakamdan alınır. 900 net kira brüte çevrilir. 900/0,80=1125 tldir bunun stopajı da 1125*0,20=225 tl yapar. Yanlış bilgilendirmeyin. Diğer konular için detay istiyorsan pm at.

  • 1213  (01.01.19 00:24:46)
1. Kiran 900 x 1.25 = 1125 TL olacak, 900'ü mal sahibine 225'i devlete ödenecek. Bilançoya tabi olana kadar 3 ayda bir ödersin bunu, her ay değil. 3 x 225 yani.

2. Herhangi bir limit yok, istediğin kadar kesebilirsin.

3. Teorik olarak evet ama öyle hemen al gülüm ver gülüm olmuyor. Ödediğin kdv'ler hesabında birikiyor, senin de kestiğin faturaların kdv'si ayrı birikiyor. KDV dönem sonunda alacak borçtan düşülür ya ödemen çıkar ya da devletten alacağın devam eder.

En son biriken kdv'yi iade almak istersen yeminli mali müşavir ile başvurup inceletip alman lazım.

Bunlara ek olarak SGK'lı bir işin yoksa firmayı kurar kurmaz bağkur girişin başlar. Ayda ortalama 600 tl bağkura, bir de muhasebeciye ödemelerin olacak.
  • John Bloor  (01.01.19 09:51:53)