Excel Formül

İyi günler,

Excelde A Sütündaki değerler ile B sütundaki değerler arasında arama yapıp aynı olan değere rastladığında aynı satırda yer alan C sütünundaki değeri formülü yazdığım sutuna yazmasını istiyorum nasıl yaparım?

Tek satırda şu formül işimi görüyor ama tüm sütuna bu formulü nasıl uygulayabilir

=EĞER((A1=B8);H8)

Sütun içinde şöyle bişey düşündüm;

=EĞER(DÜŞEYARA(A:A)=DÜŞEYARA(B:B)); C:C)
Ancak burada C sütununda hangi satırdaki değeri alacağını nasıl yazabilirim?

Şimdiden teşekkürler

değerin varlığı yeterliyse d1'e

=if(countif(B:B;a1)>0;c1;"")

yeterli olur. anlamı: a1'deki değer b sütununda varsa c1'i yaz yoksa boş geç. fomülü tüm d sütununa yayarsan satır değerlerini kontrol eder.
  • altinci nesil caylak  (27.12.18 11:13:20)
Sağolun ancak ben her iki sütunda da arayıp ikinci sütunun yanındaki c sütunun aynı satırdaki değerinin yazılmasını istiyorum.

A Sütunu B sütüunu C sütunu D sütunu
5 4 x =Formül sütunu (boş)
3 1 y =Formül sütunu (boş)
2 5 z =Formül sütunu (z)

gibi.
  • bartholomew87  (27.12.18 11:18:41 ~ 11:20:04)
if formülü şöyle olacak
=EĞER((A1=B1);C1;0)
bunu aşağı kadar çekeceksiniz. array formül falan yazmaya gerek yok. tabi bu aynı satırdakileri karşılaştırıyor. belirli bir sıra falan yoksa başka bir şey yazmak gerekir.
düşeyara da öyle çalışmıyor syntax'ına bakın anlarsınız ne demek istediğimi.
  • argent dawn  (27.12.18 11:20:45 ~ 11:23:07)
Teşekkürler, maalesef satırlar karışık o yüzden aşağı çekmekle olmuyor. Tekrar teşekkürler. Bir bakayım ben.

  • bartholomew87  (27.12.18 11:27:47)
o zaman:

=VLOOKUP(B1;$A:$C;3;FALSE)

türkçesini bilmiyorum tam düşeyara sanırım dediğin gibi.

edit: birden fazla eşleşme varsa ilkini getirir bu formül. bunu bilerek kullanın derim.
  • argent dawn  (27.12.18 11:40:23 ~ 11:48:02)
ikinci defa editleyemedim. şimdi bu yazdığım formül b'yi sabit tutarak yazılıyor. Byi bütün A içinde bulup eşleyip onun yanındaki 3. sütunu (C yani) getiriyor. A'yı B içinde aramak istiyorsanız:

=VLOOKUP(A1;$B:$C;2;FALSE)

kullanacaksınız.
  • argent dawn  (27.12.18 11:51:57)
Ben yapamadım, neden olmadı anlamadım aranmasını istediğim hücreyi seçiyorum, B sütununda aratıyor ama C sütundundaki değeri yazmıyor formül hücresine

  • bartholomew87  (27.12.18 12:32:42)
=if(countif(a:a;a1) + countif(b:b;a1)>1;c1;"")

hem a sütununda hem de b sütununda varsa c yi yazar.

a ve b sütununda tekrarlı değer olmadığını varsayıyorum. tekrarlı değer varsa mantığı biraz değiştirmek lazım.

=if(countif(a:a;a1)=0;"";if(countif(b:b;a1)=0;"";c1))
  • altinci nesil caylak  (27.12.18 12:53:21 ~ 12:56:26)
a1 deki değer b sütununda bir yerde geçiyorsa b sütununda bulunan değerin yanındaki (c sütunundaki) değeri getirmek istiyorsan

=DÜŞEYARA(A1;B:C;2;0) yeterli olacaktır

tabi a ve b sütüunlarında tekrarlayan değer olmaaığını farz ediyorum

Edit:@argent dawn de yazmış zaten
  • €xpolerer  (27.12.18 14:04:32 ~ 14:05:48)
bir yerde mantığını düzgün kuramamışsındır. örnek dosya vb var mı bakabileceğim?

  • argent dawn  (27.12.18 14:15:53)
mevzuyu tam kavrayamadigimdan yardimci olamiyorum.

  • yoncalik  (30.12.18 15:55:23)