Çok yüksek hızlı araçta zaman & ışık hızı

Atıyorum yüksek hızlı tren diyelim. 800-900 kmh hıza ulaşınca, zamanı bizle aynı mı yaşamış oluyor? Hani ışık hızına ulaşabilen zamanda istediği yere gidebilir ya. Bu hıza bir araçla ulaşan kişinin aslında zamanda ufacık da olsa bir kayma yaşaması gerekmiyor mu?

Bir de, bu ışık hızına çıkmak, ulaşmak tabirinde bu işi bir araçla basıp hızlanmak gibi mi düşünmeli? Nereye doğru o hızda seyredilecek ki? Dünya içinde mi evrende mi dönüp dolaşmak gibi mi?

Cehaletimi mazur görün.

teorik olarak dediğiniz şey olur fakat o kadar mikro olur ki ölçülemez bile.

  • işimdeyim gücümdeyim  (17.12.18 14:57:14)
ornegin bir ucak ile 8 saat boyunca saatte 920 km ile bir yolculuk sonunda haraket etmeyen kisinin saati .0000003 saniye ilerde oluyor.

isik hizina cikmak evrende bosluksuz bir yer olmadigi icin mumkun olmayacagi icin en iyi ihtimalle uzay boslugunda dunyadan kopup gitmek gibi dusunulebilir.
  • lifeframe  (17.12.18 15:03:31)
Teknik olarak sorunun cevabı evet, eğer çok hızlı hareket edersen zaman senin için dünyadaki durağan bir kişiden daha ağır akar bu yüzen yörüngede dolaşan uyduların saatleri belli aralıklarla dünyada bulunan bir atom saati cihazı ile senkron edilir aksi halde uyduların saatleri zamanla geri kalmaya başlar, bunun dışında çok büyük kütlelerin yakınında duran insanlar için de zaman kısmen daha ağırdır misal gize piramidinin yanında duran biriyle istanbul bağcılarda duran biri için zaman farklı akar ama bu gözle görülemeyecek kadar ufak bir farktır.

  • solo  (17.12.18 22:07:16)