Sabah koşusu ile akşam koşusu arasındaki fark

Nedir?

Yağ yakımı ve/veya kondisyon açısından sabah 06:00'da yapılan koşu ile akşam 18:00'de yapılan koşu arasında fark var mı? Ya da tam yatmadan önce 23:00 gibi koşup dönüşte duş alıp uyumak...

Sormamın sebebi şu; spor yapmak istiyorum ve aslında bunu sabah yapmak istiyorum. Ancak bir türlü 06:00'da uyanmayı başaramadım, motive değilim sanırım ve gece pek iyi uyuyamıyorum uykum çok sık bölünüyor. Durum böyle olunca ben de akşam sporu yaparsam hem sporumu yapmış hem de yorulduğum için daha derin ve kesintisiz uyumuş olurum diye düşündüm kendimce.

Ama eğer sabah koşusu ile akşam koşusu arasında ciddi fark var ise yine benim için ideal olan ve aslında asıl hedefim olan sabah koşusu için farklı motivasyonlar bulmayı deneyeceğim.

kisisel tecrubeden yola cikarak diyebilirim ki, sabah kosusu icin motivasyonu saglamak icin once ilk motive oldugunuz zaman ne zaman ise o zaman kosuya cikin, cunku tatli nasil yedirdikce yediriyorsa, sporda yaptikca yaptirtiyor. yani aksam sporuna basladiktan sonra sabah erken kalkmak icin gerekli enerji ve motivasyon kendiliginden gelecek. motivasyondan bagimsiz olarak sabah sporu daha fazla yaktiriyor eger 40dk idi yanilmiyorsam belli bir sureyi asmiyorsa, cunku devaminda yagla beraber kas da erimeye basliyor, bu sabah kosuya fasting yani ac halde cikilmasi halinde, diger olasilik hafif ogun ile cikmak, yani yarim muzun uzeri fistik ezmesi falan gibi birseyler veya bir adet kucuk sutlu kahve. sabah kosusunun en buyuk artisi sizi gun icin uyandirmasi ve canlandirmasi. yani gece kosusu icin dezavantaj olusturan sey, gece vakti butun vucudu ayaga dikiyor ve adranalinden uyuyamama veya derin uykuya dalmada sorun olabilir. bunlara istinaden, ilk basta yemek oncesi 18.00 kosusu ack karnina, 40 dk, hafif bir aksam yemegi. ertesi gun veya gun asiri sabah erken kosusu ac karnina veya hafif ogunle, cok zorda kalinirsa gece kosusu, devaminda sakinlestirici bir bitki cayi vs gibi alternatifler mevcut.
amaciniz kondusyon arttirmaktan cok kilo vermek ise en iyisi, benim okuduklarima ve kendi minimal tecurbeme gore en iyisi sabah erken yataktan firlar firlamaz sabah kosusu ac karnina, doner donmez hemen bir kahvalti. bunu intermittent fasting veya time restricted feeding ile deteklerseniz kisa surede super sonuclar alabilirsiniz ama denemeden kendiniz de okuyun, cunku hersey herkese gore degil. kolay gelsin.

  • mavicorap  (16.11.18 10:12:23)