pilav yapma makinası

bunun tencereden ne farkı var? elektrikli tencere diyemez miyiz? sürekli pilav yapıcam spor için. bunu mu alayım tencere mi alayım?

pilav yapmak yarım saat.

işlem kısaca şöyle. pirinçleri beyaz su çıkmayana kadar yıkıyorsun.

sonra bir yandan su kaynatıyorsun.

tencereye yağı koyup kızdır, üzerine pirinçleri at 3 4 dakika yağ içinde çevir tencere iyice ısınsın. artık iyice ısınınca üstüne sıcak su koy, tuzunu ekle, altını en kısığa alıp kapağını kapat. 20 dakka sonra suyunu çekecektir. eğer gerçekten tencereyi ısıtıp, pirinçleri de iyi çevirirsen, kaynak suyu eklediğin gibi fokur fokur yapmaya başlar. eğer pirinçler ve tencere kızışmadan atarsan hamur gibi lapa olur.

bu kadar yani.

1 bardak pirince 1.5 bardak su koyulur genelde. 3 bardak pirinç kullanıyosan 4.5 bardak kaynak su lazım.

pirinci yıkaması zahmetli. geri kalanı 25 dakika.

bunun için ne makinaya ihtiyacın var ne de pilav tenceresine. çelik herhangi bir tencere olur, genelde pilav tencereleri basık ama geniş olur. evde de vardır zaten.

yağını az koyarsaın 2 çorba kaşığı az yağlı olur.

çok koyarsın, tereyağı eklersin çok yağlı olur.

hiç yağsız yapıcam dersen o pirinç lapası olur.

muhtemelen pilav makinası yarım saatten daha uzun bir sürede yapacaktır.

hem spora başlayan adam gaza gelip koşu bantı alır evde çamaşır kurutmak için kullanır. pilav tenceresini nereden çıkardın sen hahaha
  • killerbee  (13.11.18 22:42:32 ~ 22:49:47)
ya ben yemek hazırlamaktan nefret ediyorum. o yüzden makina alayım koyayım pirinci, suyu sonra basayım tuşa yapsın kendisi diye düşündüm. yarım saat uğraşamam her gün. makinayla daha kolay olmaz mı?

bir de 2-3 günlük pilav yapsam yenir mi?
  • nick bulamadim  (13.11.18 23:00:37)
Buharlı pişirici al. Tabağına yıkanmış pirinç, az yağ, tuz, su koy. Düğmeye bas. 50 dakika sonra al. Afiyetle ye. Uğraşma o kadar.

  • oguz altun  (13.11.18 23:16:13)
alacaksan iyi kalitsini al, zira ucuzlari dibini tutturuyor. pahali olanlarda sensor mu vardir nedir cozemedim ama dibi tutmadan suyunu cekince alet kendini kapatiyor. benim kullandigim Zojirushi diye bir marka.

  • cooperr  (13.11.18 23:29:36)
birincisi pilavı taze yemek en iyisi. soğuduğunda ısıtırsan eğer dibi tutacak, tencerenin dibindekiler sertleşecek ve ısıtması da çok zaman alır.

altını açarsın yanar,kısık olarak koyarsın yarım saatte zor ısınır.

sen bence de arkadaşın dediği gibi buharlı pişirici al.

sana lazım olan pirinç yemek , illa pilav olması şart değil.

bir de türk malı ürünlere güvenmiyorum ben.

japonların sushi için pirinç pişirme makinaları var da, bizim pilav çok başka. makinaların güzel pilav yapacağını sanmam.
  • killerbee  (13.11.18 23:30:50 ~ 23:31:37)