elma yemek neden günah değil

şimdi elma yerken aklıma geldi. yasaklı meyve değil mi sonuçta, neden kültürel açıdan böyle bir şey gelişmemiş hayret. bugün bu konu hakkında düşüneceğim.

elma metafor çünkü

  • hıkmıkzık  (12.11.18 23:22:10)
neyi temsil ediyor acaba

  • Sour  (12.11.18 23:23:43)
yasagi

  • stavro  (12.11.18 23:25:54)
@stavro o zaman yasak yememiz neden günah değil?

edit: s değil r olacaktı pardon .s
  • Bruce  (12.11.18 23:26:45 ~ 23:27:05)
@stravo diğer yasakları metafor olarak almamışız ama.

@bruce'un dediğine geliriz ve aristotalian logic akar.
  • Sour  (12.11.18 23:27:51 ~ 23:41:03)
havva neden elma yerine yilani yememis diye dusunuyorum ben de.

sorunun cevabini bilmiyorum. elma gunah olsa, musluman ulkelerde elma agaci yetistirmek gunah sayilirdi. agacin dunya'ya ve insanlara ne zarari olabilir ki? bu durum mantiksiz oldugundan gunah kategorisinde olmamis olabilir.

edit: dinde mantik aranmaz. yok cunku. sorry. gec oldu yatayim.
  • Leonardo~Da~Vinci  (12.11.18 23:30:20 ~ 23:40:39)
@leonardo, caner taslaman gibi adamsın. mantığa aykırı olduğundan değildir. elma ağaçları, arkamızda yahudi saklanıyor diye bağıracaktı sanırım. o yüzden günah olmayabilir.

  • Sour  (12.11.18 23:32:11)
ne bileyim olm kitabi ben mi yazdim.

  • stavro  (12.11.18 23:48:01)
Elma yemek cennette yasakti. Bizi dunyaya postaladilar. Burada yasak degil.

  • dont eat me  (12.11.18 23:50:29)
@dont eat me ölünce cennete gittiğimizde yine yasak mı olacak? tekrar yiyip geri döner miyiz dersin? :D bug buldum.

  • Sour  (12.11.18 23:53:34 ~ 23:55:41)
@sour sen cennete gidemeyeceksin cunku cok sorguluyorsun. Dinden cikmissin zaten. :D

  • dont eat me  (12.11.18 23:56:37)
Hiçbir dini metinde yasaklı meyvenin elma olduğu yazmaz.

  • adwokat  (12.11.18 23:57:52)
@adwokat gerçekten de öyleymiş. elma dolaşıma neden ve nasıl gir acaba

  • Sour  (13.11.18 00:01:21)
Elma SEx metaforudur. Elma yemiyeceksin yani cima etmiyeceksin denilmiştir ama zaafli Adem ve Havva yani insanoğlu nefsine yenik düşmüştür

Elma yani cinsellik yasaktir Ortadoğu dinlerinde.
  • mertozkoy  (13.11.18 00:18:42)
yanlis bilmiyorsam kuran'da dogrudan elma olarak bir kullanip yok. yasak agacin meyvesi olarak gecer(bakara 36, araf 20, taha 121). bana gore bu bi metafor. yasak agaci ve meyveyi, sehvet ve zina bana gore. yasak meyvenin yenmesinden sonra edep yerlerinin acilmasini bu sekilde yorumluyorum.
www.kuranmeali.org

diyelim ki gercekten elma idi. elma cennette yasakmis, bu dunyada yasak olduguna dair bir sey yok. bu dunyadaki yasaklar: alkol, zina, yalan, domuz, faiz vs vs.
  • crucio  (13.11.18 02:12:52 ~ 02:13:48)
Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürme, yasak edecekler şimdi..

  • insomnia  (13.11.18 08:53:17)
İncil'de "iyiliği ve kötülüğü bilme ağacı" olarak geçiyor yanılmıyorsam. Sadece cinsellikle alakalı olmaması lazım.

  • auroraaurora  (13.11.18 09:31:45)
@kartallar

şeytanın kovulması hadisesi kuran'da da var. şeytana insana secde etmediği için allah huzurundan kovuyor. bunun üzerine şeytan "görürsün sen. ben senin kullarını kışkırtacağım." diye ant içiyor.
  • nickini degistiren yazar  (13.11.18 09:38:40)
Elma gene iyi, Muhammed Suresi 15. Ayet'de cennetteki şarap ırmağından bahsediliyor. Sorguladıkça dinden uzaklaşılması da bu yüzden. Biri çıkıp diyecek "ama orada şöyle denmek istemiş". şimdiden cevabım : "he"

Ben baştan sona okudum, bi allah a inancım kaldı, din, kitap, peygamber gitti.
  • kimlanbu  (13.11.18 12:23:30)
hiçbir dini metinde elma diye bir şey geçmiyor zaten. bilgelik meyvesi diyen de var, yasaklı meyve de, ancak elma lafı geçmiyor.

elma metaforunu avrupalı bi ressam kullanıyor ilk defa, şimdi ismini hatırlayamadım. o sahneyi resmederken yasak meyveyi elma olarak tasvir ediyor (belki elmayı çok seviyordu ressam, veya hiç sevmiyordu, belki de elmayı güzel resmedebildiği için onu tercih etti, bilmiyoruz). ondan sonra elma diye yayılıyor, yoksa işin orijinalinde elma diye bir şey yok.
  • yemrem  (13.11.18 12:44:19)
@yemrem işte gerçek bir entelektüel. nasıl bulacağız? ne yaptıysam bulamadım. ressamı değil, konuyla ilgili herhangi bir yazı.

  • Sour  (13.11.18 12:56:40)
Cevap: Albrecht Dürer 1507
www.wikizeroo.net

  • dilemma of subscribtionability  (03.12.18 01:38:03)