Yapmak isteyip de yapmadıklarımı yazdım

Nası karar alıp uygulayıp yapabiliyoruz bunları. Dağ gibi gözüküyolar. Ya üşeniyorum ya korkuyorum ya baslıyorum bırakıyorum. Evde 8 de oluyorum hafta içi. Yorgunluk falan. Ne bileyim. Sıkışmış kalmış hissediyorum. Psikolog yaptırır mı bunları. Yardımcı olur musunuz.

Bak bunlar:

Diyet yapma. (Düzenli)
Basket oynama (düzenli)
İngilizce çalışma (düzenli)
İddaa oynamayı sınırlama (maddi)
İşle ilgili bi sınava çalışma.

Hergun ise gidip gelen insan bir halt yiyemiyor bunu anladim ben.
Bir sey yapmaya kalksan digerleri kaliyor.

  • stavro  (05.11.18 12:05:19)
surekli durten appler faydali oluyor bazen, bazen sallamiyorum, donemsel olarak daha verimli ve verimsiz olunacagini kabul etmek rahatlatici oluyor, tembelligin tadini cikar ki ertesi gun kasmak icin gucun kuvvetin olsun.

  • mavicorap  (05.11.18 12:19:15)
Dostum selam,

Bunu yapabilmenin kesin bi yolu var mı diye bana sorarsan, ben sana gönül rahatlığıyla “Var!” derim.
Anlatıyorum:

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, yeni yıl için kendilerine hedef koyan insanların yalnızca yüzde 8'i bu hedefleri için çabalamaya devam ediyor. Geri kalan yüzde 92 ise, pes edenler.
Biraz uzun bir yazı olacak, haberin olsun :)
Peki biz de pes etmeyenlerden olmak için napacağız? İşte bu soru üzerine yıllardır bilimsel araştırmaları okuyordum. Birçok uzmanın, sporcunun röportajlarını takip ettim. Sonunda aradığım cevabı buldum. Kendim bu yöntemle başarıya ulaştığımı söylemiyorum bile.
Şimdi, sana ve bunu okuyanlara bundan bahsedip yardımcı olmak istiyorum.
Çünkü ben de aynı yollardan geçtim ve arkadaşlarım, ailemde de bu sorunu yaşayan yakınlarım var. O yüzden durumunuzu çok iyi biliyorum.
Bu konuda 2 önemli nokta var. Bu ikisine dikkat ettiğinizde, amacınıza siz de ulaşacaksınız.
İlk konu şu; hedefini başarmak istiyorsan, her gün aynı şeyleri bıkmadan tekrar tekrar yapman gerekiyor. Çevrendeki insanlardan farklı bir alışkanlığın olmalı ki hedefine ulaşasın. Bu tekrar eden davranışlara rutin diyebiliriz.
İkinci konu ise, sürekli aynı şeyleri tekrar etmek sıkıcı ve bıktırıcı oluyor. Somut bir amacın olmadan bunu yapabilmek çok zor. O yüzden somut bir amaç eklemeliyiz. Bunun için de yurtdışında bu zamana kadar 400.000 kişinin kullandığı bi sistem var. Bunu yapmamız gerekiyor.

Sistem şöyle, arkadaşlarınla iddiaaya gireceksiniz. Hepiniz ortaya belli bir ücret koyacaksınız. Örneğin 100er TL. Yani paranızı rehin bırakacaksınız.
2 haftanın sonunda, kimler hedefine ulaşmışsa, mesela 2 kilo vermişse, o kişiler ortadaki parayı alacak. Yani biraz altın gününe benziyor.
Bu sistemle kilo vermeye çalışan her 5 kişiden 4ü kesinlikle başarıya ulaşıyor.

Neden?
Çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar birşey kazanmak için çabalamak yerine, sahip olduğunu kaybetmemek için 3 kat daha fazla çabalıyorlar.
Buna da psikolojide “loss aversion” deniyor yani "kaybetmekten kaçınmak" demek.

İlk bakışta, garip bir sistem gibi gelebilir ama bilindik yöntemlerin hepsi denendi ve sonuç alınamıyor değil mi?
Para miktarı fazla ya da az gelebilir, onu arkadaşlarınızla ortaklaşa karar verebilirsiniz.
Bir de hepinizin kilosu aynı olmayabilir. Onun için de herkesten 2 kilo vermesini beklemek yerine, kilo oranına göre belirleyebilirsiniz, böylece adaletli olur. Örneğin 80 kilo olan biri 2 kilo vermeye çalışır, 60 kilo olan kişi aynı sürede 1,5 kilo vermeye çalışır.
Bunu yapabileceğin çok fazla arkadaşın da olmayabilir. O zaman, 2niz yapabilirsiniz veya sen güvendiğin bir arkadaşına paranı rehin bırakıp, görevini tamamladığında ondan geri isteyebilirsin. Tamamlayamazsan da, senin uyuz olduğun bir derneğe bağışlamasını isteyebilirsin :)

Yani özetle, her gün aynı rutinleri yapıp,
bunu yapabilmek için de dediğim iddia sistemini yaparsanız, neredeyse hepiniz başarmış olacaksınız.
Bence denemeye değer. :)
Ya sıradan yöntemleri deneyip, farklı sonuç bekle
Ya da bu değişik yöntemi deneyip, işe yarayıp yaramadığı gör.

(Kafana takılan birşey olursa, bana mesaj atabilirsin.)

Sevgiler
  • herşeyi soran adam  (05.11.18 12:45:38)