[]

Yıllık "minimum zam" oranı var mı?

Yoksa iş veren hiç zam yapmasa da legal mi?

İsim vermeyeyim ama bir eğitim kurumu (yükseköğrenim seviyesi:), kimi hocalara hiç zam yapmadı sanıyorum. Bir arkadaşın da(:D) brüt maaşı 200 lira kadar artmış. Net'e 50-100 lira olarak mı yansır artık.

Hiç yapmasa suç mu? Minimum oranda yapıp kurtulabileceği yüzde ne? Sözleşmede özel olarak "enflasyon" ya da "yıllık şu kadar" gibi bir şey yazmıyor diye hatırlanıyor.

teşekkürler

 
İllegal bir durum yok.

Sözleşmede genelde yazmaz zam oranı.
  • cakabo  (10.10.18 15:03:52) 
Öncelikle asgarin ücretin altında eleman çalıştırmak yasak,ona rağmen asgari ücretin altında maaş veren bir sürü yer var.

Sizin sorunuza gelince maaş asgari ücretin altında değilse yasal olarak bir zorunluluk yok. Sözleşmede yazıyor olsa bile bağlayıcılık yok, zam oranı performansa göre belirlenir, elemandan memnun değilsen zam vermeyebilirsin kimsede bir şey diyemez.

Eski şirkette bi dayı vardı mesela, adama 4 yıl boyunca sıfır-0- zam verdiler.
  • zikardo  (10.10.18 15:21:18) 
öyle bir zorunluluk yok. devletteki işçi memurlar falan da sendikayla falan alabiliyorlar işte. alamadıkları zaman grev oluyor. sonra lokavt oluyor.
ama zorunluluk yok :)

  • ozdek  (10.10.18 17:22:49) 
Sözleşmede yazıyorsa bağlayıcılığı var. Zikardo neye istinaden öyle söyledi bilmiyorum ama hukuksal olanı konuşuyorsak, açık bir zam hükmü varsa (ve istisnası yoksa) bağlayıcı.


  • cepeuc  (10.10.18 18:53:12) 
Sözleşmede yazmıyorsa yok.
Min enflasyon oranı denir ama yasal olarak zorunluluk yok.

  • burfak  (11.10.18 13:04:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.