Dolar ve Eur nun bu fiyatlarda olması sizide ürkütüyor ve korkutuyor mu?

Beni geleceğim için aşıırı korkutuyor. Siz de öyle misiniz?

ürkütüyor ve korkutuyor tabii. hadi yurtdışında okuma hayalini falan zaten unuttum da aç karnımı nasıl doyuracağımı düşünüyorum uzun vadede. zaman geçtikçe daha da kötüye gideceğini düşünüyorum. tek tesellim şu, züğürt tesellisi diyelim: birinci sınıfa başlıyorum. en boğucu, en berbat zamanı 1-2 yıl içinde kendini gösterir sanırım. ben mezun olduğumda biraz biraz ortalık canlanmaya başlar diye ümit ediyorum. yani krizin en ağır zamanında işsiz yeni mezun olmayacağım en azından galiba... öyle olduğunu düşünmek istiyorum.

ha bu bana "kriz"den ziyade "köklü bir değişiklik" gibi geliyor, yani iki sene sıkışıp geri çıkacağımızı pek zannetmiyorum ama bakalım... bir nevi sovyetlerin yıkılması gibi. iki yılda toparlanmadılar. 10 küsür sene rezillik yaşadılar, sonra putin gelince toparlandılar biraz. ki o da doğal gaz ve petrol sayesinde oldu, süper reformlar yaptıkları için değil. ona rağmen, putin'in gelişinin üzerinden 20 küsür yıl geçti ama rusya hala genel olarak fakir bir ülke.

velhasıl bu herkesi etkileyen bir bankacılık krizi falan değil, ülke olarak yaptığımız yanlışlar sonucunda çöküyoruz ve bu durum bir süre sonra kendiliğinden çözülecek bir durum değil bence.

o yüzden korkuyorum tabii. insan her şeye alışıyor, sinsi gibi adapte oluyor ama keşke daha güzel bir şeye adapte olmak zorunda olsaydık.
  • der meister  (04.09.18 16:26:43)
hayir, beni cok mutlu ediyor.
onceden turkiye'ye tatile geldigimde £1000 3000tl yapiyordu, simdi 8600tl yapiyor. harika, bence ekenomi cok iyi

  • try again fail again fail better  (04.09.18 16:26:44 ~ 17:27:22)
Önümüzdeki ay İngiltereye yerleşeceğim için beni mutlu bile ediyor. Sürünsün bizi bu hale getirenlere oy verenler, ben oradaki çerez paramı biriktirip burda zengin olurum amk kafasındayım. Dönmeyi de planlamıyorum.

  • bir nick var benden iceri  (04.09.18 16:44:17)
Korku değil de endişe olarak tanımlayabilirim bendeki karşılığını.

Mühendisim, fena sayılmayacak bir maaşım var, bir şekilde geçinir gideriz de hobilerim, hayallerim için çok çok daha fazla harcamak, bazılarını bırakmak/ertelemek zorunda olmak canımı sıkıyor.
  • chicha  (04.09.18 16:47:14)
endişeleniyorum o sebeple de artık y.dışı için araştırmalarımı hızlandırdım. bu yaştan sonra korkutuyor bir taraftan ama diğer taraftan karşıdaki kitlenin cehaleti ve cesareti daha çok korkutuyor. adamlar için akp'nin suçlu olma ihtimali hiç yok, 16 senedir tek başına iktidardalar ama yine 16 senedir mağdurlar. bu ülke sağlam bir açlık ve sefalet çekmeden düzelmeyecek. dibin dibini de görmemiz gerek. işte o durumda da buralarda olmayı istemiyorum.

  • hosein  (04.09.18 17:08:58)
Urkmek ne kelime altima ediyorum resmen. Milletin her sey normalmis gibi davranmasi da sasirtiyor.
Depresyona girdim hayatimda ilk defa.

  • stavro  (04.09.18 18:11:07)
Dövizle maaş alsam da, yurtdışında yaşasam da beni ürkütüyor.

Benim teorim farklı çünkü. Bu krizde insanlar işinden gücünden olup, borca harca girip sonra düzelmeyecek bana göre. Bu kriz bize direkt kıtlık, açlık, çocuk ölümleri, trajik olaylar olarak dönecek diye korkuyorum. İç savaş da bunlardan bir tanesi.

E bana bir şey olmaz diyelim. Eş dost ahbap nasıl yaşayacak? Hangi birine yardım edeceksin?

Şu hani bende para bok insanları var ya. Onlar paranın yenmeyeceğinin farkında değil. Türkiye'de bir boklar olsa bugün, yarın kısılır kalırsın hiçbir gümrük kapısından geçemezsin. Elindeki bikaç bin dolar da yalan olur. Ege denizini aşmak için Suriyeliler adam başı 1000 dolar ödüyor. Bak bir kıçı kırık motorlu kayıkta 30 kişi ölümüne gitmek için ödüyor bu parayı.

Yunan salacak mı sanıyorsun seni? Valla beter oluruz. O yüzden Türkiye'nin aklını başına alması lazım. Eski fabrika ayarlarına dönmesi lazım ivedilikle.
  • bos gezenin bos ustasi  (04.09.18 23:06:55)