kaza anında donup kalma olayı

arada canım sıkılınca youtube'da açıp kaza videoları filan izliyorum. dikkatimi bi şey çekti. mesela 2 kişiden birine hızla araba çarptı diyelim. yanındaki kişi bi 10-15 saniye hareketsiz kalıyor, hiç bir şey yapmadan izliyor filan. bunun nedeni ne? şoka filan mı giriliyo noluyo.

artık paranoyak oldum. sürekli dışarda birinin başına bir şey gelecek ve ben de böyle hiçbir şey yapmadan durucam filan diye korkuyorum.

force majeure diye bi film vardı. orda baba oturdukları lokantaya çığ düştüğünde iki çocuğunu ve karısını masada bırakıp kaçıyordu. yani bunu engellemenin bir yolu yok mu? içimizdeki gerçek kişi böyle acil durumlarda mı ortaya çıkıyo acaba?

şok dedikleri şey o oluyor evet.

kaza videolari izlemek de faydalidir ozellikle aktif bir surucuysen.
  • robokot  (16.07.18 17:00:29)
içimizdeki gerçek kişi değil, hayatta kalma dürtüsü ortaya çıkıyor. hayatta kalmak için yaptığımız hamle esnasında da yalnızca kime daha çok değer verdiğimiz ortaya çıkıyor. kendimize mi yoksa bir başkasına mı? kendi hayatımızı başkalarının hayatlarının önüne koymak bizi daha kötü biri yapmayacağı gibi iyi biri de yapmaz.

film örneğinde babanın hamlesi tamamen refleksti. düşünebilseydi en efektif yolu seçerdi. bu efektif yol içerisinde çocuklarını ilk olarak kurtarmak olmayabilirdi bile. sadece o an beyninin ona ilk söylediği şeyi gerçekleştirdi, hayatta kalmak için kaçtı.

bunu engellemenin tek yolu deneyim. o da tatbikatlar, planlamalar, hazırlıklı olmaktan geçiyor.
  • givemesomesubstance  (16.07.18 17:05:40)
robokot +1

bu arada aklınızda bulunsun. olur ya müdahale edebileceğiniz bir kaza tehlikesi yaşarsanız, o sırada muhtemel çarpacak/çarpışacak olduğunuz şeye değil; arabayı yöneltmeniz gereken hedefe odaklanın. bu şekilde inanılmaz bir şekilde kazadan kurtulabilirsiniz. çünkü odaklandığınız yere gideceksiniz.

tabi Allah böyle bi şok halinde bu bilgiyi hatırlama mecburiyetine düşürmesin diyelim.
  • ssiradanbirigibi  (16.07.18 17:10:11 ~ 17:13:54)
parmağı kopan çalışan 7-8 saniye sonra bağırmaya başladı.

  • dieselsingle2  (16.07.18 19:01:32)
araba kazasi milisaniyelik bir olay, iki kazaya karistim, birinde sag on lastikten vurdular otekinde sol on lastikten, iki aracta ben yolumda giderken ara sokaktan cikti. kurtarmanin falan imkani yok zaten adam frene basmadan ana caddeye cikarsa nerden geldigini anlamiyorsun, ilk 10-15 saniye zaten ne oldu lan simdi diyorsun kendi kendine, herhalde arabadan cikmam 25-30 saniye surmustur, belki daha fazla.

  • cooperr  (16.07.18 19:39:43)
ilyas salmanın sarı mercedes filminde de takla atınca 15-20 saniye hareketsiz kalıp, silecekleri izlemeye başlaması..

o sahne gerçekten oluyormuş.
  • gerenkyok  (17.07.18 13:04:07)