Kamu davası ve şikayetin geri çekilmesi

Fetöcü birini ergenekon ve balyoz komutanlarına darbeci hainler dediği için bimere "terör örgütü bağlantısı ve işlemiş olabileceği suçların araştırılması talebiyle" ihbar/şikayet etmiştim

üzerinden 6-7 ay geçti kolluğa şikayetçi sıfatıyla ifade vermeye çağırıyorlar.

1- şikayetimi geri çekebilir miyim?
2- davaya müdahil olup zamanımı sarfetmek istemiyorum, geri çekersem müdahil olur muyum?
3- terör örgütü sempatizanlığı/üyeliği şikayete bağlı suç mudur?
4- ben şikayetimi çekersem dava açılır mı?
5- 4.teki durum gerçekleşirse davaya herhangi bir sebepten çağrılır mıyım? teoride ve pratikte nelerle karşılaşılıyor?

Şikayeti ederken ediyorsunuz da ifade vermeye niye gidemiyorsunuz? Gidin verin ifadenizi.

  • Tears of Devil  (14.07.18 20:46:28)
ifade vermeye gitmeyeceğim diye bir şey yazmıyor orada

  • kuşekağıt34  (14.07.18 20:59:57 ~ 21:02:10)
şikayetini geri çekemezsin, kamu davası bu senin yaptığın şey de esasen şikayet değil ihbar. senin şikayetçi olup olmamanın etkisi yok yani. ifadeni verirsin, dava açılır, eğer sözlü olarak söylediyse o ifadeleri yani internette yazılı halde falan yoksa sen de haliyle tanık olarak mahkemede dinlenirsin. müdahil olma durumu yok zaten müdahil olmak istesen de kabul edilmez büyük ihtimalle.

  • loser blueser  (14.07.18 21:09:42)
1- şikayetinizi neden geri çekmek istiyorsunuz?
2- madem muhattap olmak istemiyorsunuz neden ihbarcı oluyorsunuz?
3- kimin terör örgütü sempatizanı/üyesi olup olmadığını bilmek sıradan vatandaşın görüşüne bırakılmamalı.
4- şikayetinizi geri alırsanız feto üyesi dediğiniz için soruşturma devam eder büyük ihtimalle.
5- çağrılabilirsiniz ama kesin değil tabi. Ifade için tebligat gelir. Girmezseniz 2. Sefere polisler sizi ifadeye vermeye götürürler.
  • maskeli balonun maskesizi  (14.07.18 21:13:04 ~ 21:18:55)
1. Şikayet olsun olmasın bu suç resen soruşturulur. Senin şikayetin var mı sormaybilirler bile.
2. Müdahil olmak istemiyorsan seni müdahil yapmazlar bu olay dava açılırsa söz konusu olacak.
3. Değil. 1. de açıklamıştım.
4. Açılma olasılığı var .
5. Dava aşamasında ifadelere başvurulur.

Ayrıca soruşturma dosyasında adın geçer. Şüpheli senin ismini verdiğini öğrenir rahatlıkla .

bu gizlenmez yani. Sonradan nasıl öğreniyor bunlar avukatlara gizli değil mi demeyin ( başıma gelmişliği var , insanlar böyle sorular sorabiliyor )
  • damla sakızlı dondurma  (14.07.18 21:27:10 ~ 21:29:01)
"Zamanımı sarf etmek istemiyorum"

:)
  • pulsartgr  (14.07.18 21:56:00)
Aklınıda bulunsun:

Suç Uydurma Suçunun Cezası (TCK m.271) ... İşlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Bu konuma da düşebilirsiniz.
  • fosforlu cevriye  (15.07.18 02:57:47)
ifademi tüm ayrıntılarıyla verdim, vicdanım rahat suç uydurmadım iftira atmadım
olanı söyledim.

yalnız dikkatimi çeken
Soruşturmanın savcısı fetöden ihraç edilmiş sonra geri dönmüş bir savcı
ne işler dönüyor anlamadım amk
  • kuşekağıt34  (19.07.18 01:05:37)
Hocam yanlış anlama da ben senin iftira atmadığına zerre inanmadım nedense. Sanki biriyle papaz olmuşsun da hazır ortada fetö mevzu varken “şuna bi iftira atsam en az 2 yıl yatar” diye düşünüp sallamışsın gibi düşünüyorum. Kendini rahatlatmaya çalışıyosun bi süredir çünkü konuyla alakalı...

  • Tears of Devil  (19.07.18 03:16:27)