su motoru röle ve adaptör birleşimi?

arduino ile nemölçer yapacağım. şimdi röle, 12v motor ve evde bulunan bu adaptörü birleştirebilir miyim? elektrik işinden pek anlamıyorum. Bunlarda dikkat etmem gereken şey nedir?

motor: eksiup.com

röle: eksiup.com

adaptör: eksiup.com

mükemmel uyum diyin de şunları birleştireyim.

adaptörün çıkışını önden başka bi devreyle (breadboard'da falan da olur) bölüp bi çıkışı rölenin beslemesine verip diğerini de arduinonun 9v girişine takıp kullanabilirsin, o giriş 12v destekliyo, kendi içnde regüle edip 5v'a düşürüyo.

röleye (ve dolayısıyla motora) arduino üzerinden de besleme yapılıyo ama 12v çıkış alınmıyo sanırım, araştırdım ama bulamadım, dolayısıyla bölmek daha sağlıklı, zati arduino'nun amper çıkışı da sınırılı.

bi de arduino'ya giren güç soketinin center positive olması lazım, adaptörün fotoğrafında göremedim şu linkteki görselde gösteriliyor
playground.arduino.cc
  • yuto  (06.07.18 15:50:48)
Arduino çıkışına TTL level bir mosfet bağlarsın. Mosfet ile istersen motoru direkt olarak sürersin, istersen mosfetle röleyi sürersin, röle ile de motoru sürersin.

Amatörlerin en sık karşılaştığı problem motor çalışınca resetlenen işlemci ve kararsız çalışma problemleri olur. Önlem almazsan en iyi ihtimalle işlemcin kararsız çalışır, en kötü ihtimalle kartı yakarsın.

Motor hız kontrolü olacaksa ve ufak bir motor kullanıyorsan da bir transistör ile yapabilirsin. Örnek :

www.muhendisbilim.com
  • kimlanbu  (06.07.18 16:56:15 ~ 16:57:08)