kitap okurken rastgele mi okuyorsunuz?

yoksa seçici misiniz? ben tarihi kitapları okuyamıyorum, bir sürü tarih, isim, akım. antlaşma vs. hepsini aklımda tutamıyorum ve sıkılıyorum.

Hem seçiciyim hem değilim for day to break'ciğim.

Kitaplığın önüne gelip bir elimle gözlerimi kapatıyorum (kendime hiç güvenmem) ve diğer elimle de rastgele bir kitap seçiyorum. Eğer istediğim kitap gelmediyse aynı süreç istediğim kitabı seçene kadar devam ediyor.

Biraz uzun ve yorucu bir süreç ama değiyor.
  • rahip janick  (21.06.18 14:20:19)
Seçiciyim ama benim okuma yelpazem epey geniş. Devamlı aynı tür kitaplar okumuyorum, çeşitlilik arıyorum.

  • i m cool with that  (21.06.18 14:32:50)
hayır. akademide olduğum için en azından kitap okurken artık kafam dağılsın ve kitap "bilimsel" olmasın istiyorum. fantastik kurgu ve korku hoşuma gidiyor bu yüzden. stephen king'in kitaplarını seviyorum.

  • pitjantjatjara  (21.06.18 14:34:49 ~ 14:50:57)
Hem tür seçiyorum, hem türün içinde seçiyorum, önyargılı olduğum ve asla okumadığım türler/yazarlar var, ne yayımlasa okuyacağım yayınevleri/diziler de var.

  • kobuzchu kiz  (21.06.18 14:42:42)
Aşırı seçici ve önyargılıyım. Zor beğenir alırım, okumaya başlayınca da bazen "keşke almasaydım" derim.

  • kablelvuku  (21.06.18 15:25:33)
tamamen rastgeleciyim. elime geçeni okurum.

  • babilbaligi  (21.06.18 16:14:44)
Ben de seçiciyim , hatta buna rağmen keşke almasaymışım dediklerim de çoktur. Her türden okuyabilirim; ama konusu beni cezbetmeli.Ayırt etmeden aldığım tek tür polisiye.

  • noeldayın  (21.06.18 16:49:09)
Roman okumam. Roman okurken kendimi gerizekali gibi hissediyorum ve feci sekilde zaman olduruyormus hissine kapiliyorum.

  • stavro  (21.06.18 17:33:00 ~ 17:35:35)
kitapligimdaki kitaplar: dunya/turkiye klasikleri, siir, ataturk ile ilgili kitaplar ve din kitaplari.

guncel olarak sadece politik kitaplar okurum.
onun disinda hep daha once okunmus, begenilmis kitaplari okurum. yani klasikleri..
  • tabudeviren  (21.06.18 18:33:03)
Seçiciyim. Genelde ne okuyacağımı bilip ona göre kitap alırım. Yazarı, kitabı, yayinevini hatta çevirmeni bile araştırıp öyle alır okurum. Birilerinin tavsiyesiyle kitap aldığım/okuduğum çok çok nadirdir. Kitaba ayırdığım zaman ve zihinsel uğraş benim için çok önemli. Kötü bir kitabı okuyup bitirince harcadığım zamana çok üzülürüm.

  • Amaranta ursula  (21.06.18 18:40:09)
@Amaranta ursula gibi düşünüyor ve hareket ediyorum ben de. Genelde birinden kitap tavsiyesi almam ama sevdiğim birinden kitap tavsiyesi almak veya ona tavsiye vermek de güzel olabiliyor.

Dizüstü edebiyattan(!), "Kendini Aş!", "Sen Harikasın!", "5 Adımda Yedi Cihana Lider Ol!" tarzı kişisel gelişim kitaplarından, "Yüreğim Sana Bağlandı", "Sen Sabah Libidomsun", "Gökkuşağındaki Sekizinci Rengimsin", "Aşk Olsun İkimize de" gibi vasatın altı aşk kitaplarından (hatta genel olarak aşk kitaplarından), hediye kutusu gibi cafcaflı, porno ya da aksiyon filminden kırpılmış gibi kapağı olan kitaplardan koşarak uzaklaşıyorum. Bununla birlikte tek bir kitabını dahi okumamama rağmen bir şekilde (örneğin üslubu, geri zekalılık seviyesinde hareket eden fanatik okuyucuları gibi sebeplerden) antipatik bulduğum veya okumaktan kaçındığım birkaç yazar da var Emrah Serbes, Hakan Günday, Haruki Murakami gibi.

Bunun haricinde okuyacağım kitapları genelde araştırarak okuyorum. Daha önceden okuduğum bir yazarın diğer kitaplarından birini okumak zor gelmiyor az çok üslubunu bildiğim için. Örneğin İhsan Oktay Anar kitaplarının tamamını okudum ve ileride kitap çıkarırsa doğrudan alacağım anlamına geliyor. Ama okumadığım bir yazarın kitabına denk gelmişsem önce araştırmayı tercih ediyorum.
  • m e b  (22.06.18 11:31:49 ~ 12:08:24)