[]

tenis

bir tenisçiyi araştırırken öyle dolanmaya başladım. yanda hep ödül parası falan yazıyor google'da. sağlam para varmış. :D nereden kazanıyorlar bu paraları? turnuvalardan mı? sadece şampiyona mı veriyorlar? her hafta mı yapılıyor bu turnuvalar? şampiyon olabilecek tenisçi sayısı belli. şampiyon olamayanlar ne kazanıyor?
 
Sadece şampiyona verseler, çoğu tenisçi aç kalır. Her tur ve galibiyette kazanıyorlardır.
tenisdunyasi.net
Turnuva takvimine ve ödüllere buradan bakabilirsin.
  • harvey  (21.06.18 14:17:58 ~ 14:18:42) 
yıllardır her türlü sporla yakından ilgilenirim, oluşturdukları turnuva formatlarının adil olmasına kadar araştırmayı severim ama teniste nasıl bu kadar para olduğunu inan ben de hala anlayabilmiş değilim. hadi üst düzey turnuvalar neyse de alt seviyeler için bile oldukça iyi sayılabilecek ödülleri var.

"şampiyon olabilecek tenisçi sayısı belli" diye bir şey yok. iyi tenis izleyicileri bile genel olarak atp/wta turundan ötesini izlemez. bunun bir de itf'si var, challenger'ı var vs... sözün özü oyuncular farklı seviyelerde mücadele edebiliyor, hatta buralarda başarılı olarak üst seviyelere çıkıyor. örneğin federer kalkıp da birincilik ödülü 10 bin dolar olan turnuvaya katılmaz ama 17 yaşındaki bir tenisçi buradan başlayarak yürür, o seviye için fazla iyi olduğuna kanaat getirmişse ve gereken şartları da karşılıyorsa üst seviyede oynamaya karar verir.

ayrıca evet neredeyse her hafta turnuva olur çeşitli seviyelerde. sezon yıl boyu devam eder, yanılmıyorsam kasım-aralık gibi bir boşlukları var sadece. oyuncudan ziyade sistem temelli bir anlayış olduğu için sezon arası vermeye gerek yok. yani sen kendin istersen federer'in yaptığı gibi "toprak kort sezonunu pas geçeceğim" deyip çime hazırlanmayı tercih edebilirsin, nisan-mayıs aylarında turnuvaya katılmazsın. gibi gibi.
  • der meister  (21.06.18 14:49:47) 
bir senede belki 150 tane küçük büyük turnuva oluyor. sadece grand slam yok ki atp world tour var mesela onların da izleyeni bol oluyor, haliyle ödülleri de bol oluyor.
bizim takip dahi edemediğimiz kadar çok turnuvaya katılıyor tenisçiler. marsel ilhan mesela gidiyor özbekistan'da 150 bin dolarlık turnuvayı kazanıyor geliyor, az mı? böyle böyle üç tane kazansan yarım milyon eder.
on sene boyunca profesyonel anlamda turnuvalara katılmış ve kazanmış isimler haliyle paraya para da demiyor, euro diyor.

her maçtan para geliyor diye biliyorum ama çok fazla değil.
ama kazandığı her yerel ve uluslararası turnuvadan 10 bin, 50 bin, 100 bin dolar alsalar zengin oluyorlar. yerel tenis kulüplerinin çoğu, genellikle senior oluyor bunlar, turnuvalarına 10 bin ödül koyuyorlar. yani emekli olduktan sonra kulübe yazılmış amcalar teyzeler eğer iyi oynuyorsa 10 bin lirayı götürüyor.
  • attirmayin makedonun kafasini  (21.06.18 15:47:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.