Çin Malı Bıçağın Kalitesi - Gerçek Bıçağın Kalitesi

Pazarda gezerken bir yemek bıçağı aldım. Bir buçuk karış boyunda. 10 tl verdim. Adam bu çin malı dedi. Ama bıçak 2 yıldır ne paslandı ne de ağzı bozuldu. Defalarca da biledim. Büyük olasılıkla da yanlış biledim.

Aynı tarihlerde bıçağıyla ünlü bir ilçemizden kutulu, sertfikalı 80 tl verip başka bir bıçak aldım ve hem küçük paslar oluştu hem de ağzı bozuldu. Aynı bilemeyi bu bıçağa da yaptım.

10 liralık bıçak neden böyle bir performans gösterdi?

  • regardless of what they say  (19.06.18 17:47:44)
Çin malı olması kesin kalitesizdir anlamına gelmiyor zaten, bir çok kaliteli ürün Çin'de üretiliyor.

Fakat 10 liralık bir bıçak olmadığı da kesin, o tezgaha bir tesadüf eseri düşmüştür.
  • John Bloor  (19.06.18 17:52:31)
bizim o meshur bicaklarimiz cin malindan bile rezil. bizim pastoral hayata merakli beyinsiz comarlar memleketten gelen hersey iyidir kafasinda oldugu icin yuceltiyorlar oyle seyleri. bende surmene almistim. yeminle 36si 10 liralik meyve bicaklari daha iyi kesiyor.

  • mayeskuel  (19.06.18 17:54:33)
çin dünyanıın en büyük çelik üreticilerinden biri. Fiyatı o yüzden düşüktür. çok hammadde: ucuz ürün.

  • binder dandet  (19.06.18 17:55:04)
abi şimdi çeliğin de bir kimyası var , ısıl işlem, içine koyulan diğer maddeler falan.

adam isterse o bıçağı hiç paslanmayacak şekilde yapar, bu sefer de azcık zorlamada cam gibi çıtır çıtır kırılır.

sen şidmi gidip japonyadan bilmem kaç bin dolara suşi bıçağı da alsan emin ol o da uygun şartları görürse paslanır.

bizim burada yapılan bıçakların da bir çoğu fransız çeliğinden yapılıyor. yani lama olarak geliyor, kesiliyor, ondan sonra bileniyor.

özel imal edenler de vardır tabi kendisi döküp kendisi işleyen ama onlar genelde av bıçaklarında oluyor. öyle mutfak için alacağın bıçaklar genelde lama halinde geliyor, yaptıkları tek şey kalıpta kesip, ısıl işleme tabi tutup bileyip, parlatıp , sap takıp satışa çıkarmak.
  • killerbee  (19.06.18 18:16:04 ~ 18:18:17)
bıçak bilemek de bizim yaptığımız gibi bişey değil aslında.

numara numara biley taşları var, öyleki 35 dolardan başlıyor numarası inceldikçe 500 600 dolara kadar çıkıyor.

yani adam bu numara numara taşa sürterken 12 13 taş değiştiriyor, böyle böyle fiyatları ekleyince 1500-2000 dolarlara ulaşan bileme taşı parası çıkıyor.

www.youtube.com
  • killerbee  (19.06.18 18:20:54 ~ 18:21:47)
Bu arada mümkün olduğunca sürbısa kullanıyorum
Bundaki. Keskinligi ve kaliteyi 10 TL lik bıçakla yakalıyorsanız aynı bıçaktan. Almak isterim.
Milletin elini kesmesi dışında hiç bir sorun yaşamadım
  • kisa  (19.06.18 19:23:54)