programlama (ya da bilgisayar) dilinden anlayanların çözebileceği bir soru

linkteki sorunun cevabı nedir?

i.hizliresim.com

tüm örnekler de sonsuz döngü içinde çalışır. denemek için

www.onlinegdb.com
  • the last  (05.06.18 16:53:32)
3 örnek sonsuzs kadar çalışamaz stackoverflow olur

  • Sir Anthony Hopkins  (05.06.18 16:56:08)
yani direk c standardina gore soruyorsa bence nuevo'nun cevabi yanlis. Cevap "yalniz 2" olmali.

1 icin n unsigned int olarak verilmis. unsigned int overflow edince 0'dan tekrar baslar, for loop da n > 0 gecerli olmaz ve program sonlanir.

2 icin while'da 0 olmayan her sey true sayilir. n = -n olunca n -1 ve 1 arasinda doner durur ve while bunu hep true olarak gorur, sonsuza kadar calisir.

3 icin, teoride sonsuza kadar calisabilir tail call optimization falan durumlarinda ama c icin konusursak recursion stack uzerinde olacagi icin bir sure sonra stack overflow verip program sonlanacaktir. ama bazi compilerlar TCO yapabilir o durumda stack overflow olmayabilir, standart implementasyona birakmistir diye biliyorum. o yuzden sonsuza kadar kesin calisir diyemeyiz ama algoritmayi sonsuz tape'i olan bir turing machine'de calistiracak olsaydik sonsuza kadar calisirdi evet. cevaplarda 2 ve 3 olmadigi icin bunu c standardina gore yorumlamamiz isteniyor denilebilir o zaman da cevap "Yalniz 2" olur.

Benim C biraz pasli ama eyorlamam bu kadar.

edit: Sir Anthony Hopkins, 1 ve 2 de stack overflow olmasi icin bir sebep yok cunku recursion yok. 1'de daha once yazdigim gibi numerical overflow olur, n 0 olur bir yerde o kadar. 2 sonsuza kadar calisir gibime geliyor cunku while 0 olmadigi surece true sayilir diye biliyorum.
  • robokot  (05.06.18 17:00:11 ~ 17:01:35)
sonsuz döngü içinde çalışır dedim gençler, sonsuza kadar çalışır diyebilmek zaten pratikte mümkün değil.

  • the last  (05.06.18 17:02:32)
tamam hepsi sonsuz dongu icinde de calismaz, cevabimda acikladim. online compiler'da javascript uzerinden calistigi icin print islemleri browser tabini kilitliyor ondan sonsuzmus gibi gozukebilir.

  • robokot  (05.06.18 17:05:56)
@robokot online compiler bir kabuk gibi verilen c kodunu sunucuda çalıştırır ve gelen isteği gösterir, ilgili sayfada bir donma olmadı zaten. 1. örnekte yanılmışım ama diğer örneklerde sonsuz döngü gerçekleşiyor göründüğü kadarıyla.

  • the last  (05.06.18 18:41:35)