Eğitim bilerek mi baltalanıyor?

son 20 senede 10 kere mi ne değişmiş sınav sistemi. Sınav sistemini gectim eğitim değiştirildi.

Dış mihrak olsaydım kilit noktalara adam koyar eğitimi baltalatırdım. Eğitim çökünce en az bir 50 sene gerekiyor zira doğru dürüst bir sistemin meyvesini vermesi için. 50 sene teknolojinin gerisinde kalıyor ülkeler, sonra sat buna teknolojiyi, ver coşkuyu....

M.K Atatürk zamanında çok iyi bir çözümleme yapılmış eğitim konusunda, yurt dışına kökler gönderilmiş, kökler gövdeyi oluşturmuş....

Bunu neden göremiyorlar?

Görüyorlar ama cahillikten beslendikleri için işlerine gelmiyor.

  • battal gemalmaz  (27.05.18 13:38:08)
tabii ki görüyorlar.
ama oy aldıkları kesim büyük oranda eğitimsiz kesim.
bilinçli olarak halkı eğitimsiz bıraktılar, bırakıyorlar.
  • blatta hiberna  (27.05.18 13:58:11)
Hazirlik siniflari kaldirildi Istanbul'da her mahalleye 2 tane dil kursu aciliyor. Kimi insanlar okulda Ingilizce ogrenemeyen kisilerden maddi getiri sagliyor.

  • Traveller  (27.05.18 14:34:41)
Bilmeyerek yapma ihtimalleri var mi allahaskina? Muhalif olmamin onlarca sebebi bir tarafa, ilk sirada bu var. Bilerek, isteyerek, kasitli sekilde baltalaniyor egitim sistemi. Bu ihmal, beceriksizlik, yanlis politika falan degil, bu hic ama hic suphesiz kasit. Farkinda miyiz bilmjyorum ama onumuzdeki nesil gercek anlamda "bitik". Soyle bir hayal edin. Alayi imam hatip mezunu zaten kafadan.
Aslinda secim vaatlerine egitim sistemini, sinav sistemini duzeltecez niye eklemediler acaba? Unuttular kesin.

  • stavro  (27.05.18 14:56:19 ~ 14:57:59)
bizim halkimiz kendisi duzgun egitim reformuna izin vermez o yuzden populer destek bulabilecek bir sey degil - o yuzden kimse de cesaret edip ben duzgun egitim verecegim deyip oy toplayamaz (duzgun egitimin ne oldugunun detayina girerse, veya uygulamaya gecirirse). boyle konular demokrasinin zayif noktasi iste.

cunku bizim halkimiz kultur olarak egitimli insanlarin genel ozelliklerini itici ve yapmacik buluyor. bizde "artist" kelimesi bir kufur mesela "artist misin lan?" diye kullanildiginda, entel kelimesi de oyle - bilen merakli ogrenmeye ac insanin tasvirini kufur olarak kullaniyoruz. egitimli, sorgulayan, kritik dusunebilen okumus kisileri yapmacik, itici ve icten pazarlikli - samimiyetsiz gorme gibi bir hastaligimiz var (osmanli sonrasi gelisen kronik asagilik kompleksimizden geliyor). hele egitimli kadinlara olan dusmanligimiz daha fena, bagimsiz kadindan ekonomik ozgurlugu olan kendi eşini secebilen kendi kararlarini alabilen istekleri icin bastirabilen kadinlardan, evlilikte ekonomik sebeplerle hapis hayati yasamayacak mutlu olmadiginda "ben gidiyorum yoluma" diyebilecek toplumsal ve ekonomik ozgurlugu olan kadinlardan toplum olarak korkuyoruz. oyle kadinlar yetistirecek okullara da cocuklarimizi yollamayiz tabii ki.

o yuzden bizim toplumumuz zaten dış mihrak olmasa bile bagimsiz dusunebilen sorgulayabilen kisileri yetistirecek egitim sistemine destek vermez, biri zorla getirirse bir sonraki secimle gelen o sistemi yikar yerine geleneksel olani koyar. o egitim sisteminin icinde kutsallari elestirmek, milliyetciligi sorgulamak, irkciligi sorgulamak, otoriteyi sorgulamak gibi seyler gececek, yer cekimi kadar gercek ve goz onunde olan evrim korkarak anlatilmayacak mesela, tarih dersleri propaganda dersi degil bir bilim olan tarihi ogretecek, bunun gibi bin turlu sey. bu ulkenin yarisindan fazlasi cocugunu oyle bir okula yollamak istemez. o yuzden kimsenin disaridan baltalamasina gerek yok biz kendimiz kendi camurumuzda bogusuyoruz zaten.
  • robokot  (27.05.18 15:05:26 ~ 15:46:31)
görmek isteyen görüyor. bu bozulma sadece hükümetin suçu değil. öğrenci hariç herkes suçlu. öğretmen, müdür, meb müdürü, okul aile birliği de hepsi beraber bu işin içinde.

örneğin senin çocuğun okul seviyesinin üstünde sen veli olarak bağırıyorsun benim çocuk zeki.... senin çocuğun orta seviye, sınıflar çocukların başarılarına göre ayrılıyor. sen bağırıyorsun benim çocuk dışlanıyor...
müdür adamına göre ders programı yapıyor. o hoca çok ders aldı onunkini düzelteyim diyor. sabahın körüne 2 ders fizik arkasına 2 ders kimya çakıyor. öğrencinin beyni kayıyor.
öğretmen diyor benim dersim çok yada 3 saatim boş hop dersler birleşiyor. öğretmen okula 1 gün gelmiyor boşluklarda okuldan kaçıyor. öğrenci soru soracak öğretmen yok..
meb müdürleri torpillileri istediği yere torpilsizleri kötü yere yolluyor. bir okulda 4 matematikçi varken bir okulda tek matematikçi oluyor. tek hoca ne kadar yeter...
okul aile birliği okuluna göre iyi. çocuklar iyiyse tüm olanaklar o okulda çocuklar kötüyse o okulda herşey kötü. kantinciler kazık, yemekler sağlıksız.
sonra çocuklar çok başarısız.

son örnek bir ilçede fen lisesi ve düz lise yan yana. fen lisesinde halı saha, havuz,kütüphane,müzik salonu vs.var. düz lisede sadece tek bir pota var. ayrımcılığı sistemi oluşturan birazda toplum. eğitim tüm dünyada sıkışmış durumda. bu durum hükümetin işine yarıyor çünkü onların amacı imam hatip mezunu avukat çıkarmak. zaten seviye düşünce istediklerini ulaşabiliyorlar. bu da onlarda dert yaratmıyor.
  • mikahakkinen  (27.05.18 15:33:49 ~ 15:35:26)
Eğitim bilerek baltalanıyor. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılı başlarında da meslek liselerinde olan katsayı sıkıntısını çözmek yerine açık liseden başka fakültelere sınavla girilmeyecek demişlerdi. Bir de bu var.(bkz: eğitim seviyesi yükseldikçe akp oylarının düşmesi)

  • ceyhan prensi adana  (27.05.18 15:49:29)
Eğitim sistemimiz hiç bir zaman mükemmel değildi.AKP öncesinde de mükemmel değildi ama AKP geldikten sonra tek öncelik olarak İmam hatipleri yüceltmeyi baz aldığı için tüm sistemin dibine dinamit koymaktan çekinmedi.AKP'nin eğitim sisteminn durumuyla ilgili başka herhangi bir derdi yok

  • turkuaz  (27.05.18 16:16:40)
evet bilerek, isteyerek, kasten baltalıyorlar.

azcık eğitim alan, azcık kafası basan kimse bunlara oy vermiyor çünkü. en son odtü sandıklarında akp %10 civarı bişey almıştı.
  • babilbaligi  (28.05.18 10:14:20)