3. havalimanindaki olu isci sayisi

yuzlerle ifade ediliyodu sonra bakan cikip 27 dedi ve unutuldu.

ulan 27 cok mu az bir sayida kimse sesini cikarmiyor. cildiriciim. isterse milyar dolarlik proje ve onbin kisilik bir ekip olsun 1 kisinin olumu bile is guvenligi,, yonetim skandali degil midir?

bu konuda devletin iplememezligi hakkinda bisey yapilamaz mi? insan haklari, anayasa mahkemesi, sayistay falan goreve!

yonetim skandalidir ama norvec'te veya japonya'da. turkiye'de degil. hayir o haberler ortaya atilmasa bir aciklama bile yapmayacaklardi. vergi zamminin mujde diye haber yapildigi bir ulke. kuzey kore'yi gectik.

  • baldur2  (02.05.18 15:28:24)
orada kaçak çalıştırılan suriyelilerin ölü sayısı verilse yüzlerle ifade edilecek de türk işçi sayısı bu kadar.

y.dışında olsa şantiye kapatılırdı, japonya'da ise şantiye şefi ve isg uzmanı intihar ederdi.
  • hosein  (02.05.18 15:38:01)
iga isletme ceo'su gecende bu rakamin yarisi icin eceliyle oldu, yarisi da santiye icinde trafik kazasinda oldu diye bir aciklama yapti.

www.youtube.com

bir de sucu tek tarafli aramamak lazim hicbir zaman abi. amacim birilerini hakli cikarmak degil fakat sen calisan olarak sana tahsis edilen guvenlik ekipmanlarini agir, rahatsiz vs diye kullanmazsan suc sadece yoneticilerde degildir.
  • seksli harf  (02.05.18 15:43:47)
eceliyle mi oldu. isciler 90 yasinda galiba?

  • baldur2  (02.05.18 15:46:42)
"oyle aciklama yapti" dedim inanip inanmamak sizin seciminiz. :)

  • seksli harf  (02.05.18 15:49:23)
Babacım havalimanı ekseriyetle tek katlı düz bir şey değil mi? Nası başarıyorsunuz lan işçileri öldürecek ihmaller yapmayı? Gören de Panama Kanalı inşaatı sanacak.

Bunlar nükleer santral veya kanal İstanbul falan yaparsa katliam olur desenize.
  • bos gezenin bos ustasi  (02.05.18 15:55:54)
seksli harf katilmiyorum. biz elimizden geleni yaptik gerisi bizi baglamaz diye bir durum olamaz. eger isciler o guvenlik uygulamalarini uygulamiyorsa bu o uygulamayi kuran, yoneten yoneticilerin eksikligidir. birseyi yapip koymakla onu kullanmayi tesvik edecek arastirma, gelistirme icin de calisma yapacaksin, gotu boklu websitelerinde kullanici aliskanlarini olcmek, yonetmek icin yuzlerce arastirma yapiliyor boyle onemli projelerde biye yapilmior,

  • mayeskuel  (02.05.18 16:00:12)
İş güvenliği mühendisliği yapmış biri olarak @seksli harfe katılıyorum. @mayeskuel konuya baya yabancı olduğunu ve onun için böyle şeyler olacağını sandığını düşünüyorum. İş güvenliği olarak da patron olarak da yapamayacağın şeyler var. Ben neler görüyorum bir bilsen. İşçilerin %90'ı eğitimsiz kişiler. Biri geliyor, ondan sonra köyden akrabalarını çağırıyor, hop inşaat yürümeye başlıyor. Devlet bunun için mesleki eğitim ve sertifika konusunu getirdi. Gel gör ki o da kontrol edilen, düzgün eğitim verilen bir şey değil. Kasa doldurma olayına döndü. Eğitim veriyoruz ayağına "sen parayı ver, ben sertifikayı ayarlarım" işletmeleri doldu etraf.

Şimdi "o zaman işyeri sahipleri de eğitimsiz işçi çalıştırmasın" dersen (buna katılıyorum), önümüzdeki en az 2-3 sene kimse duvara çivi çakamaz. O kadar işçi de aç kalır. 2-3 sene boyunca karnını doyuramayacağı için kaçak çalışıp, yine ölür. Kaldı ki eğitim aldıktan sonrası da garanti değil. Sen bile (eğitimli bir birey olduğunu düşünüyorum), bazı kuralları esnetip, çiğniyorsundur ya da tehlikeli olduğunu bildiğin halde bazı şeyleri yapıyorsundur. Ülke "bana bir şey olmaz" ve de "ahlaksızlığı, pratik zeka sanmak" zihniyetleriyle dolu.

Havaalanına gelince, 27 tane iş kazası diye kayıtlı vardır. Bir sürü suriyeli, afgan veya sigortasız vardır hayatını kaybeden. Bir miktar da ölen ama iş kazası diye kaydedilmeyen vardır. Gelişmiş bir ülke olsa bunlar skandal ama burada işçisi bile "bu işin fıtratında var" diyor. Ben sektöre girmeden önce en büyük sorun işveren olur sanıyordum. Oysa ki işverenin cebinden para çıkartıp işçiyi korumak için önlemler alabiliyorsun. Her işe giren işçiye 2 hafta önce başka yerde eğitim almış olsa da baştan iş güvenliği eğitimi vererek 2 gün boyunca yevmiyesini alırken, 2 günlük geciktirebiliyorsun işi. İşçiyi bir türlü eğitemiyorsun. O yüzden ceza yöntemi ile para keserek işini halletmeye çalışıyorsun. Onda da kimse görmediğinde eski haline dönüyor ya da ceza kesildi diye saldırıyor, toplanıp ceza kesen adamı dövüyor.
  • nawar  (02.05.18 16:20:55)
@bos gezenin bos ustasi tabii ki tek katli degil.

@mayeskue 30000 kisiden fazla insanin gorev aldigi ve binlerce metrekarede calisma yapildigi bir alandan bahsediyoruz. bunun kontrolu, gozlemlenmesi mumkun degil. ya da her adam icin bir is guvenligi uzmani tutacaksin.

dedigim gibi ben birini aklamak icin demedim, demiyorum da fakat ortada boyle bir gercek var maalesef. kaldi ki boyle buyuk projelerde is guvenligi egitimi, dogaya zarar veren maddeler ve geri donusum basliklari altinda egitimler duzenleniyor. ve bu egitimleri almamis kisiler sahaya sadece misafir olarak giriyor ki misafir sifatiyla girdiginde de orada calisan biriyle, yani o egitimleri almis biriyle ancak sahada gezebiliyor.

ne kadar is kazasi yasandi ve ne kadari olumle sonuclandi bilmiyorum fakat bu kazalarin en az yarisi calisan kisinin ihmalkarligi yuzundendir.

soyle dusun sen boylesine dev bir yatirim yapip bu havalimanini yapiyorsun. sen simdi bu isin basindasin ve bu tip kazalari onlemek icin elinden geleni yapar misin yapmaz misin marka prestijin icin? bir yerde tum maliyeti belki -salliyorum- 1 milyon lira tutacak bir ekipman alman gerekiyor is guvenligi icin ama sen bundan kisip marka prestijinden kaybediyorsun. ama bu prestij kaybinin degeri kimbilir kac milyon dolar. roportajda bile izlediysen eger adam aman hub olacak, su kadar kapasite paranin bir tarafina koyacaksiniz diye giriyor konuya sonra 27 kisi olmus diyorlar ne olacak o is? diye soruyor sonra. aslinda senin dedigin gibi bunlarin hepsi arastirilip tl/dolar/euro'ya cevriliyor makul olan uygulaniyor. ve emin ol makul olan calisana guvenli bir ortam saglamak.

son olarak yanlis bilmiyorsam bu ekipmanlari kullanmamak da isveren tarafindan sozlesmenin feshine sebeptir. uzma bir arkadas dogrular/yalanlar gorurse.

not: bu arada is guvenligi hakkinda bilirkisi degilim sadece gozlemimi belirttim. bu arada iga'da da calismiyorum. :)

he bu tip olaylar gelismis ulkelerde olsa ne olurdu? derseniz. olmazdi bir kere, yalanda yok santiyeyi kapatirlardi falan demeye gerek yok. olmazdi cunku sen o calisani -soz gelimi- baretsiz calistiramazsin, patron olarak zorlasan da o adam calismaz. dogal olarak da ihmalden kaynakli is kazasi olmaz. sorunu baska yerlerde arayip birilerini suclamaya gerek yok. tabandan tavana egitim sart.

tesekkurler. :)
  • seksli harf  (02.05.18 21:17:19)