Bu büyüme neyin büyümesi?

Merhaba

Ülke %7.2 büyümüş. Peki bu büyüme tam olarak nedir? Ne büyüyor büyürken?

Ülke büyürken neden halk bu büyümeden istifade etmiyor? Ülkenin, insanın, altyapının da gelişmesi gerekmez mi? Benim gördüğüm yıllardır aynı ülke.

Ya da bu büyüme neden vatandaşa yansımıyor?

Goygoy değil teknik cevap verirseniz sevinirim.

Saygılar

tahmin yürütüyorum evet ülke belki büyümüş olabilir ama bu büyüme zengini daha zengin yapmıştır halk kaldığı yerde sayıyor olabilir. gerçekçi bir veri olmayabilir.

  • basond  (05.04.18 20:02:39)
al sana teknigimsi bir aciklama: tr.wikipedia.org

  • hot potato  (05.04.18 20:06:16)
  • dedim dedim de kime dedim  (05.04.18 20:37:33)
İktisat bile makro ve mikro kısımlara ayrılıyor. Ülkenin büyümesini de kendi çevremizdeki mikro hesaplarla kıyaslamamak lazım.

  • 1adam  (05.04.18 20:50:20)
Geçen Aralık ayında da benzer bir tartışma dönmüştü. Şuraya bakarsan 2 farklı hatta (ilk ikisi daha benzer soruna işaret ediyor) 3 farklı cevap var: www.gazeteduvar.com.tr

İlk iki cevap baz etkisi sebebiyle (kendi hesaplarıyla sene sonunda ilan edilen %11,1'lik büyümenin bu etkiden arındırıldığında %1,2 olduğunu hesaplıyorlar), üçüncüsü ise TÜİK'in istatistiki hesap yöntemini değiştirmesiyle açıklıyor. Ali Rıza Güngen'in cevabı yukarıda yetersiz verilmiş, orjinali burada: www.politikyol.com

Bütün cevaplarda göze çarpan istatistiki oynamalar. Bu Türkiye'ye özgü değil, günümüzün en önemli neoliberal safsataları istatistiki yalanlarla sürdürülüyor. Eurozone ve 2008 krizlerinde mevcut kurumsallaşmaya getirilen eleştirilerden biri buydu. Ki dünya çapında değişen bir şey olmadı. İkinci göze çarpan ortaklık ise Türkiye'de gelir eşitsizliğinin giderek artması ve büyüme üstüne kurulan hayallerle bunun görmezden gelinmesi. Bu da Türkiye'ye özgü değil gerçi.
  • protector  (05.04.18 21:05:52 ~ 21:10:11)
@want2die ve @acemi + 1

asgari ücretle ay sonunu getiremeyen de bununla gurur duyuyor!
  • runagain  (06.04.18 02:26:34)