İfşa yapanların amacı nedir?

Soru başlıkta zaten ama gerçekten merak ediyorum, buraya fotoğraf koyan insanların amacı nedir? Amiyane tabiriyle adam/karı düşürmek mi? Bu mudur yani?

Evet.

  • yeteramadenedimherseyi  (25.03.18 01:57:49)
İnsanların kendi fiziksel görünüşüyle alakalı fikirlerini merak etmek ?

  • doguscay  (25.03.18 02:00:39)
ben mesela genelde ilgi çekmek için memelerimi açıyorum.

  • synesthesia  (25.03.18 02:05:46 ~ 02:38:16)
:)) bu gerçekten soru mu ? hadi ama, lütfen. Sorarken cevabını biliyorsunuz zaten, ayrıca hiç de öyle aşağılanacak hor görülecek birşey de değil, tamamen HERKESİN ihtiyaç duyduğu bir pozisyon. En fazla giderme yerlerinde farklılık gösteriyorsunuzdur.

Bu tür eylemlerin tamamı ''pazara çıkmak''dır, yani bi' nevi ''ben de burdayım'' deme şekli. Olaya şu sığlıkla yaklaşmamak gerekir; ''SADECE erkek ya da kız düşürmek için ifşa''. hayır böyle yapılmıyor, çokcası kendisini oradan da(ifşa) gerçekleştirme çabasıyla yapıyor. Birileri onları da görsün istiyor, birşeyler söylesin onlar hakkında, bi' masanın konusu da onlar olsun istiyorlar. Herkes ister. Tabi burada asıl acıklı kısım şu, duyurudan çok şey bekleniyor. Çünkü; zaten gündelik hayatta ortalamanın üzerinde bir fiziğe sahip olsalardı bu gibi ihtiyaçları buralara kalmayacaktı, gün içinde giderilecekti.

Bu yüzden burada gelecek bütün refleksleri göze alıyorlar. İnstagram'ın twitter'ın facebook'un da büyüsü bu, ''paylaşım'' paylaşmaktaki ana maksat farkedilmek. İnsanlar mukadderat gereği farkedilmek istiyor, tanrı bile bunu isterken insanın istemesini de çok görmemek lazım.

edit: burada tek bir ifşaya katılmadım. hatta ifşaların çoğunda başlıkları bile açmam, merak da etmem, ilgimi çekmiyor. Bunun da(ifşanın) faydasız olduğuna dair çokça yazım mevcuttur. Bu editi ''benim de kürt arkadaşlarım var'' penceresini kapatmak için yapıyorum. Ben kişisel olarak bunun zayıflık olduğunu düşünen birisiyim, keza eskiden ekşibition varken de orada ifşalara fazlasıyla karşı çıktığım kullanıcıları tarafından hatırlanacaktır. Ama bunun herkes tarafından giderilen bir duygu olduğu gerçeğini de anlatmak istedim. Herkes bunu yaşıyor, hissediyor. Yolda yürürken mesela güzel bir kız seni süzdüğünde onunla birlikte olmak istediğin için hoşuna gitmiyor, hoşuna gidiyor çünkü sana yaşadığını hissettiriyor. Varlığını kendine göstermiş oluyorsun bu vesile ile, bu da aynı tonun laciverti.
Kadınlar kadınlar için giyinir hezeyanının da laciverti.

çok uykum geldi.

Bir de bu akşamki ifşayı benim başlattığıma dair söylentiler, okuduğunu anlamayanların zırvalarından ibarettir. Ben ''hadi fotoğrafınızı çekip koyun'' diye birşey söylemedim hiçbir zaman. Zaten bu akşam evde dahi değildim.

hadi dağılalım, uyuyalım artık.
  • mete kudur  (25.03.18 02:40:08 ~ 02:59:14)
www.eksiduyuru.com

2 cm vizyonuyla kısıtlı aklını başkalarına projekte etmeye çalışan gerizekalılara ve insan davranışını kolundaki saat kadar basit sanan embesillere çok kulak asmamak gerek.

Aklı ifşa yaptığına göre partner arıyor ve sürekli attığına göre çaresiz'den öteye basmayan bir insan(!)ın ne dünyaya ne başkalarına ne kendine bir faydası dokunur, 70 yıl mı yaşayacak? O 70 yıl ömrü karıncaya versen daha az ziyanla daha verimli geçer. Bu insan ne düşünmeyi biliyordur, ne empati yapmayı, ne kendini sorgulamayı. Bu insan bilinçsiz ve farkındalıktan yoksun yaşayacak, öyle ölecektir. Bu insan oksijen israfıdır. Sokak hayvanından öteye geçemeyen farkındalığıyla geçirdiği ömrü israftır. Kaynak israfıdır, potansiyel israfıdır, kolektif varlığımıza zarardır, ilerlemenin gelişmenin önünde böyle yaratıklar durur işte.

Edit: Yorum uçmuş.
  • Adramelekhh  (25.03.18 02:41:42 ~ 26.03.18 00:04:11)
bakın ben de böyle bir şeyim. bakim, siz nasıl bir şeysiniz?

sözlükten daha küçük bir toplulukta sürekli yazan birilerinin kim ve nasıl biri olduğunu merak ediyor kullanıcılar. kendilerinin de merak edildiğini düşünüyorlar.

belki iyi bir muhabbet olacak, belki arkadaşlık ve evet belki sevgili/eş... ifşalara hoş gözle bakmayan herkesin aklı orasında burasında genelde ama ifşa yapanların değil! nihai amacı sevgili/eş falan bulmak da değil, olay oraya evrilir o ayrı, ama özünde amaç bu değil.

tabii ki fark edilmek, beğenilmek isteği de var. neden olmasın?
  • runagain  (25.03.18 04:19:02)
ekmek çıkar mı diye yapıyoruz.

  • yavru tosun  (25.03.18 04:20:27)
amaçlarını bilemeyeceğim; ancak internet üzerinde takıldığım websiteleri içinde duyuru kadar karı kız düşürme amaçlı kullanılan hiçbir sitede bulunmadım. bırak siteyi; tinder'la kapışır bu site.

  • sen git ben geliyorum  (25.03.18 06:47:50)
valla ben hep yaparım ama ifsa yaptim diye kari düşürdügümü hic hatirlamiyorum. ki dusse bile turkiyede degilim, amac bence geyik yapmak, eglenmek, kari kiz dusurmek icin atanda vardir ama herkes oyledir demek dogru olmaz.

  • purple rain  (25.03.18 08:50:21)
(bkz: cinsel seks)

  • spirit crusher  (25.03.18 14:39:54)
Cevapların her biri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yalnız "Adramelekhh" nickli arkadaşın cevabı biraz ilginç geldi.

Her ne kadar yuvarlağa yakın bir cevap olsa da hakarete varan bir yaklaşım olmuş. Olsun, kendi görüşüdür ama bu cevabın ardından bir soru daha doğar. Şöyle ki;

Soru şu, "ifşa yapanların amacı nedir". Belli ki o kısımda bir anlama kıtlığı veya olguya yabancılık söz konusu. Size göre ayan beyan ortada olan bir açıklamayı herkesin görmesini beklemek doğru değil. Hadi diyelim böylesi ayan beyan bir mevzuya yabancı kalmak benim sığlığım olsun, olabilir, gocunmuyorum. Yalnız bu yabancılığın karşılığı insanlığıma kadar parantez içine girecek bir ünleme sebebiyet vermeli mi? Veya empatiden ne derece yoksun olduğuma? Veya bana bahşedilmiş/edilecek 70 yıl ömrü bir karıncanın çok daha verimli bir şekilde eda edeceğine? Oksijen israfı olduğuma?

Hayır normalde böyle bir yazıyı nick altıma girseniz dahi pek umursayacak biri değilim inanın. Dedim ya, bir soruya daha gebe, o yüzden devam ediyorum. Basit bir soruya karşılık yukarıda saydığım hakaretler dahil olmak üzere kusulan kin ve nefretin kaynağı nedir? Bunun da bir sebebi olmalı.

İroni veya şaka peşinde değilim sayın Adramelekhh. Umarım bu duyuruya tekrar bakıp cevap verirsiniz. Sağlıcakla.
  • gonion  (25.03.18 19:49:19)
yaşı yetmeyenler için, facebook ilk çıktığında yerli menşeili "yonja" diye bir çöpçatanlık sitesi vardı. baya ünlenmişti ama çok leş bir yerdi. o sebeple gururuna yediremeyenler gizli gizli profiller falan açıyordu.

sonra bir anda facebook çıktı. mahalle baskısı yüzünden yonja'ya girmeyen -yonja'da gizli profilleri olan herkes- herkes "aa ilkokul arkadaşlarımı bulacam" bahanesiyle facebook'a üye oldu. sonra facebook çok başka boyutlara ulaştı falan filan da hikayenin özü aynı.

ön planda hep bir bahane olur. olayın özü ise hep aynıdır.

zaten insanın çiftleşmesine giden yol da bu bahanelerdeki yaratıcılık/zeka oyunlarında gizli. sokaktaki köpek gibi beğendiğin dişinin önce poposunu koklayıp sonra çok afedersin işe geçemezsin. toplumun normlarına aykırı olmayan oyunlar, kurgular yaratmalısın.

özetle "insan"ı oynayan insan her platformu bu amaçla kullanabilir. yadırganacak bir durum yok. yadırgayanlarda esas problem var.
  • makbur  (25.03.18 20:52:45)
Çok özür dileyerek son yorumumu yapıyorum; "Adramelekhh" nickli arkadaşın yazdığı cevap bana hitaben değilmiş, kendisi söyledi mesajla. Başka bir arkadaş da teyit etti.

Bu soruyla kırıp gücendirdiğim insanlardan gerçekten kalben özür diliyorum. Amacım yadırgamak veya hor görmek değildi. Evet, adam/karı düşürmek şeklinde seviyeyi bizzat ben düşürerek sordum soruyu ama uzaktan bakan birinin gözünden görülen de kabaca bu, o açıdan değerlendirirseniz sevinirim. Yoksa bir üstteki cevapta yer alan yonja (ve belki ondan bile eski olan hotornot) gibi kavramlara da uzak değilim, biliyorum yani. Oralardaki olay zaten belirli amaca hizmet etmeleriydi (sanıyorum günümüzdeki örneği tinder mesela). Neyse, daha fazla uzatmadan konuyu kendi açımdan kapatıyorum. Esenlikler dilerim.
  • gonion  (25.03.18 22:23:19)
beyefendi, niye yalvarıyorsunuz? gayet de karı kız derdinde yüzde doksanı. sırf soru sordun diye gelip atar gider yapana "he amk (ankara mali kurumu), cinsel birleşme yaşayıp git" de geç. ne kasıyorsun?

not: senin son cevabın dışında hiçbir yorumu okumadım. kim haklı kim haksız bilmiyorum.

not 2: duyuruda küfür ettiğim için cevabım silinmiş. düzenledim. kıps.
  • sen git ben geliyorum  (30.03.18 02:37:30)