patent ile ilgili merak ettiğiniz ne var?

selamlar.

yarın akşam odtü'de patent nedir temalı bir seminer vereceğim. merak ettiğiniz bir şey varsa sorun, söyleyeyim.

gelmek isteyen varsa yeşillendirsin, ne bileyim.

edit: negzel sorular geliyor yahu, iyi ki açmışım duyuruyu. sorusu olan sorsun be abi...

Yazılım gibi fiziksel olmayan şeylerin patenti nasıl alınıyor? Neleri kapsayacağına kim karar veriyor, geçerliliği ne oluyor?

Geçenlerde manyağın biri "responsive design" patenti aldığını ve responsive kullanan bütün siteleri uyaracağını ve kendisine telif hakkı ödemeyi reddedenlere yaptırım uygulattıracağını söylüyordu mesela.

Linki bulursam eklerim buraya :)

İşte o manyak: www.dijitic.com
  • chicha  (20.03.18 14:18:58 ~ 15:33:31)
- patent almak neden cok pahalı? maddiyati indirecek bir alternatif yol var mi?

- hangi ülkeden patent almak daha mantıklı?

- tum dunya ülkelerinde geçerli olacak bir patent alinabilir mi? ya da birden fazla ülkede gecerli?

- Edison ampulun patentini aldi, simdi tum ampul şirketleri Edison'a para mi oduyor? oduyorsa ne kadar ve ne sıklıkla? patentin zaman asimi var mi yani ne kadar zamandan sonra insanlığa ait oluyor?
  • tomcruise  (20.03.18 15:26:11 ~ 15:27:33)
patent troll'ü şirketler bizim ülkemizde de var mı? bu şirketler hakkında ne söylemek istersiniz, etik buluyor musunuz?
ülkedeki patent alma istatistikleri nelerdir, örneğin senede şu kadar patent, kaç tanesi hangi sektörde?
insanlarda patent bilincinin oluşması için neler yapılması gerekli?

gibi klişeden ölen ama cevabına göre yararlı olabilecek sorular geldi aklıma.
  • Bruce  (20.03.18 15:44:05)
patenti alınabilen ve alınamayan şeylerin ayrımını yapsa biri mesela bana ben çok memnun olurdum.

yani ben bir vida çeşidi bulduğumda bu vidayı kim yapabilir/yapamaz neden yapabilir/yapamaz? gibi.

patentlerin ömrü var mıdır?

selçuk inan'ın galaxy s8 patent olayı da güncel mesela belki işine yarayabilir
  • baharat  (20.03.18 16:12:58)
@chicha: yazılım konusu biraz karışık. ülke ülke çok değişiyor. avrupa yaklaşımı (bizim de içinde olduğumuz) şu; yazılım normal kodlama faaliyetinin ötesine geçip teknik karakteri olan bir iş yapıyorsa, patentlenebilir. örnek olay aklında varsa sor, yardımcı olmaya çalışayım.

patent konusunda hiçbir şey fiziksel değil, her konuda sadece fikirlerden bahsediyoruz.
  • babilbaligi  (20.03.18 16:27:20)
@ tomcruise:
-patent almak pahalı değil, kim demişse yalan söylemiş.
-hangi ülkelerde ticaret/üretim/takip yapma gücün olacaksa o ülkelerden
-hayır, ülke ülke tek tek başvuru yapma zorunluluğu var, küresel patent ya da uluslarası patent diye bir şey maalesef yok.
-hayır, patent 20 yıl ile sınırlı. ayrıca Edison ampulün patentini almadı, bir ampul için patent aldı. ampul yapmanın bin tane daha yolu var.
  • babilbaligi  (20.03.18 16:29:30)
@ Bruce: patent troll ülkemizde de var. patent bir mülkiyet, belki kiraya veririm diye dükkan almak ile bire bir aynı şey. etik buluyorum.

yılda toplam 3.6 milyon patent, 1 milyon çin, 350-400 bin abd, 14 bin türkiye. 14 binin 8 bini yerli, 6 bini yabancı.

zamanla oturur, dışarından yapılacak fazla bir şey yok.
  • babilbaligi  (20.03.18 16:31:27)
@baharat:kabaca her şeyin patenti alınabilir, birkaç istisna tedavi usulleri, tohum ıslah yöntemleri, insana yapılan genetik müdahaleler, genel ahlaka aykırı konular (mayın vb.) hariç.

o vida yeni ise patentlediğin ülkelerde senden veya lisans verdiğin kişilerden başkası yapamaz, yaptıramaz, satamaz, satmayı teklif edemez. maksat seni yeni bir vida yapmaya teşvik etmek.

patentin ömrü başvurudan sonra 20 yıl. sonra isteyen bakar yapar.
  • babilbaligi  (20.03.18 16:33:38 ~ 16:34:09)
1) Sadece Japonya patenti ile dünya patenti arasında fark ne?
2) Fark varsa, bu farktan yararlanarak başkasına ait sadece Japonya patentini sadece Türkiye patentini alabilir miyiz? Hayır ise, o zaman tekrar 1. soru

  • acetaminophen  (20.03.18 17:26:28)
@ baharat:

1-japonya patenti japonya sınırlarında geçerli. dünya patenti diye bir şey yok.
2- hayır, alamazsınız. patent alabilmek için başvurunuzun dünya çapında yeni olması gerekiyor.
  • babilbaligi  (21.03.18 10:52:40)
@babilbaligi

Uzmanlık alanınızda bizi bilgilendirmeniz çok hoş ve değerli.
Müthiş bir kamu hizmeti.
Teşekkürler.
  • acetaminophen  (22.03.18 14:33:29)
rica ederim. seminer de çok güzel geçti zaten.

daha sorusu olan varsa ister buraya yazsın, ister mesaj atsın. cevaplarım, elime mi yapışacak!?
  • babilbaligi  (23.03.18 09:32:27)