Tezsiz Yüksek Lisans Dondurma Sorusu

Selamlar,

Haliç Üni de tezsiz yüksek lisans yapıyorum. Toplam 3 dönemde bitirilmesi gerekiyormuş. Ben 2 dönem okudum. Ancak bu son dönemim yoğunluktan ötürü devam edemeceğim ve sadece bir dönem dondurmak istiyorum. Ders seçimi yapmazsan otomatik olarak donar ve gelecek dönem devam edebilirsin diyen arkadaşlar var. Devamsızlıktan önceki dönem 1 dersten kaldım. Bu dönem aynısı olmasın istiyorum.

Şimdi ben hiç ders kaydı yapmazsam, gelecek dönem devam edebilir miyim? Kaç döneme kadar dondurma yapılabiliniyor. O kadar emek vermiştim bu dönem 3. dönemim olacağı için ders seçmesen de kaydın silinmiş demezler değil mi?

Öğrenci işleri yok mu oranın? Yüksek lisansa kayıt olmayı beceren bir birey bu soruyu öğrenci işlerine sorsa daha iyi değil mi? Ya da direkt fakülteye sorun.
Hayretler içerisinde kalıyorum bazen. Geleceğinizi arkadaşlarınızdan ya da buradan gelen cevaba göre mi şekillendireceksiniz?

  • ozdek  (19.02.18 15:28:00)
gerçekten leş bir sistemi var haliç'in. telefonla ulaşmak mümkün değil. operatörden sonrası yok. belki haliçte ya da benzer bir okulda aynı durumda olanlar vardır diye sormak istedim.

emin ol, okulda çalışan hocaların bile haberi yok.
  • andy kaufman  (19.02.18 15:36:50)
anladım o zaman nalet olsun. :) uzakta değilsen kampüslerine gitmeni tavsiye edeceğim.

  • ozdek  (19.02.18 16:36:23)
peki lisanüstü yönetmeliğine göz attım ve aşağıdaki maddeleri buldum.
zinli sayılma
MADDE 57 – (1) Haklı ve geçerli bir nedenle öğrenimine ara vermek zorunda olan ya da öğrenimine katkıda
bulunacak yurt dışı burs, araştırma ortamı gibi olanaklar elde eden öğrenciye; danışmanının önerisi,
anabilim/anasanatdalı başkanlığının uygun görüşü ve enstitü yönetim kurulunun kararı ile izin verilebilir.
(2) Zorunlu sebepler dışında izinler, karar tarihini izleyen dönemden itibaren başlar. Dönem başlangıcını izleyen
on beş gün içinde yapılan izin başvuruları için, o dönemde de izin başlatılabilir. İzin süresi sonunda öğrenci, kaydını
yenilemek zorundadır. İzinli öğrenciler, izinlerini kısa keserek dönüş yapabilirler.
(3) Yurt dışı öğrenci değişim programları çerçevesinde öğrenim gören öğrencilerin yurt dışında geçirdikleri
süreler eğitim ve öğretim süresinden sayılır.
(4) 23/7/1965 tarihli ve 12056 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve
10/6/2003 tarihli ve 25134 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 4857 sayılı İş Kanununda belirtilen mazeret ve hastalık
izinleri ile doğum nedeniyle kadın öğrenciye verilen ücretsiz izin ve muvazzaf askerlikte geçen süreler azami öğretim
süresine eklenir.
(5) Kesinleşmiş bir mahkûmiyet hali olan öğrenciler izinli sayılmazlar.
Mazeretler
MADDE 58 – (1) Sağlıkla ilgili mazereti olan öğrenci, almış olduğu raporunu süresinin bitimini izleyen üç iş
günü içinde enstitü müdürlüğüne teslim eder.
(2) Öğrenci, rapor bitiminden sonra, mazeret sınavlarına girebilir. Bir dönemde, beş hafta veya daha fazla süreli
raporu olan öğrenciler o dönem izinli sayılabilir. Rapor süreleri, öğrenim sürelerinin hesabında göz önüne alınmaz.
(3) Anne, baba, eş, kardeş veya çocuğunun ölümü veya ağır hastalığı halinde bakacak başka bir kimsenin
bulunmaması ya da enstitü yönetim kurulunca kabul edilebilecek mazeretlerin ortaya çıkması halinde enstitü yönetim
kurulu öğrencinin mazeretli sayılmasına karar verebilir.
(4) Bu Yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen haklı ve geçerli nedenlerle izinli veya raporlu sayılan
öğrencilerin, izinli ve raporlu olduğu süre içerisinde öğrencilik hak ve yükümlülükleri devam eder.
  • ozdek  (19.02.18 16:39:52)
ayrıca arkadaşların yanlış biliyor ilgili madde:
Süre
MADDE 35 – (1) Tezsiz yüksek lisans programını tamamlama süresi, bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt
olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına
bakılmaksızın en az iki yarıyıl, en çok üç yarıyıldır. Bu sürenin sonunda başarısız olan veya programı tamamlayamayan
öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.
  • ozdek  (19.02.18 16:41:30)
Teşekkür ederim, sağolun :)

  • andy kaufman  (19.02.18 19:35:51)