dna'yla soy testi

bir takım kitler var tükürüp laboratuvara gönderiyosun senin atalarının nereli olduğunu nerden geldiğini falan söylüyor ya mesela şu www.ancestry.com bunlardan yaptıran var mı varsa memnun mu? çok fazla var bunlardan kötüsü iyisi var mı (çünkü 50 dolara da var 150 dolara da) varsa neye göre? ayrıca ekşi'de bunla ilgili bi sayfa varsa onu paylaşırsanız sevinirim

23andme ye mail atıp sordum, tr ye gönderim yapmıyorlardı en son.

  • binder dandet  (18.02.18 13:18:38)
@binder dandet bu soruda verdiğim link türkçe, bura yapıyodur sanırım. ayrıca internette sonucunu paylaşan bi kaç türk görmüştüm daha önce nerden yaptırdılar bilmiyorum da.

  • semaforo de medianoche  (18.02.18 13:41:19)
linke baktım. türkçe olması bir şey ifade etmez, bir google translate e bakar. bir mail atın isterseniz.

  • binder dandet  (18.02.18 13:48:01 ~ 13:53:31)
www.familytreedna.com
tr'ye gönderim yapıyor
tavsiye ederim

test yaptıran kişi erkekse baba hattı dna grubunu öğrenmek için y-dna testi yaptırabilirsin. on binlerce yıl eskiye dayanır bu gruplar.

600-700 yıl önceki aile geçmişi için family finder (otozomal) testi yaptırmalısın. ilk planda FF testi öneririm. maddi kaygın yoksa y-dna 12 testini de ekleyebilirsin. kiti bir kere gönderdikten sonra diğer testleri daha sonra da yaptırabiliyorsun
  • burya  (18.02.18 13:54:28 ~ 14:02:04)
Bu arada arkadaşlar;

Dna çözüm sitelerinin bizim bölgemiz dışında olanlarının çok sağlıklı sonuçlar vermeyeceğini unutmayın, çoğu belirli bir bölgeye odaklanmış durumda ve o bölgeden karşılaştırma icin dna toplamışlar. bu iş karşılaştırma ile işler, o açıdan orta doğu ve balkanlar'dan örnek toplamamış şirketler sağlıklı değil. Yani adamların elinde atıyorum büyük dedeniz tunuslu hilmi paşa'yı oluşturan genom yok.
  • binder dandet  (18.02.18 14:00:29 ~ 14:02:14)
@binder dandet+1

Zira herkesin her türlü genomunu elinde bulunduran kişi zaten dünya üzerinde siyaset falan gütmez bence, o genom gücüne dayanarak direkt yaptırım uygular. Herkesin her dediğine inanmamak önemli.
  • yaren  (18.02.18 14:18:20)
@binder dandet: dna testleri uzak kuzenleri bulma dışında, yaşanılan coğrafi bölgenin tespit edilmesi konusunda da fikir verebilir. bilimsel çalışmalarda kullanılan dna referans setlerine yakınlığı ölçmek mümkün.

  • burya  (18.02.18 14:24:15)
Suradaki duyuruda ayrintili bicimde konusulmustu. www.eksiduyuru.com

Ben yaptirdim. Sonuclari surada var: ezgimo.com

ancestry.com'u ben oneririm. Ozellikle anne ya da baba tarafini merak etmiyorsaniz otozomal oneririm. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.
  • evrim halkasi  (18.02.18 14:41:36)
myheritage'da yaptırdım, sonuç bekliyorum.

Yine aynı siteden kit alıp yaptırdı ailenin bir kısmı.
Bence güzel olan biz şöyle türküz, en türk biziz,kahrolsun yunanlar diyen bazı kişilerin %70 yunan kökenli çıkması :D (true story) böyle böyle ırkçılık son bulur diye umuyorum.
  • demoniclewinsky  (18.02.18 14:58:16)