Fal olayinda nasil bu kadar bildi?

Asla boyle seylere inanmam. Bugum birisi falima bakti. Hayatima dair mevcut hersey hakkinda dogru seyler soyledi. İnanamiyorum. Asla prim verdigim seyler degil. Bakan kisi falci değil. Beni tanimiyor. Hicbir fikri yok. Ortak tanidigimiz da yok. Hatta fena sallarim diye aldi eline fincanimi. Genel gecer seyler de soylemedi. Nokta atisi. Olgu degil olaylar soyledi. Mesela sabah bir araba yolda kolima carpti aynasiyla. Bu sabah bir araba aynasiyla sana zarar vermis dedi. Soktayim ya. Nasol olabilir?

Buyu, cin, fal su bu isi olmayan, ilgilenmeyen insanim. İnancim geregi sadece cinlerin varligina inanirim. Otesine karismam. Bize bulasacaklarina bile inanmam. Sadece varlar der gecerim.

Senin kendi yasantında o ana kadar bir düşunce zincirin var. Anılarin ve deneyimleriniden de izlenimlerin eklendiğı. Cocukluktan beri. Bilinç dediğin bu zincirden oluşuyor. Bu zincir bir de ilerliyir elbette. Geçmişin hakkında doğru bigiyi verenler aynı düsünce zincirini yeniden üreten insanlar. Çagrısimla gelecekteki zinciri de tamamlayabiliyorlar. Biz de geçmışimi bildi, aman allahım falan diyoruz. Böyle işte.

  • velvetmorning  (08.02.18 03:00:58 ~ 03:02:43)
Sosyal medyada yazdıysan arabama çarptılar vs diye ordan okumuştur. Yok öyle durduk yere bu tarz şeyleri bilmek.

  • sen git ben geliyorum  (08.02.18 08:40:33)
bilimsel anlamda ya da bu duyuru ortamında açıklanacak şeyler değil bence..

o tarz kişilerin üçüncü gözü (epifiz) belki daha gelişmiştir. ona normal geliyordur bize değişik.

ben de bir ara ilgileniyordum fal bakma işiyle, işimde görsel olduğu için ve sezgilerimde kuvvetli olduğundan; kahvedeki şekiller ile sezgilerim ve karşındakinin enerjisi birleşince bir şeyler beliriyordu, ama işte bunu ileri seviyede yapanlar elbet vardır.
  • redeath  (08.02.18 09:31:14)
Durup dururken "biri sana çarpmış aynasıyla" dediyse ilginç bir tesadüf olmuş tabii, ama diyalog "bugün bir kaza mı atlattınız?" - evet, "arabayla mı oldu?" (çünkü en yüksek ihtimal bu), -evet, "ama önemli bir şey değildi herhalde?" (çünkü o an karşısında oturuyorsunuz, yaralanmamışsınız), -evet, "-hafifçe bir dokunma falan mı oldu?" - evet, şeklinde bir diyalog olması ve sizin bunu "araba aynasıyla zarar vermiş dedi" diye hatırlamanız da çok yüksek bir ihtimal. İnsan zihni çok delice çalışıyor, her şey mümkün.

Bir başka olasılık, sizi konu hakkında başkasıyla konuşurken duyması, fakat sizi duyduğu bilgisini bir şekilde işlememiş olması ve kendisinin de bunu tahmin ettiğine/okuduğuna samimiyetle inanması olabilir.

Ayrıca muhtemelen doğru olmayan bir sürü şey de söylemiştir, fakat siz de doğru olmayanları (ki bu fal vs terminolojisinde "miss" diye geçer bu, tutturdukları da "hit") hatırlamamayı tercih ediyorsunuz.

Occam'ın Usturası sistemini hatırlayınız böyle durumlarda. Herhangi bir olayın açıklamasını arıyorsanız en sade, en olası olan şey doğrudur, süslü püslü gizemli ihtimallere bakmak gereksizdir. Bu kişinin de psychic güçleri olması işin süslü püslü gizemli açıklaması olduğundan, ya tamamen uydurması ve tutması ya da bu bilgiyi bir şekilde önceden edinmiş olması en kolay açıklamalar.

Michael Shermer "Why People Believe Weird Things" diye bir kitap yazdı ve bir TED konuşması yaptı, "İnsanlar Neden Saçma Şeylere İnanır" diye Türkçe'ye de çevrildi hatta. O konuşmayı izleyin bence. Hatta kitap şahane bir kitaptır, okumanızı tavsiye ederim, sırf bu konuyu açıklaması için değil, genel kültür için de çok iyi bir kaynak. Mantıksal olarak da açıklıyor ayrıca terimler kullanarak vs.

Ayrıca yıllar önce Penn&Teller'ın Bullshit isimli programında bir bölüm fal bakma, tarot kartı okuma gibi şeyler üstüneydi ve birer birer bu işlerin nasıl yapıldığını açıklıyorlar. O da eğlencelik olarak Youtube'dan izlenebilir.
  • sopiro  (08.02.18 09:38:56)
Cok guzel cevaplar. Tesekkurler arkadaslar.

Yalniz soylediklerine diyaloglar akabinde soylemedi. Ben hiç konuşmadım bile. Sana bugün su su olmuş. Senin soyle biriyle yasadigin bir problem var gecen ay çözüldü zannederken cozulmemis meger. Bir iki ay icinde cozulecek falan.

Ya gecenlerde taksimde atm kartimi yuttu. Bana diyor ki sen parayla alakali bir seyini cok kalabalik bir meydanda, caddede kaybetmissin. O an magdur olmussun. Kaybettigin seye 2 gün önce kavusmussun. Banka vs tarzi bir olay bu diyor. 2 gün önce kartim geldi gercekten de.

Sosyal medya kullanmıyorum.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (08.02.18 09:50:02)