japonyada yaşayan yaşamış ya da tanıdığı olan

az önce twitter'da karşıma şöyle bir şey çıktı.

Japonya'da "Nisshoken" (güneş hakkı) diye bir kural var. Yüksek yapı yapan, komşularının güneşini keserek ısıtma giderlerini artırdığı için, yapıma başlamadan önce yüklü bir bedel öder. Bizde kimi gökdelenler neredeyse komşu mesafesi ile yapılıyor. Güneş hakkı hak getire!..

google'da araştırınca da şu linki buldum. çat pat ingilizcemle okudum ama fazla bilgi yoktu.

www.iheartjapan.ca

mümkünse birinci ağızdan öğreneyim dedim.

nedir bu olay?

youtube'da japonic diye bir kanal var. o orada yaşıyor ailece uzun zamandır bilse bilse o bilir diye düşünüyorum. sosyal medya hesaplarında ulaşabilirisiniz gibi.

  • c1b2k3  (31.01.18 14:23:39)
soruna cvp değil ama bizim kanunumuzda da
"manzara kapatmama hakkı" vardır. zannederim ki aynı hakları savunuyor.

  • caletti  (31.01.18 14:25:18)
O zaman yazın da üzerine gölge düşen evler daha az klima çalıştıracakları için, gökdelenin elektrik faturasının bir bölümünü ödesinler.

Bahsettiğiniz konular 1900'lerin ortalarına kadar olan mimari akımdan kalma şeyler. Teknoloji geliştiği için ısıtma-soğutma, aydınlatma, asansör vb. sistemler de çok gelişti ve mimari akımlar da ona göre şekillendi.
  • malheiros  (31.01.18 14:34:59)
bizde de şu olay var
image5.sahibinden.com

manzara deniş güneş rüzgar ne varsa adamla yumruk gibi indirmiş binayı
  • güneyli çocuk  (31.01.18 14:40:23)
Osmanlı dönemi hukuk kitaplarında odaya gelen ışığın tamamen engellenmesi zarar-ı fahiş olarak nitelendiriliyor. Yani kimsenin buna hakkı yok.

  • 1adam  (31.01.18 15:00:45)