Tonight ne demek?

Hava saat 16’da kararıyorsa 16.30 için tonight kelimesi kullanamaz mıyım?? Bugün bi kullandım ve ortalık karıştı. Vay efendim lunch ve dinner time arasına tonight denmezmiş de falan filan. Tonight için daha geç vakit olması gerekiyormuş? Doğru mu bu?

16:30 "afternoon" bana sorarsanız, havanın kararma saatinden bağımsız olarak (ona bağlı olsa yaz ve kış mevsimlerindeki aynı zaman dilimlerini farklı isimlendirmek gerekirdi).

  • fotrsapka  (23.01.18 15:27:13)
Bence de tonight için çok erken. Burada da hava 17'de kararıyor ama "gece" demiyoruz, akşam diyoruz. Hava karanlık olsa bile 16.30'dan anca evening olur.

  • kobuzchu kiz  (23.01.18 15:27:49)
Siz bu cümleyi nerede kurdunuz ki ortalığı karıştıracak?

ayrıca @fotrsapka ve @kobuzchu kiz +1

edit: bir de, bence en temizi am ve pm kullanmak saat belirtirken.
  • rahip janick  (23.01.18 15:30:08 ~ 15:32:45)
Four thirty tonight dendiğinde, benim de aklıma sabaha karşı 4:30 gelir. Bu sebeple, this evening veya daha da iyisi, this afternoon demek daha mantıklı.

  • agluna  (23.01.18 15:31:46 ~ 15:32:10)
Türkçe düşünmeyiniz. Türkiye'deki gibi de düşünmeyiniz. 16'da hava kararması da ne demek? Gece herkes için aynıdır. 22,23,24 gibi

  • MaNOfTheYear  (23.01.18 15:33:06)
Tonight we drink to youth;

www.youtube.com

gibi.

(açmışken dinleyelim)
  • onemoremile  (23.01.18 15:34:52)
İngilizce sorusu değil ki bu. siz 16.30 için gece mi diyorsunuz? Bence olay bundan çıkmış. Türkçe olsa da çıkardı yani.
Afternoon: öğleden sonra
Evening: akşam
Tonight: gece

16.30 için en uygunu afternoon elbette.

Ben tonight'ı 22-23ten sonra kullanıyorum.

19-22 arası için de evening makul geliyor. Yaz ayları için 20'den sonrası için.

Neyse yazdıklarım şahsi şeyler ama 16.30un afternoon olması şahsi değil.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (23.01.18 15:41:45)
Keşke biriniz de kafanızdan atacağınıza bir sözlük açıp baksanız.

Örnek cümlelere bakıyoruz.

www.merriam-webster.com

CARDIFF Dinner fundraiser at Chipotle tonight The Cardiff Schools Education Association holds a dinner fundraiser from 4 to 8 p.m. tonight at Chipotle, 268 N. El Camino Real in Encinitas.

Every vote counts and anything can happen before 8 p.m. tonight.

4 ile 8 arasına tonight demiş, ikincide de 8'den önceye tonight demiş.

Tonight yalnızca bu gece değil bu akşam demek aynı zamanda.

The evening or night of the present day.
en.oxforddictionaries.com

Afternoon'un tanımı da tam olarak "the part of day between noon and sunset", yani henüz güneşin batmadığı vakit için kullanılabilir.

Onca dizi izlemişsinizdir, I'll see you tonight derken ciddi ciddi gece 10-12'yi falan kastettiğini mi sanıyorsunuz insanların?
  • i was made for you  (23.01.18 16:28:35 ~ 16:48:19)
Verdiğin örneklerdeki tonight kullanımı bizdeki bugün anlamında yalnız farkında mısın?

Bugün anlamında kullanılırken noon'dan sonrası tonight olarak kullanılabiliniyor zaten.

Ama "iyi akşamlar, iyi geceler" minvalinde bir söz söyleniyorsa saat önemli.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (23.01.18 16:41:06)
Tonight da zaten bizdeki bugün (bu akşam, bu gece) anlamına geliyor, başka bir anlamı yok. Ne iyi akşamları ne iyi geceleri, have a nice tonight ya da I'll see you tomorrow tonight diye bir şey duydun mu hayatında? Yalnızca içinde bulunduğumuz gün için kullanabilirsin tonight kelimesini.

  • i was made for you  (23.01.18 16:45:15 ~ 17:00:16)
Night ile karıştırıyorum şu an, haklısın.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (23.01.18 17:01:09)