Fotoğraf Makinesiyle Ne Yapılır?

ya şimdi ben de nikon d7200 var. öyle bomboş duruyo.

sizce ben bununla tfsf yarışmalarına katılmak dışında ne yapabilirim? şu stok fotoğraf olayını filan öğrenmeye çalışsam verdiğim emeğe değer mi?

veya en azından ürün fotoğrafı çekmeyi öğrensem, arada çok profesyonellik istemeyen çekim işleri oluyo, onları kovalasam olur mu sizce?

sat

  • i dont know i dont care  (20.01.18 05:07:39)
bunların hiçbiri öyle iki günde olacak işler değiller artı bazı konularda yetenek de lazım.

  • orpheus  (20.01.18 07:29:03)
selam sorduğun şey çok karışık, yazıcam, silme duyurunu.

tfsf yarışmalarında şansın var, ben bi kaç defa katıldım, yüzlerce fotoğraf seçildi, gönderdiğim hiç bi fotoğraf seçilmedi.

seçilen fotoğraflara baktığımda ise, bir sürü teknik hata, kompozisyon, kadraj, konu alakasızlığı ve klişeleri gördüm. artık katılmıyorum. boktan fotoğraf çekiyorsan eğer kesin kazanırsın.

ürün fotoğrafı çekebilmen için, en basitinden ışığının olması lazım, ucuz yollu sabit ışıkla mı çekersin? ürün çekim masası, ürün çekim çadırı mı alırsın, gider flaş mı alırsın bilmem, nerden baksan 2000 tl lazım.

bunun dışında sen bu işleri pek kolay sanıyorsun sanırım.

beyaz üstüne bi ürün fotoğrafı çektim diyelim, sırasıyla, fotoşop da camera raw açarım, lens correction, dehaze, renk doğruluğu(kalibre ekran), temel pozlama ayarlarını yapar çıkarım, daha sonra arka planın rengini fffff yaparım, eğer şeffaf, cam, üstünde çok beyaz barındıran bir ürünse biraz vaktimi alır, değilse 2 dakkada kaydeder yenisine geçerim.

bunun dışında çok profesyonellik gerektirmeyen çekim işleri dediğin instagramda falan milletin beleşe çektirmeye çalıştığı fotoğraflar.

hacı şunu çek yolla fotoğrafları al paranı tarzında işler, bu işlerden kazanan görmedim.

elinde ne lens var onu da bilmiyorum.

stok falan diyorsun, hiç fotoğrafı olmayan bi fotoğrafçının 16bin fotosu var ortalama. ne fotoğrafı çekeceksin?

set kurabiliyomusun? ışığın var mı? fotoğraf çekmek için rabet gören yerlere gidebiliyormusun?(maldivler falan), makinan, lensin mi çok iyi? çok iyi bir fotoğrafçımısın? modelin, modellerin var mı? fotoğraflarda görünen her kişi için ayrı ayrı model release formu doldurup imzalatman lazım, ne kadar sabırlısın, şu gün yüklediğin fotoğrafın dönüşü ortalama 1 sene sonra olur. fotoğrafı da vektöre illüstrasyonla desteklenmen lazım. illüstrator, photoshop'u iyi derece kullanman lazım.

bekli son 6 ayda 100 kişi başladı stoklara(takıldığım bi site var, stok öğretme amaçlı) ilk gelenler, öyle çekerim, böyle çekerim, şunu yaparım bunu yaparım diyor, adam spagetti üstünde ketçap ile kaç göz çizmiş çekmiş, makarnalar taba rengi, ketçap patlıcan moru, şopladım diye geldi.

ekran önemli ,kalibre ekranın olmayabilir ama en azından bi macbookpro, ipad ekranı şart.

bu işler yani öyle dışardan gözüktüğü gibi kolay değil, üç gün sonra sıkılır bırakırsın.

ayrıca, ben 7 senedir bu işlerle uğraşıyorum, 6 ay önce çektiğim fotoğrafı beğenmiyorum, çünkü insan gelişiyor sürekli.

geçen shutterstock'un bi açıklaması vardı, sitedeki yüzbinlerce üyeden sadece yüzde 15 i yeni içerik üretiyor, ötekiler bırakmış gitmiş.

ürün çekiminde de, bi sürü detay var, gölgeli mi, gölgesiz mi? gölgesiz çekip sonra mı gölge yapacaksın, gölgeli çekip gölgeyi mi sileceksin?

çekersin adam der ben gölsesiz istiyorum, şunun şurası şöyle olsun,burası şöyle olsun, bunları bana izole et tiff olarak gönder, psp file olarak gönder. bin türlü şey.

bir de şey var dikkatimi çeken, belediyenin falan kursları, fotoğrafçılık kursu, arkadaş gidiyor, ömründe eline makina almış insan değil kursa başlamasının 3. haftasında artiz oldu, bitirmiş kursu, yakında özel gün fotoğrafçılığı(düğün falan) ona gidecekmiş.

50 tane kursa gitsin gene bi bok olmaz ondan ama bu insanlar 3 5 gün sonra fotoğrafçıyım diye senin benim karşıma çıkıp sorun yaratacak.

görüyoruz gelin fotoğrafı çektirmişler ucuza, gelin damat maymun gibi, ayağında terlik falan.

öğrenicem yaparım diyorsan, youtube da milyon tane tutorial videosu var, fotoğrafçılık, photoshop, illustrator için. aç izle bak. stoklar için de var.

stok sitelerine kayıt olduktan sonra kimliğini doğrulamak için de pasaport lazım.

stoklar da ikiye ayrılır, makro stok ve mikro stok diye.

makro stok siteleri, getty images, offset.com, alamy gibi yerler

mikro stok siteleri adobe stock, shutterstock, 123rf, istock esp, dreamtimes, bigstock,

makrostoğa görsel kabul ettirmek zordur, sattın mı 50 100 200 500 dolar hatta bazı özel durumlarda 1250 dolara kadar satabilirsin

mikro stoklara hemen herşeyi kabul ederler, iyi kötü bakmazlar, 25 cent, 50 cent, 1 dolar, 5 dolar hadi bilemedin ayda yılda bi kere 15 20 dolara görsel satarsın.
  • Photographer  (20.01.18 10:24:48 ~ 11:01:29)
@photographer

ya ben de biliyorum tabi ki öyle kolay bi iş olmadığı ama hani ufaktan başlayıp yavaş yavaş kendimi geliştiririm belki diye düşündüm. gerçi şimdi düşününce cidden zibilyon tane stok fotoğrafı var, yani birinin arayıp da bulamayacağı fotoğraf yok gibi bi şey. hem teknik açıdan kusursuza yakın hem de orjinal olmak lazım. düşündüğümden daha zor gibi hissettim şu an.

neyse ben de tfsf yarışmalarında şansımı denerim. onun dışında kendi halimde takılıp tekniğimi geliştirmeye çalışırım.
  • yeteramadenedimherseyi  (20.01.18 18:07:53)
görsel satmak için kural çok basit.

1 premium görsel üretmeye çalış. ne çekersen çek, jilet gibi keskin olsun, doğru kompozisyona sahip olsun, doğru renklere sahip olsun.

2 flood yapma, versiyon dediğin 2 tane yapılır, 3 tane yapılır, kalkıp 30 tane versiyon yüklenmez. sen 30 tane versiyon yüklersen portfoyuna bakan müşteri kaybolur gider.

3 konsept, set kuramayacak durumdaysan beyaz ve siyah izole obje çek.

4 stok takvimi diye bişey var, bu işin altın kuralı fikirdir, sen yeni yıla görsel hazırlamazsan, sevgililer gününe görsel hazırlamazsan, gördüğün herşeyi stok diye çekip yüklersen anca avcunu yalarsın.

5 düzenli görsel üret ve yükle. senin göndereceğin görseller ilk başlarda yeni sayfalarda gözükecek sonra eskidikçe görünmez olacaktır, haftada 3 4 defa yükleme yaparsan, sürekli yeni sayfalarda gözükeceğin için, oradan görseline bakan insanlar portfolyonu da ziyaret edecektir.

6 beğenmediğin hiç bişeyi yükleme, ekipman, ışık imkansızlığı dolayısıyla çekemiyeceğin hiç bişeyi deneme, moralin bozulur, görselin de bişeye benzemez.

7 youtube'da binlerce photoshop videosu var, izle kendini geliştir, fotoğraf çekmek kadar shoplayabilmek de önemli.

7.5 photosoplamak demek, kalkıp ilüstrasyon yapmak değil, beyaz dengesi, kontrast, lens kalibrasyonu, crop, gerekiyorsa color correction ve levels yapmaktan ibarettir. ara sıra da çektiğin şeydeki kusurları giderirsin, cam çektiysen toz, ufak parlama gibi şeyleri silmeye çalışırsın. bir fotoğrafı çekerken şurasını şoplarım, burasını şoplarım diye düşünmem. bir fotoğraf için ayıracağım şop zamanı maksimum 1 bilemedin 2 dakikadır. şoplayarak yapamayacağın hiç bişey yok ama benim buna ayıracak vaktim de yok.

8 milletin görsellerini taklit etme, etiketlerini başlıklarını kopyalama, sana ait olmayan hiç birşeyi de görsellerinde kullanma, ban yersin.

9 skril ve payoneer kart çıkar, bankalar bazen 3 dolar komisyon parası kesiyorken, bazen de 25 euro kesebiliyor. sebebini sorduğunda da, aracı bankalardan kesiliyor bizim alakamız yok deyip işin içinden çıkıyolar, 10-15 dolar karşılığında bu kartları alırsan, tüm stok sitelerinden gelen gelirleri, herhangi bir ortak nokta atm den maksimum 2 3 dolar masraf karşılığında çekebilirsin.

ben kendim iyiyim, süperim, çok kazanıyorum, deli gibi satıyorum demiyorum ama bu işin ana hatlarını ve bazı detaylarını öğrendim, öğrenmem de daha önceden fotoğraf üstüne iyi bilgim olmasına rağmen 1 sene sürdü.

fikir dedim ya, adaptasyon süresi lazım oluyor 2 3 ay gibi. adapte olduktan sonra ne yapsam, nasıl yapsam demiyorsun.

fotoğraf çekerim, canım sıkılınca oyun oynayacağıma ilüstratör açar iki vektör çizerim, bazen fotoşop da ilüstrasyon yaparım, böyle böyle ilerliyorum.

kararlıysan gözünün korkmasına gerek yok, 3 gün sonra sıkılır pes ederim dersen hiç bulaşma. atla deve değil bu işler, sebat eden öğreniyor.
  • Photographer  (20.01.18 19:28:55 ~ 19:32:03)
biraz daha yazayım madem meraklısın.

stokçular 2ye ayrılır, birisi hobi amaçlı part time(ara sıra çektiklerini, boş zamanda çizdiklerini yükleyenler)

bir de tam zamanlı olarak stokçu olarak çalışanlar.

ikisi de iyidir, aylık 300 400 dolar kazanan arkadaşlarım da var birinci tipteki. sadece bu işten evini geçindiren arkadaşlarım da bu da ikinci örnek.

fotoğrafın aslen zor olmasının sebebi şu, makinalar lensler, ışık ekipmanları aşırı derece pahalı.

ayrıca modelli çekim yakmak istiyorsan daha önce dediğim gibi eşin dostun bile olsa model release form doldurtman lazım

mesela kaç zamandır, ahşap bir masa yapmak istiyorum, eski kalasları yanyana koyup, yapamıyorum, kalas diyorsun 400 liraya geliyor, alsan koyacak yer lazım, fon perdesi istiyorum kaç zamandır, türkiyeden alınacak gibi değil, yurtdışından da isteğime uygun bir tek avustralya ebayda buldum o da amerika dışında gönderim yapmıyor.

zor yani çekecek obje bulmak da zor, ne isterdim biliyormusun, babamın kırtasiyeci olmasını, beyaz fona hiç zorlanmadan o kadar güzel şeyler çekerdim ki,renkli kalemler boyalar, ataçlar, şu an onu çekebilmem için hepsini satın almam gerekiyor mesela.
  • Photographer  (20.01.18 19:42:34)