Webhook nedir?

Birkac kaynak okudum ama bu yazilimsal konular ornek olmadan kafamda canlanmiyor. Somut bir ornek verebilir misiniz?

adamlar belli event'ler için webhook hizmeti veriyorlar, mesela dropbox için bir dosya güncellendiği zaman. diyorsun ki bu dosya değişince beni haberdar edin, şu verdiğim adrese çağrı yaparak: benimguzel.sitem sonra onlar da tamam diyorlar değişiklik olunca da http isteği yapıyorlar buraya, ilaveten söylemeleri gereken şeyleri de get ya da post ile birlikte gönderiyorlar. sen bu hook adresine çağrı gelince artık kendine sms mi atarsın başka bir şey mi yaparsın artık ne istersen.

gidip apisinden ara ara sorgulayarak değişiklikten haberdar olma yükünden seni kurtarıyor, sen rahat ol ben bir şey olunca sana söylerim diyor yani. daha efektif 2 taraf için de. sen de o adamın apisini bir şey oldu mu diye gereksiz yere sorgulayıp durmuyorsun.

win-win.
  • gman  (17.01.18 17:43:46)
@gman, çok sağol teşekkür ederim.

  • piremses  (18.01.18 08:57:53)
burda bir açıklama var fakat örnek yok ,code.replyfeed.com örneğe çokda gerek yok sanki

  • arif2018  (26.03.19 21:21:54)