Python - öğrenmece & tavsiye

Selamlar, python öğrenmeye el atmak istiyorum ama birkaç sorum var.

* önerdiğiniz IDE var mıdır, pyhton.org un sitesinde vs gördüm ama indirip kurcalamadım henüz.

* internette baya döküman var, belirli bir yol izleyip öyle ilerlemek istiyorum.
örneğin döngüler fonkisyonlar vs gibi. küçük küçük başlayıp geliştirmece. bu bağlamda tavsiye ettiğiniz kaynaklar nelerdir?

* sürüm olarak 2.x ve 3.x var sanırım direkt 3.x ten başlasam sorun olur mu?

bunlardan başka önerisi olan varsa duymak isterim.

Pycharm kullanıyordum ben.
Yeni başlıyorsan şurası baya faydalı: www.sololearn.com
3.x'den başla.
  • synesthesia  (14.01.18 17:54:19)
1- pycharm +1
2- pas
3- 3 iyidir, v2 kaldirilacak zaten: pythonclock.org
  • jedilance  (14.01.18 17:56:04)
Ben direkt Anaconda ile baslamistim. IDE olarak Spyder yuklu geliyor. Jupyter, bir suru paket, conda da cabasi. R da kullaniyorsan tadindan yenmiyor, cunku RStudio ve bazi paketler de yuklu geliyor. Herkes PyCharm diyor ama ben bir turlu isinamamistim en basta nedense. anaconda.com linkinden bakabilirsin. Tek bir arayuzden bir suru sey yapabilmek bence harika bir sey.

Yakin zamanda Veri Defteri diye bir olusum basladi. Temel python dersleri, ufak alistirmalar falan da yayinliyorlar. Isine yarayabilir. twitter.com
  • evrim halkasi  (14.01.18 18:18:19)
Teşeekkürler, pycharm üzerinden kolları sıvıyorum o zaman :)

@evrim halkası, R ile biraz ilgilendim ama bu ara python'da biraz gelişip sonradan R ile paralel gitmeyi hedefliyorum. anaconda'ya ve veri defterine bakacağım. Teşekkürler.
  • bir bucuk adana  (14.01.18 18:18:37 ~ 18:21:30)
Ben de anaconda demeye geldim:)

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (14.01.18 19:40:09)