"Okuldan ağrı eve gittim." gibi bir cümle duydunuz mu hiç?

Bu cümle size ne anlam ifade ediyor? Ben bunu çok kullanıyorum ama etrafımdakiler anlayamıyor. Samsunluyuz, bizim evde kullanılıyor. Türk Dil Kurumu web sitesinde de yazıyor oradaki "ağrı"nın ne anlama geldiği. Siz hiç duydunuz mu, kullandınız mı? Kullanıyorsanız nerelisiniz?

hiç duymadım

  • pide  (10.01.18 15:45:05)
bir atölye dolusu samsunluyla çalıştım 4 sene. başlığı okuduğum saniye anladım samsun olduğunu. şivenizle ilgili kötü düşüncelerim var. burada dile getirirsem güzel olmaz. sevgiler.

  • shenergy  (10.01.18 15:45:43)
Ben hic kullanmam ama sanirim baslangic noktasini anlatmak icin kullaniliyor.

evden agri = evden cikip

anlamama nedenleri daha once duymamis olduklari icindir. cunku tamamen yoresel oldugunu dusunuyorum
  • my pink  (10.01.18 15:47:26)
ailem karadenizli. karadenizliler kullanır.
"-dan, yolundan" vb. anlamlarına geliyor.

"oradan ağrı (oradaki yoldan) yürü."
"ankaradan ağrı (ankara üzerinden) istanbul'a gittim" şeklinde kullanılıyor bildiğim kadarıyla.

ingilizce de through kelimesine denk geliyor gibi.
  • lesmiserables  (10.01.18 15:48:09 ~ 15:48:42)
@shenergy: Nedir o düşünceleriniz? Cidden merak ettim, alınmam da. Çünkü arkadaşlarım da eleştiriyor bu ağız farklılığını.

  • m e b  (10.01.18 15:48:41)
çok duydum, hiç kullanmadım.

  • evde liyakat kalmamis  (10.01.18 15:51:57)
Hiç duymadım. Alakasız yerlerde kullanılan açık E'yi duyunca "aha Samsunlu" diyorum ama bunu bilmiyordum. :)

  • kobuzchu kiz  (10.01.18 15:51:57)
kendi aralarında hararetli konuşmaya başlayınca dediklerinden bi bok anlamıyorum. hele ki makina başında bi de işler iyice boka sardıysa yine full şiveye geçiyolardı, yine bişey anlamıyordum. ek olarak normal zamanda dahi çirkin bir ses yumağı olduğunu düşünüyorum.

  • shenergy  (10.01.18 15:52:15)
orduluyum anneannem kullanıyor bu kelimeyi, annem ve ben kullanmıyoruz. anlıyoruz tabi ama bize geçmemiş kelime.

  • kırkmerak  (10.01.18 15:52:58)
evde kullanıldığından ötürü farkında olmadan ben de kullanıyordum bu ifadeyi ama memleketi o taraftan olmayanlar doğal olarak anlamıyorlar. böyle geri dönüşler aldıkça ben de kullanmayı bırakmıştım uzun süredir, şimdi okuyunca bile bi garip geldi "ağrı" kelimesi..

  • asocial anchorman  (10.01.18 15:54:20)
kullanmam ama duydum pek tabii. Tokatlıyım. Daha neler neler duydum :D

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (10.01.18 15:57:41 ~ 15:57:54)
Akdenizliler de kullanır. "okuldan sonra, okuldan eve gittim" anlamına gelir.

  • silah taciri  (10.01.18 15:59:18)
ilk kez duyuyorum. orta karadeniz'de kullanılıyor olabilir ama trabzon ve rize'de böyle bir kullanım kesinlikle yok.

  • burya  (10.01.18 16:05:46)
anne tarafında (trakya) çok kullanılır. ben ağrı olarak değil de arı gibi düşünmüşümdür hep.

  • lazpalle  (10.01.18 16:06:16)
Orduluyum çok duydum.

  • eazy  (10.01.18 16:08:08)
ilk defa şu an gördüm. hiç duymadım.

okuldan sonra eve gittim, anlamına geliyor gibi tahmin ediyorum
  • dafuq  (10.01.18 16:08:24)
@shenergy: Ben de bir şey sandım. Yahu farklı ağızlardan bir şey anlamadığı için doğal olarak bundan hazzetmemek kadar normal ne olabilir? İlk kez duymuyorum bu eleştirileri.

@kobuzchu kiz: Evet, o bende hala var zannedersem. Dalga geçildiğim bir konu da o harf olmuştur. İlk zamanlar çok geriliyordum E harfiyle başlayan kelimeleri telaffuz ederken :)
  • m e b  (10.01.18 16:09:05)
Orta Karadeniz’de (samsun-ordu) cok sık kullanılan bir ifade

  • nickfury  (10.01.18 16:10:05)
İç Anadolu luyum çok duydum

  • Bostan  (10.01.18 16:12:50)
samsunluyum, hic duymadim

  • ahoy kaptan  (10.01.18 16:14:02)
Tokatliyim, kullanıyoruz. Okuldan sonra direkt eve gittim, anlamında kullanıyoruz.

  • femme vitale  (10.01.18 16:18:25)
30 yaşındayım ve ağrı kelimesinin bu şekilde kullanıldığını ilk kez gördüm. şoktayım.

ne ifade ettiği kesinlikle anlaşılmıyor ama, bilmeyen hakikaten içerikten çıkaramaz anlamını.
  • treamorg  (10.01.18 16:21:10)
alanya'da kullanılıyor.

  • eksimeksi  (10.01.18 16:27:14)
enee, ilk defa duyuyorum ki genelde bilirim boyle farkli kullanimlari.

samsunlu arkadasimin yaninda kullanayim da tepkisine bakayim. :)
  • jimicik  (10.01.18 16:54:41)
Ömrü hayatımda ilk defa duydum deminden beri ne demek istediğinizi anlamaya çalışıyorum. Türkçesi nedir?

  • Amaranta ursula  (10.01.18 16:54:42)
iç anadoluluyum, bu kelimeyi biliyorum.

okuldan doğruca, okuldan çıkıp eve gittim diyor.
  • wilhelmwasmuss  (10.01.18 17:11:12)
bu tür bir kullanımı olduğunu şimdi öğrendim, hiç kullanmadım.

  • pinkpeony  (10.01.18 17:12:01)
ilk defa duydum.

  • elma  (10.01.18 17:16:13)
@Amaranta ursula: O da Türkçe gerçi :)

-den sonra, yönünden, boyunca anlamını katıyor.
  • m e b  (10.01.18 17:20:14)
Ailemde karadenizliler var ama hiç duymamıştım, sayenizde öğrendim :) Çok seviyorum yörelere ait farklı deyişleri.

  • fotrsapka  (10.01.18 17:26:20)
Tokatlılar olarak bir zirve ayarlayalım bu kadar çoksak. Bizim oralarda yaygındır. Şurdan ağrı çıkıp gelemedi diye serzenişte bulunurlar bolca

  • kompisko  (10.01.18 17:26:26)
Duymamıştım.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (10.01.18 17:55:24)
duydum, samsun'un köyünde kırsalında. hiç kullanmadım ama.
*samsunluyum*

  • cabiday  (10.01.18 17:57:02)
İlk kez duyuyorum.

  • ms brownstone  (10.01.18 18:20:23)
Çok kullanırım ama “ağrı” şeklinde değil “ayrı”şeklinde:

“Sahil yolundan ayrı eve gidelim.”
  • apolitikherif  (10.01.18 19:57:09)
hahah okur okumaz dedemin sesi yankılandı beynimde :) duydum ama hayatımda kullandığım bi deyiş değil. konuşma arasında duyarsam dikkatimi bile çekmeyebilir. samsuna karadenize falan ait olduğunu düşünmüyordum.

From Samsun...

bir örnek cümle de ben yazmak istedim.
Fıraktıdan ağrı bir çukur kazdım.
  • olutaklidi  (10.01.18 20:08:15 ~ 20:13:43)
Kayseri'de kullanılır

  • fazla silgisi olan var mi  (10.01.18 21:30:09)
Baba tarafım Sinoplu ve kalabalık aile. Sinop’ta olmasa da Sinop’un her yönünü kafam şişene kadar anlattılar ve dinledim ama böyle bir cümle duymadım. Anlamı “Okulun oralardan doğru” mu, “Okuldan sonra” mı?

  • aychovsky  (10.01.18 21:50:03 ~ 21:51:20)
@aychovsky: Yerine göre değişiyor kattığı anlam.

Mesela:
-Şuradan ağrı git. (Şu taraftan/taraf boyunca git)
-İşten ağrı arkadaşıma uğradım. (İşten sonra arkadaşıma uğradım.)
-Ahmet, benim annemden ağrı akrabam olur. (Ahmet, benim anne tarafımdan akrabam olur)
  • m e b  (10.01.18 21:56:32)
duydum. samsunluyum.

  • nıç  (10.01.18 22:26:35)
duymamıştım, ama seviyorum böyle değişik yörelere ait kullanımları.

  • misterturist  (10.01.18 22:31:55)
"okuldan ağrı eve gittim" = okuldan sonra eve gittim, okulun tarafından eve gittim, okulun ordan eve gittim, okula uğrayıp eve gittim, okuldan direkt eve gittim... gelişine göre bu ayarda bi şey anlıyorum.

çok duydum, memleketteyken ben de kullanıyorum. "şurdan ağrı bi geçmiş olsun demedi" mesela. aynen dediğin gibi "-den sonra, yönünden, boyunca anlamını katıyor." ayrıca benim verdiğim örnekte "bahsedilen yerin yakın olduğunu" da söylemiş oluyor. "yakınlık, kolaylık" gibi bi yan anlamı da var yani.

not: tokatlıyım.

ha bu arada şive demişken, bizim çok meşhur "heri" lafını bilen bilir. çarşı pazar filminde onu yanlış kullandılar çok uyuz olmuştum (fark edenlere burdan selam olsun). bu tip "anlamı belirsiz" kelimeleri doğru kullanmak için sanırım bahsedilen yörenin havasını suyunu iyice bi almak da gerekiyor. o yüzden kulağa çirkin gelmesine şaşmadım. :)
  • cilgin korsan ces  (10.01.18 22:40:28 ~ 22:45:50)
Akdenizliyim, doğu anadolu ve iç anadolu'da yıllarım geçti, ilk kez duydum. :)

  • md11  (11.01.18 02:47:28 ~ 02:48:10)