Kararan yüzeyleri temizlemek için?

Özellikle kışın kalorifer yüzünden duvarlar simsiyah oluyor. Böyle duvarları, kapıları vs. güzelce ağartıp temizleyecek bir ürün arıyorum. Ovmak istemiyorum, sprey olursa daha iyi olur. Hayvan gibi durulama gerektirmezse tadından yenmez (en nefret ettiğim iş durulama kısmı çünkü). Ev temizliği ve kişisel bakım ürünlerinde neredeyse tamamen doğal veya organik ürünler kullanıyorum, o yüzden böyle bir ürün olursa daha da süper olur ama istemeyerek de olsa kabul ediyorum ki organik temizlik ürünleri aşırı iyi sonuçlar vermiyor, o yüzden tek seferlik ful kimyasal bir şey de kullanabilirim.

Bi tane temizleyici alıcam anasını satayım, koşullara gel.

Tavsiyeler?

Durulama gerektirmeyen tek Amvay'in LOC ürünü var bildiğim. Temizliği gayet güzel, doğa dostu bi ürün. Ahşap, fayans, banyo, wc vs çok geniş alanda kullanılıyor.
Piyasada satılmıyor, tanıdığın distribütör varsa alabilirsin. Aldığın kişi kullanmım alanlarını anlatabilir, bilgisi varsa tabii.

Ovma meselesini şu şekilde çözebilirsin. Araba yıkama fırçası veya rulo badana aparatı duvar gibi geniş yüzeyler için pratiklik sağlıyor. Deterjanı fısfıslı bi şişeye koy, duvara sık, fırçayla veya ruloyla dağıt. O sırada duvar temizleniyor zaten. Akan eden olursa diye duvar kenarlarına bez koyarsan iyi olur.

Kolay olsun :)

ekleme:
Kalorifer petekleri eski tipse aralarını temizlemek için de ufak rulo boya firçaları çok kullanışlı oluyor.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (27.12.17 15:42:11 ~ 15:55:41)
enzim yapabilirsin. limon kabuklarini su icinde biraz da maya koyup bekletince 10 gunde falan oluyormus. ben daha denemedim ama internette methiyeler var bolca. temizler diyorlar ama temizlemese de en kotu baska islerde gene kullanilir.

ovalama isi icin de artik matkaba firca baglama methodu var. tabi yuzey duvar olunca birz yumusak bir baslik kullanmak geerkir.
  • jimicik  (27.12.17 16:34:41)
Matkap elektrikli bi alet, suyla birlikte ve duvar gibi dik yüzeylerde kullanmak çok riskli değil mi?
Bi de eline koluna iyi hakim olmak lazım, azcık kaçırsan duvara/boyasına zarar verirsin.
Çok kolay olur evet ama riski göze alınacak gibi değil bence.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (27.12.17 17:08:35 ~ 17:09:06)
Evde matkap yok zaten ama olsa da o işe girmem çünkü su bazlı boyalar biraz fazla bastırarak ovalayınca bile renk veriyor, matkapla boya moya kalmaz muhtemelen.

  • buff  (27.12.17 17:34:14)