Şu terimi bilen var mı?

Ekşi Sözlük'te okumuştum hatta. Daha çok toplum üzerinde etkisi olan bir kişinin/zümrenin kullandığı dil ile ilgiliydi. Görünürde kulağa masum gelen ya da tehdit, ayrılıkçı veya intikam manaları içermeyen ama derinlemesine düşününce bu niyeti açığa çıkaran söz öbeklerini ifade etmek için kullanılıyor. Hatta RTE'nin "Bizim davamız" demesi de örnek verilmişti. Bu ifadenin sadece RTE taraftarlarınca bilinmesi ve diğerlerinin ise "RTE bizleri tehdit etti." diyemeyeceği kadar aleni olmayan bir ifade oluşu gibi. Zannedersem Gustave Le Bon'un "Kitleler Psikolojisi" eserinde de yer alan bir kavramdı ama emin değilim.

Double entendre, çatal dili ya da double speak kavramları gibi bir şeydi bu da. Umarım anlatabilmişimdir.

doublethink - çiftdüşün mü?

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (25.12.17 16:13:31)
Maalesef o değil. Benim söylediğim daha çok, gerçek niyeti maskeleme ve sadece muhtabın anlayabileceği ifadeler kullanma.

  • m e b  (25.12.17 16:25:39)
euphemism

  • sik kullanilanlar  (25.12.17 16:35:08)
Ne yazık ki her ikisi de değil. Aklıma takıldı kaldı. :(

  • m e b  (25.12.17 16:58:11)
Takiye olabilir mi? (bkz: takiye)

  • ceyhan prensi adana  (26.12.17 14:51:17)
Hayır, o da değil. :(

  • m e b  (26.12.17 17:07:11)
retorik diyesim geliyor ama...

  • rahip janick  (26.12.17 17:09:01)
kitleler psikolojisi'nde geçen terim post-truth sanırım. ama onun anlamı daha farklı. duyguların, kişisel görülerin gerçeklerin önüne geçmesi durumu post truth.

aklıma gelen yakın anlamlıları da yazayım belki bişiler çağrıştırır:
demogoji/ demogog
manipüle
innuendo (frp camiasında bahsettiğin anlamda kullanılıyor)
hipnotik
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (26.12.17 18:56:23)
Biraz sinir bozucu olacak ama bunlar da değil.

  • m e b  (27.12.17 02:04:53)
Political correctness

  • congratulationsyouwon  (27.12.17 04:59:40)
Hocam bu sefer buldum galiba. Ebedikelâm mı yoksa. Örtmece de deniliyor buna. Hani öldü demeyiz de Allah yanına aldı deriz. Veya Mevlana öldü demiyoruz da Mevlana'nın vuslatı diyoruz. Bu mudur? (bkz: euphemism)

Bir de noa word da olabilir mi?
  • ceyhan prensi adana  (30.12.17 16:30:11)
Teşekkür ederim emekleriniz için ancak bunlar da değil ne yazık ki. Bulunca buraya da yazacağım zaten. Ben de hala araştırıyorum.

  • m e b  (30.12.17 18:15:40)
Hocam (bkz: euphemism) başlığında belki bulabilirsiniz. Ayrıca şunu unutmuşum. (bkz: öfemizm)

  • ceyhan prensi adana  (30.12.17 18:45:10)
Hocam sözlüğü okurken şunları okudum.
(bkz: yankı fanusu)
(bkz: echo chamber)
  • ceyhan prensi adana  (30.12.17 19:11:08)
Çok şükür ki sonunda araştırmalarım sonuç verdi ve buldum o terimi, merak edenleriniz vardır belki:

en.m.gowikipedia.org

(bkz: dog-whistle politics)
Bahsettiğim entry de şu imiş:
eksisozluk.com
  • m e b  (30.12.17 19:13:03)
Hepinize de emekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim tekrardan.

  • m e b  (30.12.17 19:16:41)
Hele şükür.

  • ceyhan prensi adana  (30.12.17 19:45:12)