Fazla masturbasyon zararlı mıdır?

Düzenli seks hayatı olmayan kişi için bunun bir ortalaması var mı?
Her gece ve her sabah düzenli olarak masturbasyon yapmak bir sıkıntı doğurur mu (yani günde en az 2 kere) böyle düşünüldüğünde fazla gibi geliyor ama bir yerde ihtiyaç gibi de.
Fazla mı bu? Azaltmaya mı çalışmak lazım?
Ne yapmalı? (Birini bul seviş gibi bir öneri değil de azalt ya da sıkıntı yok gibi bir yanıt bekliyorum aslında, diğeri pek olası değil yakın zamanda)
Sağolun.

Porno ile beraber Unutkanlığa ve hafıza problemlerine sebep olur uzun vadede, ayrıca kadınlarla sexten daha az zevk almaya ve masturbasyon gerçek seksten daha fazla zevk vermeye başlar. Erken boşalmaya da neden olabilir. Pipi ile çok oynamamak lazım. Ama hormonlar da yerinde durmuyor tabi bir kadın bul evlen kural mural yok ... :))

  • scorpion37  (03.11.17 19:53:44)
"Günde en az 2" çok, haftada 3-4 normal bence.

  • hayirsiz  (03.11.17 20:00:10)
nasil unutkanliga ve hafiza problemlerine sebep olur ya? lütfen bilimsel makale gösterin.

Sikinti yok arkadasim, istedigin miktarda yap mastürbasyon. Mastürbasyon ve seks cok farkli seyler. Bokunu cikarmamaya calis, zaten vücut ne kadar ihtiyaci oldugunu bilir, ileri yaslarda günde 2'den daha az yaparsin. gercek hayat porno gibi degil unutma ve daha az seksist, daha cok feminist pornolar izlemeye calis. var bir sürü. tavsiyelerim bu kadar. sihhatler olsun.

edit: buyur sevgili zgrydn :d media.virbcdn.com
  • hophophoba  (03.11.17 20:04:08 ~ 20:21:04)
organda zamanla his kaybına yol açabilir. abartma.

bu arada feminist pornoların (o neyse artık) yararları konulu bilimsel makale görmek istiyorum.
  • zgrydn  (03.11.17 20:07:08)
Bilim her şeyi açıklama kapasite ve seviyesine henuz kavuşamadığı için ve bilimin keşfedeceği daha milyarlarca bilgi varken bu bilimsel makale arayışı niye? Yok bilimsel makale falan yok. Kaynak beynim. İstediğin kadar mastürbasyon yap nasıl denilebilir hani bilimsel makale nerede O mantığa göre.gazete köşelerinde mi yazıyor kisinin istediği kadar masturbasyon yapması ?
Hormonlar in yap diyor biliyorum ama çok yapma dostum sen?

  • scorpion37  (03.11.17 20:26:28)
her gece ve her sabah düzenli olarak masturbasyon yapmak yorgunluk verir, sosyalliğini etkileyebilir, bence de haftada 3 veya 4 kere yeterli.
hormonal olarak vb. çok yoğun cinsel istek duyduğun dönemlerde günde 1 kere olmak üzere her gün olur mesela, yine günde 2şer kereden her gün fazla yani.

  • ucurumdanasagiyadogruyuvarlananyaprak  (03.11.17 20:54:24)
bağımlılık haline geldiyse evet, çünkü bağımlıların tüm yaptıklarını yapıyorsun. O olmadan duramıyorsun, onu yapmak anlık zevk veriyor dopamin sayesinde falan.

  • noluyo yaa  (03.11.17 20:58:18)
ya, bence o enerji daha iyi kullanilabilir. sanki tembellik gibi biraz...

  • e haliyle  (03.11.17 21:00:54)
Porno bağımlılığı mastürbasyonla alakalı değil, beyinle alakalı. Salgılarınla alakalı. Mastürbasyon yapmadan da sabah akşam porno izlersen zamanla nöronların, salgıların kendini ona göre ayarlayacaktır. Gerçek olmayan bir beklenti oluşacak. Şartlanacaksın. Gerçeklik algın değişecek. Normal, 'imperfect', mükemmel olmayan vücutlar, sana seksi gelmeyecek. Penis boyu önemli mi? Benim penisim pornocular gibi büyük değil gibi özgüvensizlikler doğacak vs vs.

'His kaybı' da komple saçmalık. Gitar çalan kimse birkaç ay gitarı bırakınca dahi ellerindeki nasır iyileşiyor. Tekrar nasırlansın diye yavaş yavaş tekrar alışıyor.

Öte yandan bunun sabit bir kuralı yok. Kişiden kişiye değişir. Beslenme alışkanlıkları dahi bunu etkileyebiliyor.

Sabah akşam kadınlarla yatan adamlar da kadınlarla seksten daha az zevk alıyor. Pornocuların büyük kısmı dönem dönem ereksiyon problemleri yaşıyor ve hatta psikolojik olarak da normal bir cinsel hayat yaşayamaz hale gelebiliyorlar.

Şunu düşün: Sabah öğle akşam aynı döneri 1 hafta boyunca yedin. Önce lezzetli geldi, sonra bir daha yedin iyi güzel, bir daha, bir daha... her öğün yedin bir noktada artık bıkarsın. Kadınlarla sekste de yenilik yoksa sıkıcı bir hal alabiliyor. Mastürbasyonun sıkıcı olmamasının sebebi ise her gün aynı imaja bakmıyor olman. Hızla ilgini çekecek başka bir konuyu keşfedebilmen...

Yaşadığın kafa karışıklığı doğal bir güdüyü yapay bir ortamda tatmin etmeye çalışmandan ileri geliyor. Seks doğada bir tüketim olayı değildir, üretim olayıdır. Her metabolizma bu konuda farklı performanslar gösterir.

Vücut, ergenlikten itibaren -tıpkı normal bir hayvan vücudu gibi- bulduğu her şeyi döllemek istiyor, akıl 'dur, şimdi sırası değil' diyor.

Özet: Vücudunu gerektiği kadar kısıtla, günde 1 kez mastürbasyon yaptığında sinir katsayın artıyorsa bu da sağlıklı değil. Günde 4 kez mastürbasyon yapınca kendini yorgun hissediyorsan bu da sağlıklı değil. Bunun dengesini deneye yanıla kendin bul. Psikolojini bozma.

edit ekleme ihtiyacı hissettim: His kaybı noktasında elinde değil elbette penisteki his kaybından bahsediyorum. Elindeki his kaybı bile geçiyor manasında...
  • idexo  (03.11.17 22:08:20 ~ 23:13:48)
nofap diyip uzaklaşıyoruz.

  • kaledekiyalnizlik  (03.11.17 22:10:37)