Boğaziçi'nde Dilbilim yüksek lisansı

Merhaba, ben İÜ dilbilim mezunuyum ve tabii ki bir Boğaziçi öğrencisine göre yetersiz bir eğitim aldım. Kendi çabalarımla kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve Boğaziçi yüksek lisansına başvurmayı düşünüyorum. Amacım askerlikten kaçmak değil gerçekten iyi bir eğitim almak istiyorum ve bunun için de İstanbul'daki tek seçeneğim Boğaziçi gibi duruyor. Dönem sonunda derslerim bitiyor ve not ortalamam 3,20 - 3,30 arası bir şey olacak.
Mülakatta ne gibi şeylere dikkat etmem gerekiyor? Bilgi sınavının etkisi çok büyük olur mu ve nelere dikkat etmeliyim? Büyük ihtimalle referanslarımdan birisi de Boğaziçi mezunu bir hocam olacak, bunun etkisi olur mu? Her sene ortalama kaç kişi alınıyor?
Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

Sene sonunda başvuru yapacaksanız, şimdiden bi kaç tane hocaya mail atıp, randevu alıp gidin ofislerinde konuşun, sizi tanısınlar, ne çalışmak istediğinizi bilsinler.

Bilim sınavı önemli tabii, onun için de hocalarla görüşmeye gittiğinizde hocalara ne sorduklarını, nasıl çalışman gerektiğini neye çalışman gerektiğini sormalısın.

Boğaziçi bazı bölümlerde dışarıdan kendi okulundan lisans almamış öğrencileri yükseğe almayı sever, ama dilbilim için ne gerekli bilemiyorum. Kendinizi küçümsemeyin, özgüvenli bir şekilde gelin çalışacağınız konuyu ilgili Hoca'yla oaylaşın derim :)

Kolay gelsin
  • damba  (01.11.17 21:35:26)